Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W piątek stary dworzec kolejowy zostanie zamknięty dla podróżnych! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W piątek stary dworzec kolejowy zostanie zamknięty dla podróżnych!
23-10-2013 17:45   Janusz Ludwiczak
To już pewne. W piątek, 25 października stary dworzec kolejowy zostanie zamknięty dla podróżnych. Nadal jednak funkcjonować będą lokale usługowe i niektóre sklepy.

PKP pierwotnie planowało zamknąć główne wejście do budynku starego dworca od strony ul. Dworcowej w czerwcu, jednak termin ten przesunięto później na koniec sierpnia. Kolejarze postanowili zamknąć obiekt definitywnie w piątek, 25 października kiedy otwarte zostanie nowe centrum handlowe Poznań City Center.

Podjęliśmy decyzję, że stary budynek dworca Poznań Główny zostanie zamknięty w momencie otwarcia galerii handlowej. Jest to taki naturalny moment w którym na pewno ten ruch przeniesie się w kierunku nowego budynku dworca. Będzie tam też szerszy wachlarz usług - tłumaczy Tomasz Kowalski, rzecznik prasowy Grupy PKP dla województwa wielkopolskiego.

Wiadomo, że na pewno funkcjonować będzie dalej przejście podziemne łączące przystanki PeSTki i perony 4, 5, 6 z peronami położonymi pod nowym dworcem kolejowym.

Nadal nie wiadomo jaka przyszłość czeka stary budynek Dworca Głównego.

Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji. Jesteśmy w kontakcie w tej sprawie z firmą TriGranit. Są prowadzone negocjacje i rozmowy biznesowe - wyjaśnia Tomasz Kowalski, rzecznik prasowy PKP.

Na ostateczną decyzję w sprawie przyszłości budynku starego dworca PKP poczekamy jeszcze parę miesięcy. TriGranit przedstawił spółce PKP S.A. wstępną koncepcję przebudowy starego dworca wraz z szacunkowym kosztorysem i biznesplanem. Rekomendował też jeden z nadesłanych na ogłoszony parę miesięcy temu konkurs projekt/koncepcję architektoniczną, która zakłada zbudowanie w miejscu starego dworca zupełnie nowego obiektu z nowymi funkcjami. Przekazana PKP S.A. oferta wymaga jeszcze wielu uzupełnień, uzgodnień, analiz, dokumentów. Szacujemy, że cała procedura związana z gromadzeniem dokumentacji i podjęciem ostatecznej decyzji przez PKP może potrwać jeszcze kilka miesięcy. Ze względów formalnych, proceduralnych nie da się tego przyspieszyć - mówił w sierpniu Przemysław Terlecki, rzecznik inwestora, firmy TriGranit.

Na pożegnanie ze starym budynkiem dworcowym PKP organizuje specjalne wycieczki, po miejscach, które na co dzień nie były dostępne dla pasażerów.

Spacer po zamkniętym budynku dworca, który właśnie odchodzi na zasłużoną emeryturę, to ostatnia szansa na odkrycie jego tajemnic. Uczestnicy odwiedzą m.in. zaplecze kas biletowych oraz zejdą do dworcowych podziemi, które pełniły funkcję schronu - wskazuje Paulina Jankowska, Główny specjalista z Biura Prasowego PKP S.A.

Osoby, które chciałby po raz ostatni zobaczyć stary dworzec kolejowy od środka mogą odebrać specjalny bezpłatny "bilet do zwiedzania" od czwartku, 24 października w Nowym Biurze Dworca, czynnym w godz. 9:00-21:00 w nowym budynku dworca. W ramach zwiedzania przewidziano 3 grupy wycieczkowe w godz. 18:00, 19:00 i 20:00 - każda po 30 osób max. Liczba biletów na wycieczki jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.


Dworzec Główny początkowo zwany był Centralnym. W 1870 roku opracowano projekt budynku, a budowę obiektu rozpoczęto cztery lata później. Dworzec Główny został oddany do użytku 16 listopada 1879 roku, jednak do 1906 roku prowadzono prace związane z wykończeniem. Ówczesny budynek składał się z północnego skrzydła frontowego z centralnie usytuowanym holem oraz zespołu przylegających od południa skrzydeł zgrupowanych przy dwu dziedzińcach wewnętrznych. Elewacje obłożone były czerwoną cegłą licówką.

Na początku 1929 roku w związku z Powszechną Wystawą Krajową, tzw. "PeWuKą" Dworzec Główny został przebudowany. Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 ze względów strategicznych wybudowano południową obwodnicę dworca Poznań Główny (Górczyn-Dębiec-Starołęka-Franowo-Swarzędz). W tym samym czasie w ramach ochrony przeciwlotniczej zbudowano serię schronów przeciwlotniczych wzdłuż ul. Dworcowej.

Podczas bitwy o Poznań w 1945 budynek dworca został zbombardowany. Odbudano go w latach 1946-1949. Największemu przeobrażeniu uległa fasada budynku, która uzyskała cechy klasycystyczne.

Kolejna przebudowa miała miejsce w latach 1961-1976, w wyniku której obiekt uzyskał cechy modernistyczne.

25 listopada 2006 w holu dworca Ryszard Kapuściński odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą podróżnikowi Kazimierzowi Nowakowi, który pokonał 40 tys. km pieszo i rowerem po Afryce.

W piątek drzwi do starego dworca zostaną na dobre zamknięte dla podróżnych. Tym samym zakończy się 134-letnia historia starego Poznań Główny.

ZOBACZ TAKŻE: Stary dworzec kolejowy odkrył swoje tajemnice - można było zobaczyć podziemia i zaplecze kas


Komentarze (2)

24-10-2013 20:18:33
kazelot
Zgadzam się zupełnie z szanowną przedmówczynią. Wielka szkoda ! Lubiłem klimat poznańskiego dworca, niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju. Nie ma takiego drugiego w kraju, nawet wszędobylski, unoszący się smród był jakiś taki swojski (tudzież swoisty) i zawsze towarzyszył podróznym i te wszędzie srające gołębie, hulający wiatr i przeciąg...,bar Avanti, bistro Ania a w nim bułka z błotem za 3 złote, bulion w plastikowym kubku rozgrzewał w długie, zimowe noce w oczekiwaniu na bane, eeechhh...płakac się chce, ten dworzec miał jednak swoją duszę ! :(
23-10-2013 17:57:34
kaśka
Szkoda, wielka szkoda. Nowy dworzec to bubel, a galeria handlowa - jeden wielki betonowy kloc. Ale jaki dworzec takie miasto, to w końcu pierwsza wizytówka. POZnan*...
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

01

gru

do 03-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

12:15
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
20-lecie Parafii Chrystusa Sługi

Rynek Łazarski
Mikołajkowe 2. urodziny Rynku Łazarskiego
• 11:00 - koncert Wójka Ogórka
• 12:00 - urodzinowy pączkowy tort
• spotkanie z Mikołajem i upominki dla najmłodszych
• kiermasz rękodzieła

16:00
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Jak wielką miłością obdarzył nas Ojciec" - koncert zespołu dziecięco-młodzieżowego z okazji 20-lecia Parafii Chrystusa Sługi

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: