Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

ZTM przejmie tory, przystanki i sieć tramwajową - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
ZTM przejmie tory, przystanki i sieć tramwajową
22-10-2013 09:51   Janusz Ludwiczak
Od grudnia nie MPK, lecz Zarząd Transportu Miejskiego będzie zarządzać przystankami tramwajowymi, torowiskami i siecią trakcyjną.

W 2008 roku powstał Zarząd Transportu Miejskiego, którego zadaniem jest organizowanie transportu publicznego. Do tej pory całą infrastrukturą dysponowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Obecnie w gestii ZTM należą już dworce i przystanki autobusowe. Jednostka ta zrealizowała już przebudowę trasy tramwajowej w ciągu ulicy Grunwaldzkiej czy budowę nowej linii na Franowo oraz przedłużenie PeSTki do Dworca Zachodniego. Zmiany oznaczają, że MPK pozostanie tylko przewoźnikiem, a we władaniu przedsiębiorstwa pozostaną jedynie zajezdnie i tabor.

Najkorzystniejszą formułą ze względów podatkowych będzie zbycie tej infrastruktury przez MPK na rzecz miasta jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Trzeba dać zgodę na zbycie majątku przez MPK, bo to ma wpływ na jego kapitał. W konsekwencji to co zniknie z majątku spółki musi też zniknąć z kapitału spółki. Wartość transakcji w wysokości 67 mln zł wyliczono na podstawie wartości księgowej. O taką kwotę zmniejszył by się kapitał spółki MPK Poznań. Dzięki temu sposobowi nie trzeba będzie płacić podatku VAT, istnieje natomiast ryzyko, że będzie konieczność zapłacenia podarku CIT - powiedziała Beata Kocięcka, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego na ostatnim posiedzeniu Komisji Budżetu, Nadzoru Właścicielskiego, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Miasta.

Komisja Budżetu, Nadzoru Właścicielskiego, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Miasta zaopiniowała projekt pozytywnie. Decyzję w tej sprawie musi podjąć jeszcze cała Rada Miasta.


Komentarze (1)

22-10-2013 09:55:46
roman
nie rozumiem takich decyzji
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

17:30
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki
I sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad
- Sala Biała Urzędu Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim

24

kwi

15:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spotkanie Komitetu Organizacyjnego 30. Dni Łazarza

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Z cyklu: "Przez żołądek do kultury" - Francja - realizowane we współpracy z Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty
Zapisy w sekretariacie Klubu Krąg.

25

kwi

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Łazarskie Przedszkolaki - Seniorom
"Wiosenne przebudzenie" w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 48

26

kwi

do 28-04-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Fantastyki "Pyrkon"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: