Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Strażacy będą mieli dalej na Łazarz? Jednostka na Hetmańskiej ma zostać zlikwidowana - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Strażacy będą mieli dalej na Łazarz? Jednostka na Hetmańskiej ma zostać zlikwidowana
08-11-2013 14:09   Janusz Ludwiczak
Zakłady HCP sprzedały działkę przy ul. Hetmańskiej, na której mieści się jednostka straży pożarnej, obejmująca zasięgiem m.in. Łazarz. Najprawdopodobniej od marca strażnica ta zostanie jednak zlikwidowana, a strażacy będą mieli dalej nie tylko na Łazarz, ale także na Wildę.

30 października poznańscy radni z Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego zajęli się tematem straży pożarnej. Najpierw obejrzeli zrewitalizowaną ponad stuletnią strażnicę przy ul. Grunwaldzkiej 16a. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 otrzymała główną nagrodę w plebiscycie "Fasada Roku 2013".

Nowa jednostka jest imponująca. Chciałbym pogratulować poznańskiej straży pożarnej. Strażacy wreszcie mogą pełnić służbę w godnych warunkach, będą mogli skupić się na swojej pracy - powiedział Krzysztof Skrzypinski, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta Poznania.

Budynek strażnicy zbudowano w latach 1908-1909 według projektu architekta miejskiego Fritza Teubnera. Początkowo budynek służył jednostce jeżyckiej.

Strażnica, nakryta mansardowym dachem z powiekowymi oknami, wieżą obserwacyjną i wykuszem łączy cechy nawiązujące do baroku z elementami ceglanymi i szachulcowymi. Na parterze budynku znajdowały się garaże wozów pożarnych i stajnie dla koni, a na piętrze pomieszczenia dla strażaków oraz pomieszczenia z nowoczesną aparaturą telegraficzną.

W ramach zakończonego na początku stycznia kapitalnego remontu wymieniono dach, zmodernizowano pomieszczenia i przeprowadzono również renowację elewacji. Prace budowlane prowadziła wybrana w przetargu firma budowlana Eugeniusz Dota. Rewitalizacja strażnicy JRG2 kosztowała Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu ok. 4,5 mln zł.

Radni zajęli się również sprawą innej strażnicy znajdującej się od ponad 40 lat przy ul. Hetmańskiej 82, w pobliżu torów kolejowych na Wrocław. Zakłady Hipolita Cegielskiego sprzedały działkę, na której znajduje się jednostka. Właścicielem nieruchomości jest teraz podmiot prywatny.

Najlepiej byłoby gdyby jednostka przy ul. Hetmańskiej została. Jednak stało się tak, że ta strażnica jest na terenie prywatnym. W tej sprawie straż pożarna musi porozumieć się z właścicielem nieruchomości. Na pewno ta jednostka będzie funkcjonować do końca marca przyszłego roku - wyjaśnia Krzysztof Skrzypinski z Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta Poznania.

Straż pożarna z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 dojeżdża na akcje gaśnicze na Wildzie, Dębcu, w Luboniu i Komornikach, a także na Łazarzu. Rocznie strażacy interweniują nawet 1200 razy. W JRG4 powstała też Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza ze specjalnie wyszkolonymi psami do przeszukiwania ruin i poszukiwania ludzi, chociażby po trzęsieniu ziemi na Haiti.

Strażacy z JRG4 uczestniczyli m.in. w akcji gaszenia pożaru przy ul. Załęże 6. Niestety dwie osoby zginęły, jednak dzięki strażakom, którzy przybyli na miejsce zdarzenia w ciągu niecałych 5 minut od wezwania udało się nie dopuścić do pożaru kolejnych mieszkań.

Łazarz zaopatrują na szczęście jeszcze strażacy z JRG2, która mieści się przy ul. Grunwaldzkiej, w pobliżu Szpitala Wojskowego.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

sty

18:30
Łazarz
21. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: