Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Galeria Raczej nie będzie jednak płacić czynszu o ponad 100 procent wyższego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Galeria Raczej nie będzie jednak płacić czynszu o ponad 100 procent wyższego
21-11-2013 07:34   Janusz Ludwiczak
Mieszcząca się przy ul. Głogowskiej 53 Galeria Raczej została uratowana. ZKZL wycofał się z drastycznej podwyżki czynszu. Okazało się, że urzędnicy nie wiedzieli o prowadzonej działalności i zwolnieniu z podatku.

Tydzień temu informowaliśmy, że mieszcząca się przy ul. Głogowskiej 53 Galeria Raczej, która skorzystała z programu "Lokal za złotówkę" otrzymała od ZKZL drastyczną podwyżkę, o ponad 100 procent. W czwartym roku działalności najemcy mieli płacić miastu połowę czynszu - 2,50 zł/m2, a w kolejnych latach 5 złotych. Tymczasem ZKZL podwyższa od grudnia Galerii Raczej czynsz do 4,40 zł, zaś od sierpnia kwota ta miałby wynieść prawie 7 zł/m2. Więcej w artykule: "Lokale za złótówkę", czyli jak ZKZL podnosi czynsz o ponad 100 procent

Sytuacja wynikła z tego, że ZKZL przekształcając się w spółkę został podatnikiem podatku od nieruchomości. W związku z tym naliczamy i odprowadzamy podatek do Urzędu Miasta. Ten podatek na naszych najemców użytkowych przenosimy, doliczając do czynszu. W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych są dwa rodzaje zwolnień: rodzaje przedmiotowe, jeśli jakaś organizacja zajmuje nieruchomość oraz podmiotowe - ze względu na pewne cechy i zadania jakie wykonuje dany podmiot - wyjaśnia Jarosław Pucek, prezes Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych sp. z o.o.

My nie wiedzieliśmy, że Galeria Raczej uzyskała zwolnienie podmiotowe decyzją indywidualną. Takich przypadków jest więcej w skali miasta. Nie mając wiedzy przyjęliśmy zasadę, że podwyższymy czynsz wszystkim najemcom, ale w każdej sytuacji, gdy ktoś się do nas zgłosi i pokaże, że miał zwolnienie my ten podatek cofamy. Nie mamy dostępu do informacji o podmiotach zwolnionych od podatków - dodaje Jarosław Pucek.

Cieszy nas ta wiadomość, ale czekamy za oficjalnym potwierdzeniem na piśmie. Jest to niedopatrzenie ZKZL, który nie wiedział, że mamy zwolnienie z podatku. Ta podwyżka wynikała z podatku od nieruchomości, z którego byliśmy zwolnieni decyzją prezydenta ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Urzędnicy z ZKZL powinni to wiedzieć - podsumowuje Agnieszka Szablikowska z Galerii Raczej.


R E K L A M A

Komentarze (2)

22-11-2013 18:39:23
emeryt
Co z pozostałymi najemcami którzy dostali podwyżki kosztem podatku od nieruchomości.
21-11-2013 20:58:43
JS
I potem się dziwić, że miejskie lokale przy Głogowskiej są puste lub na wynajem stać tylko banki. Świetnym sposobem na ściągnięcie wynajmujących są podwyżki czynszu. Znowu pewnie kolejne sklepy zostaną zlikwidowane.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sprzętu, wyposażenia i odzieży sportowej

16

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Forum Fryzjerstwa "LOOK"
Forum Kosmetyki "beautyVISION"

18

paź

18:00
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
Koncert pedagogów z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W programie m.in.: Chopin, Prokofiew, Rachmaninow, Piazzola, Jobim i Moniuszko na jazzowo

20

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Chorwacja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: