Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Architektura światła" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Architektura światła"
10-11-2013 00:54   Janusz Ludwiczak
Premiera spektaklu baletowego " Architektura Światła" z muzyką Tomasza Praszczałka i w choreografii Pauliny Wycichowskiej w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca odbyła się w targowym pawilonie MP2.

Jak czytamy w recenzji Polskiego Teatru Tańca: "Architektura światła" stała się wspólną, ale zarazem i indywidualną refleksją jej twórców nad światem mistyki i rytuału. Spektakl powstał z inspiracji wybranymi ideami, które wydają się tożsame w różnych religiach, a także odniesieniami do holistycznego myślenia o człowieku i świecie. Tęsknota za harmonią i jednością motywuje do nieustannego poszukiwania ścieżek pozwalających łączyć przestrzeń fizyczną i metafizyczną. Nie są to tylko podróże intelektualne i duchowe filozofów, teologów i mistyków.

"Architektura światła" powstała również z inspiracji myślą, rytuałami i obrzędami różnych religii. Pojawiają się tu między innymi odniesienia do poematu „Nocy ciemnej” Św. Jana od Krzyża, „Księgi o Podróży Nocnej do Najbardziej Szlachetnego Miejsca” Ibn Arabiego, „Czekając na Godota” Samuela Becketta, czy symbolu Om Mani Padme Hum z mistyki tybetańskiej. Jest też refleksja nad czynnikiem żeńskim i męskim w świecie - mityczną i rzeczywistą rolą kobiety i mężczyzny, a także rytuałami towarzyszącymi narodzinom, życiu i śmierci.

Tancerze kreują symboliczne postacie związane z życiem duchowym i ziemskim. Pojawia się „pielgrzym, mędrzec i prorok”, ale i „poszukujący prawdy uczeń”. Jest „wielka kapłanka i bogini”, „mistrz ciemnej strony”, czy „targany namiętnościami poszukiwacz emocji”. Są „ludzie ziemi”: „kobieta i matka”, „mężczyzna – skała”, „ofiarowana”. Wreszcie także uosobienie „czystości, prawdy i wolności”.

W spektaklu świat i człowiek rodzą się w ciemności, gdzie rozpoczyna się droga w poszukiwaniu światła, w którym następuje ponowne odrodzenie.


R E K L A M A

Komentarze (2)

12-11-2013 22:46:51
MM
Niestety słabiutkie :(
12-11-2013 11:40:21
Ja
Przykro mi. Czegoś tak strasznego nie widziałem nigdy! Wstyd i hańba!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Chorwacja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

do 24-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA - Poznań Game Arena 2021 - targi gier i multimediów
"Optyka" - targi optyczne

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert dla dzieci Wujka Ogórka

26

paź

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert "Jesień idzie" w wykonaniu Klubu Szyderców Bis

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: