Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Już od stu lat koziołki trykają się w samo południe - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Już od stu lat koziołki trykają się w samo południe
07-11-2013 11:34   Janusz Ludwiczak
W listopadzie 1913 roku na wieży Ratusza zamontowane zostały koziołki, które już od stu lat trykają się każdego dnia, zawsze o godz. 12:00. Z kolei w następną sobotę, 16 listopada Teatr Krokodyl zaprasza dzieci do Klubu "Krąg" na spektakl "Legenda o Poznańskich Koziołkach".

Kraków ma hejnał z wieży Mariackiej, Gdańsk Panienkę z okienka, a Poznań koziołki. Już od stu lat każdego dnia, w samo południe trykają się dwa koziołki, które są symbolem naszego miasta.

Koziołki na wieży Ratusza zostały zamontowane na początku listopada 1913 roku, jednak znajdowały się one tam znacznie wcześniej. Jak głosi legenda kiedy w 1551 roku rozbudowywano poznański ratusz, wykonanie zegara rajcy miejscy zlecili mistrzowi Bartłomiejowi. W dniu prezentacji wokół ratusza zgromadził się tłum mieszczan, zwłaszcza że uroczystość miał zaszczycić swoją obecnością sam wojewoda z małżonką. Z tej okazji urządzono ucztę, na której głównym daniem miał być udziec sarni. Niestety, podczas pieczenia udziec zsunął się z rożna w ogień. Zdesperowany mistrz kucharski Mikołaj posłał swego pomocnika Pietrka do rzeźni po nowe mięso na pieczeń. Po bezskutecznych poszukiwaniach chłopiec dotarł za mury miasta, gdzie na łąkach nad Wartą zauważył pasące się dwa malutkie, białe koziołki. Nie namyślając się długo, gdyż czas naglił, pognał je do ratusza. Jednak w kuchni, gdy tylko uwolniono je z postronka, sprytne koziołeczki wyrwały się kucharzom i pobiegły schodami wprost na ratuszową wieżę, a tam wyskoczyły na gzyms nad zegarem. Gdy pod ratuszem zjawił się wojewoda, oczom zebranych ukazał się niecodzienny widok. Oto na wieży zegarowej bodły się wesoło dwa małe, białe koziołki. Cała ta historia tak rozbawiła wojewodę, iż darował kuchcikowi kradzież, jednak mistrzowi Bartłomiejowi, na pamiątkę tego zdarzenia, polecił wzbogacić mechanizm zegara trykającymi się koziołkami. Prawdziwe koziołki ściągnięto ponoć z wieży i zwrócono dawnej właścicielce - ubogiej wdowie.

Obecny mechanizm koziołków pochodzi z końca XX wieku, wcześniej wymieniono go również w 1954 roku. 20 lat temu, 14 lutego 1993 roku na ratuszowej wieży zamontowano nowe koziołki ufundowane przez fundację Mariana Marcinkowskiego. Stare koziołki trafiły do Muzeum Historii Miasta Poznania, znajdującego się w Ratuszu.

6 grudnia i na Boże Narodzenie koziołki ubrane są w czapkę św. Mikołaja. 29 lutego 2012 r. koziołki ubrane zostały w szalik i koszulkę Poznań Euro 2012, a to z okazji 100 dni do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Natomiast 10 czerwca 2012 r. koziołki ubrane były w koszulki Irlandii i Chorwacji z okazji meczu na EURO2012.


W następną sobotę, 16 listopada Teatr Krokodyl zaprasza dzieci na spektakl "Legenda o Poznańskich Koziołkach". Początek o godz. 16:00 w Klubie Osiedlowym "Krąg" przy ul. Dmowskiego 37. Wstęp wolny.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

do 26-05-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Grill Show

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

18:00
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
"Okno na świat" - Turcja
- informacje na temat tradycyjnej tureckiej muzyki i innych form sztuki
wstęp wolny

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: