Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Inspektor nadzoru budowlanego nakazał remont sołtysówki - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Inspektor nadzoru budowlanego nakazał remont sołtysówki
19-10-2013 09:17   Janusz Ludwiczak
Jest szansa, że zaniedbana i zniszczona willa przy ul. Głogowskiej 37, w której mieszkał sołtys ówczesnej wsi Łazarz zostanie wyremontowana. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał nakaz natychmiastowego remontu sołtysówki. Właściciel budynku ma na to trzy miesiące.

Jak informuje Radio Merkury Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał nakaz natychmiastowego remontu "sołtysówki".

Wydałem decyzję nakazującą właścicielowi budynku gruntowną naprawę, żeby ten obiekt stanowił zagrożenia dla osób postronnych - powiedział w Radiu Merkury Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

Właściciel budynku będzie miał trzy miesiące na przeprowadzenie remontu sołtysówki.

Willa przy ul. Głogowskiej 37 pochodzi z 1902 roku. Mieszkał tutaj Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz (przypomnijmy, że Łazarz został przyłączony do Poznania 1 kwietnia 1900 roku). Sołtysówka wykończona jest różnokolorową cegłą klinkierową, bogata w detale architektoniczne, zwieńczona niewysoką wieżyczką. Od ulicy budynek odgrodzony jest płotkiem z żeliwa. Towarzyszą mu dwa budynki gospodarcze.

"Sołtysówka" od kilku lat jest niezamieszkana i niezagospodarowana. Kilkukrotnie dochodziło tutaj do pożarów. Najpoważniejszy miał miejsce 25 września 2011 roku. Przez trzy godziny 30 strażaków z ośmiu zastępów gasiło pożar zabytkowej wilii. Zapalenie się drewnianego dachu pokrytego papą było przyczyną powstania czarnych, ogromnych kłębów dymu, które zasnuły okolice ulicy Głogowskiej i mocno ograniczyły widoczność. Z tego powodu przez godzinę ulica była zamknięta dla ruchu.

Kolejne pożary miały miejsce kilka miesięcy później - tuż przed świętami Bożego Narodzenia oraz w styczniu 2012 roku. Niewykluczone, że były to celowe podpalenia.


Komentarze (3)

22-10-2013 01:30:12
ja
Przeokropna konstrukcja pod reklamę! Pani Konserwator Błagam o reakcję!! Przez trzy miesiace jesienno zimowe można tylko zabezpieczyć, a nie wyremontować!
21-10-2013 11:00:51
Natalia Kita
Widzieliście, że na dniach stanął na działce sołtysówki wielki billboard? Chciałam wczoraj wieczorem zrobić zdjęcia, jak to spostrzegłam, ale niestety telefon po ciemku się nie dało... Stoi przed budynkiem, zasłania połowę, reklamy jeszcze na nim nie ma naklejonej, ale to pewnie kwestia czasu... Ciekawe, czy środki będą przeznaczone na remont :/
19-10-2013 12:56:12
xyzad
Podobnie jak Zielona Perełka jest ikoną Osiedla Św. Łazarza.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

sie

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

12

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

19

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

22

sie

tymczasowe targowisko Rynek Łazarski (boisko Zespołu Szkół Muzycznych)
Ekotargowisko - warsztaty tworzenia doniczek z materiałów recyklingowych. Uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu wykonaną doniczkę wraz z nasionami, by stworzyć swój własny zielnik

do 23-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Instal Moto Expo" - Zjazd pojazdów branżowych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: