Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Stary Browar ma już 10 lat. Odwiedziło go ponad 120 milionów osób - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Stary Browar ma już 10 lat. Odwiedziło go ponad 120 milionów osób
05-11-2013 00:23   Janusz Ludwiczak
Dokładnie dziesięć lat temu, 5 listopada 2003 roku otwarte zostało Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu "Stary Browar", które powstało w miejscu, gdzie mieścił się dawny Browar Huggera, którego początki sięgają połowy XIX wieku.

W 1876 roku bracia Huggerowie kupili lodownię, znajdującą się na działce położonej przy narożniku ulicy Półwiejskiej i uliczki ciągnącej się od Bramy Wildeckiej wzdłuż fortyfikacji miejskich obok Fortu Grolman. To tutaj miały powstać pierwsze browary. Ok. 1890 roku nastąpiła rozbudowa Browaru Huggera - powstała Warzelnia, Słodownia i Suszarnia z charakterystycznym kominem.

We wrześniu 1939 roku Browar przeszedł pod zarząd niemiecki. Produkcja piwa odbywała się w nim do 1944 roku, kiedy to Niemcy przekształcili piwnice i podziemia Browaru na bunkry i schrony. Podczas walk o Poznań, Browar uległ w dużym stopniu zniszczeniu.

Po 1945 r. Browar przejęły Zakłady Piwowarskie, a przedsiębiorstwo zostało upaństwowione. W 1980 roku Browar został definitywnie zamknięty, jednak do 1997 roku funkcjonowała tutaj wytwórnia wód gazowanych. Rok później spółka Fortis, należaca do Grażyny Kulczyk zakupiła nieruchomość przy ul. Półwiejskiej. W latach 1999-2002 odbywały się tutaj spektakle teatralne, m.in. w ramach Festiwalu Malta.

W 2002 roku ruszyła budowa "Starego Browaru", który uroczyście otwarto 5 listopada 2003 roku. Na powierzchni 130 tys. m kw. powstało 210 punktów handlowych i gastronomicznych. Budynek został zaprojektowany przez Studio ADS, a inwestorem była firma Fortis należąca do Grażyny Kulczyk. Już rok później "Stary Browar" otrzymał tytuł "Najlepsze Centrum Handlowe w Europie", a 9 grudnia 2005 r. Międzynarodowa Rada Centrów Handlowych (ICSC – The International Council of Shopping Centers) nagrodziła go mianem "Najlepsze Centrum Handlowe na świecie".

Z kolei 11 marca 2007 roku zostało otwarte nowe skrzydło Starego Browaru (Pasaż), które jest zbliżone wielkością (ponad 65 tys. m kw. powierzchni) i wyglądem do istniejącej części centrum (Atrium). Dziedziniec między obiema częściami Starego Browaru (Atrium i Pasaż) został przeszklony, dzięki czemu jest użytkowany także w okresie zimowym.

Przez minioną dekadę Stary Browar odwiedziło ponad 120 milionów osób. Z okazji 10-lecia Stary Browar zaprasza na wycieczki po zakamarkach. Będzie można wejść na wieżę zegarową czy przejść się po przestrzeniach ekskluzywnego hotelu Blow Up Hall 5050. Na wycieczki obowiązują bezpłatne wejściówki, które należy rezerwować pod numerami telefonów: 61 667 14 00 lub 61 859 60 50. Wycieczki odbywać będą się w każdy wtorek przez najbliższe 10 tygodni. Ponadto do 6 stycznia 2014 r. w Starym Browarze będzie można oglądać jubileuszową wystawę.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: