Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

ZTM przejmie tory, przystanki i sieć tramwajową - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
ZTM przejmie tory, przystanki i sieć tramwajową
22-10-2013 09:51   Janusz Ludwiczak
Od grudnia nie MPK, lecz Zarząd Transportu Miejskiego będzie zarządzać przystankami tramwajowymi, torowiskami i siecią trakcyjną.

W 2008 roku powstał Zarząd Transportu Miejskiego, którego zadaniem jest organizowanie transportu publicznego. Do tej pory całą infrastrukturą dysponowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Obecnie w gestii ZTM należą już dworce i przystanki autobusowe. Jednostka ta zrealizowała już przebudowę trasy tramwajowej w ciągu ulicy Grunwaldzkiej czy budowę nowej linii na Franowo oraz przedłużenie PeSTki do Dworca Zachodniego. Zmiany oznaczają, że MPK pozostanie tylko przewoźnikiem, a we władaniu przedsiębiorstwa pozostaną jedynie zajezdnie i tabor.

Najkorzystniejszą formułą ze względów podatkowych będzie zbycie tej infrastruktury przez MPK na rzecz miasta jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Trzeba dać zgodę na zbycie majątku przez MPK, bo to ma wpływ na jego kapitał. W konsekwencji to co zniknie z majątku spółki musi też zniknąć z kapitału spółki. Wartość transakcji w wysokości 67 mln zł wyliczono na podstawie wartości księgowej. O taką kwotę zmniejszył by się kapitał spółki MPK Poznań. Dzięki temu sposobowi nie trzeba będzie płacić podatku VAT, istnieje natomiast ryzyko, że będzie konieczność zapłacenia podarku CIT - powiedziała Beata Kocięcka, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego na ostatnim posiedzeniu Komisji Budżetu, Nadzoru Właścicielskiego, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Miasta.

Komisja Budżetu, Nadzoru Właścicielskiego, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Miasta zaopiniowała projekt pozytywnie. Decyzję w tej sprawie musi podjąć jeszcze cała Rada Miasta.


Komentarze (1)

22-10-2013 09:55:46
roman
nie rozumiem takich decyzji
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

wrz

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Paris, Paris" - recital piosenek francuskich w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Piotra Wizy

26

wrz

do 27-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targ żywności regionalnej i ekologicznej
Targi mieszkań i domów
Jesienny targ ogrodniczy

27

wrz

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal The September Concert
- koncert "U Vivaldiego"

28

wrz

do 01-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Wrzesień z zumbą w Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: