Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Lokale za złótówkę", czyli jak ZKZL podnosi czynsz o ponad 100 procent - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Lokale za złótówkę", czyli jak ZKZL podnosi czynsz o ponad 100 procent
15-11-2013 00:49   Janusz Ludwiczak
Mieszcząca się przy ul. Głogowskiej 53 Galeria Raczej skorzystała z programu "Lokal za złotówkę". W czwartym roku działalności najemcy mieli płacić miastu połowę czynszu - 2,50 zł/m2, a w kolejnych latach 5 złotych. Tymczasem ZKZL podwyższa od grudnia Galerii Raczej czynsz do 4,40 zł, zaś od sierpnia kwota ta miałby wynieść prawie 7 zł/m2. Poznańscy radni chcą wyjaśnień od spółki, a także dalszej kontynuacji programu "Lokal za złotówkę", tak by pomieszczenia m.in. przy ul. Głogowskiej nie były puste.

W oficynie kamienicy przy ul. Głogowskiej 53 znajduje się mały, piętrowy budynek o powierzchni 55,20 m2. Znajdował się tutaj m.in. sklep z narzędziami, a później "ciuchland". Jednak przez kilka lat lokal ten stał pusty. Agnieszka Szablikowska i Łukasz Trusewicz, absolwenci Uniwersytetu Artystycznego (dawniej Akademii Sztuk Pięknych), skorzystali z programu wynajmu miejskich powierzchni "Lokal za złótówkę", ogłoszonego przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL). Warunkiem wynajmu lokalu, na preferencyjnych zasadach był jedynie jego remont, który zajął artystom osiem miesięcy.

14 maja 2011 roku otwarta zostanie Galeria Raczej. Przez ostatnie dwa lata działalności wystąpiło w niej ponad 40 artystów. Oprócz performances odbyły się tutaj liczne wystawy, warsztaty malarskie czy rzeźbienia w drewnie.

Właściciele Galerii Raczej przez pierwsze trzy lata wynajmu lokali płacili złotówkę za metr kwadratowy. W czwartym roku działalności mieli płacić połowę wynegocjowanego czynszu - 2,50 zł/m2, a w kolejnych latach docelowo - 5 zł/m2. Tymczasem ZKZL od 1 grudnia podnosi czynsz Galerii Raczej do 4,40 zł/m2. Natomiast od 30 sierpnia 2014 r. stawka ta zwiększona zostałaby do 6,90 zł/m2, mimo iż czynsz miał wynosić 2,50 zł/m2.

Lokal został najęty w następstwie konkursu na najem komunalnych lokali użytkowych na cele kulturalne. W lokalu prowadzona jest przede wszystkim nieodpłatna działalność kulturalna pod szyldem Galerii Raczej, według programu kulturalnego rekomendowanego między innymi przez rektora Uniwersytetu Artystycznego prof. Marcina Berdyszaka. Zapowiedziana przez ZKZL podwyżka czynszu nie pozwoli na prowadzenie działalności kulturalnej w dotychczasowym zakresie i spowoduje zubożenie oferty kulturalnej jaką mają do dyspozycji mieszkańcy Poznania. Działalność Galerii Raczej cieszy się dużą popularnością i wykracza poza ramy przedstawionego programu kulturalnego. Zgodnie z umową stawka najmu powinna wynosić 2,50 zł/m2 do dnia 29.08.2014 i 5zł/m2 od dnia 30.08.2014 - wyjaśnia Łukasz Trusewicz z Galerii Raczej.

W lokalu przeprowadziliśmy remont. ZKZL wycenił go na 40 tys. zł, tymczasem sporządzony kosztorys wyniósł 70 tys. zł. Nie jest to w porządku. W czwartym roku najmu, czyli od 30.08.2013 do 29.09.2014 powinniśmy płacić połowę wynegocjowanej kwoty 5 zł/m2, czyli 2,50. Umowę mamy na te 4 lata. W piątym roku, w przypadku pozytywnego zaopiniowania naszej działalności kulturalnej przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miasta i ZKZL mieliśmy wynająć lokal na kolejny rok za wynegocjowaną kwotę 5 zł/m2. Jest to niemalże dwukrotna podwyżka. Zależałoby na tym, by ten czynsz był niższy. Nie pozyskujemy żadnych dodatkowych środków. Dzięki niskiemu czynszowi nasza działalność jest możliwa - przekonuje Agnieszka Szablikowska.

Sprawą zainteresowali się już poznańscy radni i będą od ZKZL żądać wyjaśnień.

Będę prosił ZKZL o wyjaśnienia. Nie jest to w porządku. Władze ZKZL cały czas mówiły, że rozpoczną preferencyjne traktowanie podmiotów i osób zainteresowanych wynajmem nawet na krótki czas, tak by lokale nie świeciły pustkami. ZKZL sam przyznał, że ulica Głogowska jest trudnym obszarem jeśli chodzi o najemców, wielu z nich wypowiada umowy lub nie jest zainteresowana wynajmem chociażby z tego względu, że Głogowska nie jest już przyjazna dla handlu. Niekorzystnie wpływa na to już sąsiedztwo galerii handlowej Poznań City Center, a za chwilę powstanie kolejne centrum handlowe - Metropolis - twierdzi Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

Dziwi mnie postawa ZKZL. Najemca płaci za czynsz i media, lokal nie stoi pusty. Pojawia się rząd pustych lokali obok siebie. Zniechęca to też przyszłych najemców. Czy naprawdę korzystniejsze dla ZKZL-u będzie sytuacja, by było więcej pustych lokali? - dodaje radny Mariusz Wiśniewski.

Zdaję sobie sprawę, że ZKZL sp z o.o. musi dbać o swoje finanse, ale projekt "Lokal za złotówkę" miał za zadanie nie tylko wynająć pustostan, ale wyjść naprzeciw kulturze, co miało również przyczynić się do ożywienia umierającej ul. Głogowskiej. Przez cały czas radni miasta Poznania dyskutują co zrobić, aby ożywić miejską przestrzeń zwłaszcza Śródmieście i ul. Głogowską. Jeżeli wzrośnie czynsz, zapewne nastąpi rezygnacja z najmu tego lokalu i będzie to kolejny pustostan na ul. Głogowskiej. Apeluje do prezesa ZKZL o wycofanie się z tych propozycji i kontynuowanie tego projektu na dotychczasowych zasadach czynszowych - napisała w liście do prezesa ZKZL Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania.

Tymczasem ZKZL twierdzi, że przychody z wynajmu lokali użytkowych nie przyczyniają się do podwyżek czynszów w mieszkaniach komunalnych.

Przychody z lokali użytkowych zasilają tak naprawdę kasę, która powoduje, że nie musimy podwyższać czynszów w lokalach mieszkaniowych - powiedział w WTK Jarosław Pucek, prezes ZKZL.

Sprawa ta ma być poruszana na posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej. Właściciele Galerii Raczej czekają również od ZKZL na ustosunkowanie się do prośby o anulowanie podwyżki z racji tego, iż lokal jest najmowany na cele kulturalne.

ZOBACZ TAKŻE: Co dalej z Głogowską?


Komentarze (4)

13-10-2014 17:37:08
roman modrzynski
podczas rozmowy z Panem Łukaszem padl pomysl stworzenia dzielnicy artystycznej Na Łazarzu.co do czynszow bede sledził te obietnice przedwyborcze
16-11-2013 00:22:57
Poznanhałhał
Lokale za złotówkę dla kultury. Hasło bardzo wzniosłe. Oczywiście gdyby te lokale były w stanie do użytku. Proponowanie artystom lokali, których nikt już nie chciał, zrujnowanych, zatęchłych, do wyremontowania a następnie przejęcie tychże lokali z powrotem przez miasto było świetnym pomysłem. Może nawet szatańskim. W czasie kiedy Miasto marnowało miliony na sianie trawy dla stadionowej hołoty dla artystów oferowało zatęchłe piwnice. Ręce opadają. Miasto pretendowało do „Europejskiej Stolicy Kultury 2016” oferując kulturze zatęchłe piwnice. No cóż, pomysłodawcy dalej biorą wysokie apanaże a artyści znikają.
15-11-2013 18:43:50
Pablo
Wszystko co miejskie i ma w nazwie Zarząd ...... czegoś tam to banda nierobów i wyzyskiwaczy
15-11-2013 16:12:51
emeryt
Zlikwidować ZKZL siedzibę nierobów.
Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: