Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poznań City Center otwarty. Stary dworzec kolejowy po 134 latach przeszedł do historii - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poznań City Center otwarty. Stary dworzec kolejowy po 134 latach przeszedł do historii
25-10-2013 00:07   Janusz Ludwiczak
W czwartek nieoficjalnie otwarto nowe centrum handlowe Poznań City Center, które powstało w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego. Na powierzchni ponad 60 tys. m kw. powstało 230 sklepów i 35 barów, restauracji i kawiarni. Z kolei od piątku, po 134 latach do historii przechodzi stary dworzec kolejowy.

Poznań City Center ma 61 tys. m kw. powierzchni. Na trzech poziomach mieści się 230 sklepów i 35 barów, restauracji i kawiarni. Do dyspozycji klientów, a także pasażerów dworca jest parking na 1500 samochodów.

Chciałbym podziękować mieszkańcom Poznania za cierpliwość związaną z utrudnieniami przy budowie obiektu. Najpierw w ciągu 9 miesięcy udało nam się wybudować nowy dworzec kolejowy. Obiekt był budowany w trudnych warunkach, ale zdążyliśmy na Euro 2012 - powiedział Sándor Demján, Prezes TriGranit Development Corporation.

Budowa centrum handlowego trwała dwa lata (rozpoczęła się w sierpniu 2011). Wraz z powstaniem nowego obiektu zmodernizowano również ulicę Matyi, zbudowano 2,5 km nowych dróg i 3 km ścieżek rowerowych. Całkowity koszt budowy wynosi 240 mln euro. W Poznań City Center pracę znalazło ponad 2,5 tys. osób.

Poznań City Center stanowić będzie część Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Niestety dopiero w drugiej połowie listopada otwarty zostanie nowy dworzec PKS, który będzie mieścić wzdłuż Mostu Dworcowego.

4 października poznański PKS rozpoczął prace związane z przejęciem nowego lokalu dworca autobusowego wraz z terminalem odpraw pasażerskich. Prace trwają. W zeszłym tygodniu rozpoczęto instalację systemu zarządzania ruchem autobusów na terminalu, systemu informacji wizualnej, systemu informatycznego, systemu monitoringu oraz systemu telekomunikacyjnego. Prowadzone są już także prace związane z wyposażeniem dworca w elementy nieodzowne do jego funkcjonowania (wyposażenie kas biletowych, pomieszczeń służbowych, socjalnych), uruchomienie węzła sanitarnego oraz wyposażenie przestrzeni holu dworca w elementy typu: ławki, dynamiczna informacja pasażerska, głosowa informacja pasażerska, skrytki bagażowe, kosze oraz ławki na terminalu odpraw pasażerskich. Zgodnie z harmonogramem PKS Poznań S.A. planuje otworzyć nowy dworzec oraz terminal, po dokonaniu odbioru obiektu i uzyskaniu wymaganych prawem na użytkowanie lokalu dokumentów, w drugiej połowie listopada 2013 - tłumaczy Paweł Marciniak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Prezydenta Poznania.

Równocześnie z otwarciem nowego centrum handlowego od piątku tramwaje linii nr 2, 6, 10, 12, 17, 18 i 23 będą zatrzymywać się na nowym przystanku "Zintegrowane Centrum Komunikacyjne", który powstał przy skrzyżowaniu ulic Matyi, Towarowej i Mostu Dworcowego.

Również w piątek dla podróżnych zamknięty zostanie na dobre stary dworzec kolejowy. Nadal jednak funkcjonować będą lokale usługowe i niektóre sklepy.


Komentarze (3)

25-10-2013 23:44:12
tonny
Zamiast przestac narzekac wybierzcie za rok kogos innego niz Grobelny!!
25-10-2013 21:10:36
kasia
ps. Podczas mojego błądzenia z siatami zakupów natknęłam się na młodego cudzoziemca, który biegł, wykrzykując z akcentem amerykańskim: Where in the hell I am?!! (Gdzie ja do cholery jestem..) Mogłam mu odpowiedzieć welcome to hell, ale nie miałam siły... Zakupy powinny być czynnością łatwą i przyjemną, włączając w to drogę do i ze sklepu, jeśli nie są to się do tego sklepu po prostu nie wraca zbyt często. I tyle w temacie. Wracam do Auchana albo King Crossa..
25-10-2013 20:46:26
kasia
Moja krótka relacja z wycieczki do galerii nie będzie entuzjastyczna. Mam poczucie że przedzierałam się przez kilka labiryntów żeby tam dotrzeć z miasta, a potem dojść do Głogowskiej. Owszem, na mój brak entuzjazmu wpływa fakt że bolało mnie kolano, ale to nie wszystko. Chodzi o brak informacji o tym jak wyjść w kierunku Głogowskiej lub przystanka Pestki. Pytałam w sumie siedmiu ochroniarzy (pięciu stało razem i gawędzili) oraz hostessę rozdającą plany galerii. Wszyscy odpowiadali zgodnie: Pestka?.. tak szczegółowej wiedzy nie mam. Albo: Głogowska? Wie pani, ja nie stąd. Ja na delegacji... Tramwaj? Jest tam (pokazywali droge do Matyi). Próbowałam też znaleźć info na interaktywnym ekranie (można wyświetlić plan z ulicami i dworcem ale bez zaznaczonego miejsca gdzie jesteśmy i bez elementów mogących naprowadzić na właściwą drogę). Wyszukiwanie słowa PKP lub dworzec nic nie dało. Oznaczenia z ikoną tramwaju na drogowskazach nie mówią o który tramwaj (z której strony) chodzi. Dla kogo w końcu jest ta galeria? Zaczynam podejrzewać że nie dla mnie, tylko dla przyjezdnych PKP! Wyszłam w końcu kierując się szóstym zmysłem traperskim, przez jakieś parkingi i (oczywiście) po kolejnych schodach na Dworzec Zachodni. Widać było że to nie jest normalna droga, tylko ewakuacyjna. Na koniec puenta z mojej rozmowy z miłym panem ochroniarzem. "A gdyby ktoś panu powiedział że na Głogowskiej jest bomba, to dokąd by pan pobiegł?" (Bomba??!) "nie, nie, nie ma bomby, ja tylko pytam co by pan zrobił, gdyby... czy nie powinien pan wiedzieć gdzie to jest?" - Nie, nigdzie bym nie pobiegł. Wezwałbym Policję. ;P O ile mial racje co do Policji, to jednak czulabym sie bezpieczniej gdyby znal plan miasta obok galerii gdzie pracowal..
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

09

paź

16:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert Orkiestry Zbigniewa Pawlaka

Rynek Łazarski
Targ Sztuk Pięknych
w godz. 13:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: