Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pożegnanie starego dworca - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pożegnanie starego dworca
26-10-2013 06:59   Janusz Ludwiczak
W piątek po 134 latach zakończyła się historia dotychczasowego dworca kolejowego Poznań Główny.

"Drogi Dworcu Główny", zabrano cię nam tak nagle, twoja bezsensowna śmierć pozostawiła w naszych sercach pustkę, której nie da się wypełnić. Pogrążeni w rozpaczy mieszkańcy Poznania i przyjezdni" - taką symboliczną tablicę i znicze pod starym budynkiem dworca kolejowego pozostali w piątek członkowie Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania, którzy zorganizowali symboliczny pogrzeb.

Dziś po 134 latach funkcjonowania zostaje zamknięty dla pasażerów stary gmach dworca głównego. Apelujemy do prezesa PKP o wycofanie tej decyzji, aby mimo wszystko nasz stary, ale poczciwy dworzec zachował swą dotychczasową funkcję - powiedział Paweł Sowa, prezes Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania.

Nowy Dworzec Główny wybudowany na zlecenie PKP SA przez prywatnego inwestora, został zlokalizowany w niefortunnym miejscu. Usytuowanie nad peronami 1-3 oddaliło go od peronów znajdujących się w zachodniej części stacji, w tym od jednego z kluczowych elementów Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, czyli przystanku Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Dzięki takiemu usytuowaniu, pasażerowie, mając wybór pomiędzy starym i nowym dworcem, intuicyjnie wybierali najlepszy – dotychczasowy gmach. Udowodnił to ostatni rok równoległego użytkowania obu dworców. Należy nadmienić, że działo się tak pomimo zaniedbania starego dworca, oraz ograniczania na nim ilości kas. Pasażerowie wybierali stary, łatwiej dostępny budynek, nawet jeśli oznaczało to dłuższe oczekiwanie w kolejce do kasy - dodał Paweł Sowa.

PKP pierwotnie planowało zamknąć główne wejście do budynku starego dworca od strony ul. Dworcowej w czerwcu, jednak termin ten przesunięto później na koniec sierpnia. Kolejarze postanowili zamknąć obiekt definitywnie w piątek, 25 października kiedy otwarte zostało nowe centrum handlowe Poznań City Center.


Dworzec Główny początkowo zwany był Centralnym. W 1870 roku opracowano projekt budynku, a budowę obiektu rozpoczęto cztery lata później. Dworzec Główny został oddany do użytku 16 listopada 1879 roku, jednak do 1906 roku prowadzono prace związane z wykończeniem. Ówczesny budynek składał się z północnego skrzydła frontowego z centralnie usytuowanym holem oraz zespołu przylegających od południa skrzydeł zgrupowanych przy dwu dziedzińcach wewnętrznych. Elewacje obłożone były czerwoną cegłą licówką.

Na początku 1929 roku w związku z Powszechną Wystawą Krajową, tzw. "PeWuKą" Dworzec Główny został przebudowany. Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 ze względów strategicznych wybudowano południową obwodnicę dworca Poznań Główny (Górczyn-Dębiec-Starołęka-Franowo-Swarzędz). W tym samym czasie w ramach ochrony przeciwlotniczej zbudowano serię schronów przeciwlotniczych wzdłuż ul. Dworcowej.

Podczas bitwy o Poznań w 1945 budynek dworca został zbombardowany. Odbudano go w latach 1946-1949. Największemu przeobrażeniu uległa fasada budynku, która uzyskała cechy klasycystyczne.

Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1961-1976, w wyniku której obiekt uzyskał cechy modernistyczne.

25 listopada 2006 w holu dworca Ryszard Kapuściński odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą podróżnikowi Kazimierzowi Nowakowi, który pokonał 40 tys. km pieszo i rowerem po Afryce.

W piątek drzwi do starego dworca zostaną na dobre zamknięte dla podróżnych. Tym samym zakończy się 134-letnia historia starego Poznań Główny.

ZOBACZ TAKŻE: Stary dworzec kolejowy odkrył swoje tajemnice - można było zobaczyć podziemia i zaplecze kas


Komentarze (2)

26-10-2013 12:57:34
Nie lubie Grobelnego
Przy takich uroczystościach Grobelasa nie była. Widać że ma poznaniaków w pompie
26-10-2013 11:34:13
w
W tym przypadku pogrzeb to właściwe wydarzenie, bo jesteśmy świadkami czegoś bardzo przykrego - stary dworzec nie był idealny, a zastąpiono go rozwiązaniami o wiele gorszymi, czego dowodem jest funkcjonowanie obu dworców przez ostatni rok, a także "funkcjonowanie" nowego dworca wczoraj, już po zamknięciu starego (o czym pisał m.in. "głos wlkp"). Traci na tym Poznań, w tym również Łazarz, stając się miastem gorszym niż było przed tą całą inwestycją. Mimo, że w innych polskich miastach sprawy dworców również nie obyły się bez pewnych wad, to jednak Warszawa, Kraków czy Wrocław wyszły na remontach i przebudowach znacznie lepiej. Podejrzewam, że także Katowice, gdzie dworzec przebudowano w atmosferze skandalu, zaproponowały mieszkańcom lepsze rozwiązania. A źródłem problemów jest tu myślenie w kategoriach rozwiązań prowizorycznych zamiast spójnej, sensownej, całościowej wizji, która mogłaby w sytuacji idealnej zawierać nie tylko dobry projekt dworca, ale także odpowiedzi na problemy jego kiepskiej lokalizacji (tak, tak, to już pokłosie decyzji niemieckich urzędników z XIX wieku...), czy kwestię sensownego zagospodarowania dziury po niepotrzebnych już rozległych terenach pkp w centrum. Smutek jest jeszcze większy, gdy zdamy sobie sprawę, że inna wielka poznańska inwestycja - stadion na Bułgarskiej - została zrealizowana w podobny, pochopny, prowizoryczny sposób:(
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

11:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Koncert muzyczno-charytatywny "Nasze serca z Ukrainą" w wykonaniu podopiecznych Dziennego Domu Pomocy nr 1 Klub "Centrum"

03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: