Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Pomagajmy sobie" - w "Kręgu" ruszyły spotkania obywatelskie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Pomagajmy sobie" - w "Kręgu" ruszyły spotkania obywatelskie
09-11-2013 01:01   redakcja, eRTe
W piątkowe popołudnie, 8 listopada w Klubie Osiedlowym Krąg odbyło się inauguracyjne spotkanie organizowane przez Fundację Obywatelską Bazar. Cykl „Pomagajmy sobie – spotkania obywatelskie” jest adresowany głównie do osób starszych, choć oczywiście nie tylko i jest okazją do dyskusji na temat zmieniającego się świata, roli mediów i nowoczesnej technologii oraz bieżących wydarzeń. Gośćmi spotkania byli dyrektor TVP Poznań Lena Bretes, historyk prof. Waldemar Łazuga oraz aktor Mieczysław Hryniewicz.

Dziennikarka i dyrektor oddziału poznańskiego Telewizji Polskiej Lena Bretes na tytułowe pytanie „Czy można żyć poza telewizją?' odpowiedziała krótko: „Pewnie można, ale po co?”. Opowiadała między innymi o swojej karierze w telewizji i o tym w jaki sposób telewizja przyciąga młode talenty. Zwróciła uwagę, że media chcą pozyskać ludzi z pasją, wytrwałych i dążących do sukcesu. Pracy w telewizji raczej nie dostanie się składając CV, często organizowane są castingi, na których głównie szuka się osób świetnie czujących się przed kamerą, mających troszkę zacięcia aktorskiego, takich, które można określić mianem „zwierząt telewizyjnych”. Dyrektor Bretes opowiadała również o innych niż dziennikarskie zawodach niezbędnych w każdej telewizji – dźwiękowcach, oświetleniowcach, montażystach i realizatorach, charakteryzatorach i scenografach. Zwracała uwagę na to, że kamera trochę przekłamuje rzeczywistość i że jest to normalne w tej pracy, ważna jest charakteryzacja, stylizacja, makijaż. Na koniec przytoczyła międzynarodowe wyniki badań telemetrycznych oglądalności programów, z których wynikało, że przeciętny telewidz spędza dziennie przed odbiornikiem ponad trzy godziny a 63 % z nich ogląda seriale.

I właśnie znany głównie z seriali telewizyjnych aktor Mieczysław Hryniewicz był kolejnym prelegentem. Sypiąc anegdotami opowiadał o pracy przed kamerą na planie. Nie tylko o roli Włodka Zięby w popularnym od 10 lat serialu „Na Wspólnej” ale także wcześniejszych swoich kreacjach, z których głównie znana jest rola taksówkarza w „Zmiennikach”. Gość podkreślał siłę rażenia ról telewizyjnych, popularność aktorów seriali często jest znacznie większa niż znakomitych odtwórców teatralnych. Często widzowie mylą świat wykreowany w telewizji z rzeczywistością, zwracają się do aktorów imionami granych przez nich postaci, zdarzają się nawet zachowania agresywne. Mieczysław Hryniewicz mówił też o roli poezji w swoim życiu, o potrzebie bycia naturalnym w aktorskiej grze i o tym, że każdy ma swoje 5 minut do wykorzystania a życie aktora to ciągła rywalizacja.

Trzecim gościem był prof. dr hab. Waldemar Łazuga, rektor WSNHiD w Poznaniu. Profesor próbował odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego z wiekiem wszyscy stajemy się historykami?”. Rozpoczynając od ogólnych rozważań na temat upływającego czasu i przemijania zauważył, że każdy z wiekiem zdaje sobie coraz bardziej sprawę z wagi tego, co po sobie zostawi. Uwieczniamy na fotografiach ważne dla nas chwile, aby choć na moment zatrzymać czas, utrwalić je w pamięci. Człowiek ma tendencję do usuwania z pamięci rzeczy przykrych, pozostawia tylko te dobre. To nic innego jak polityka historyczna w skali mikro, to samo tylko na dużo większą skalę robią państwa i narody. Nie pieniądz bowiem, zdaniem gościa, rządzi światem ale ludzka opinia, często nie oparta na prawdzie lecz wyobrażeniu rzeczywistości. Zatem każdy, i pojedynczy człowiek, i całe zbiorowości manipulują swoją historią, wybielają ja i upiększają. Stajemy się historykami, bo chcemy coś pozytywnego po sobie zostawić, dobrze zapisać się w ludzkiej pamięci.

Na koniec goście zaprosili zebranych do rozmowy. Pytano o akcje telewizyjne, podkreślano potrzebę istnienia programów interwencyjnych i porad specjalistów. Padały uwagi o konkurencji pomiędzy telewizjami, zmianach ramówki. Jeden z widzów pytał o dawne seriale i postać nieżyjącego już reżysera Stanisława Barei. Wreszcie rozgorzała dyskusja o znajomości historii wśród zwykłych ludzi oraz manipulacji historią w zachodnich społeczeństwach.

Podczas spotkania organizatorzy rozdali wśród widzów specjalne ankiety, dotyczące problemów ludzi w jesieni życia, ich zainteresowań i potrzeb.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

16

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody
Targi akcesoriów i sprzętu jeździeckiego

17

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal sztuki i przedmiotów artystycznych

14

sty

do 16-01-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Polagra Premiery" - Międzynarodowe Targi Rolnicze

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: