Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Inspektor nadzoru budowlanego nakazał remont sołtysówki - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Inspektor nadzoru budowlanego nakazał remont sołtysówki
19-10-2013 09:17   Janusz Ludwiczak
Jest szansa, że zaniedbana i zniszczona willa przy ul. Głogowskiej 37, w której mieszkał sołtys ówczesnej wsi Łazarz zostanie wyremontowana. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał nakaz natychmiastowego remontu sołtysówki. Właściciel budynku ma na to trzy miesiące.

Jak informuje Radio Merkury Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał nakaz natychmiastowego remontu "sołtysówki".

Wydałem decyzję nakazującą właścicielowi budynku gruntowną naprawę, żeby ten obiekt stanowił zagrożenia dla osób postronnych - powiedział w Radiu Merkury Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

Właściciel budynku będzie miał trzy miesiące na przeprowadzenie remontu sołtysówki.

Willa przy ul. Głogowskiej 37 pochodzi z 1902 roku. Mieszkał tutaj Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz (przypomnijmy, że Łazarz został przyłączony do Poznania 1 kwietnia 1900 roku). Sołtysówka wykończona jest różnokolorową cegłą klinkierową, bogata w detale architektoniczne, zwieńczona niewysoką wieżyczką. Od ulicy budynek odgrodzony jest płotkiem z żeliwa. Towarzyszą mu dwa budynki gospodarcze.

"Sołtysówka" od kilku lat jest niezamieszkana i niezagospodarowana. Kilkukrotnie dochodziło tutaj do pożarów. Najpoważniejszy miał miejsce 25 września 2011 roku. Przez trzy godziny 30 strażaków z ośmiu zastępów gasiło pożar zabytkowej wilii. Zapalenie się drewnianego dachu pokrytego papą było przyczyną powstania czarnych, ogromnych kłębów dymu, które zasnuły okolice ulicy Głogowskiej i mocno ograniczyły widoczność. Z tego powodu przez godzinę ulica była zamknięta dla ruchu.

Kolejne pożary miały miejsce kilka miesięcy później - tuż przed świętami Bożego Narodzenia oraz w styczniu 2012 roku. Niewykluczone, że były to celowe podpalenia.


Komentarze (3)

22-10-2013 01:30:12
ja
Przeokropna konstrukcja pod reklamę! Pani Konserwator Błagam o reakcję!! Przez trzy miesiace jesienno zimowe można tylko zabezpieczyć, a nie wyremontować!
21-10-2013 11:00:51
Natalia Kita
Widzieliście, że na dniach stanął na działce sołtysówki wielki billboard? Chciałam wczoraj wieczorem zrobić zdjęcia, jak to spostrzegłam, ale niestety telefon po ciemku się nie dało... Stoi przed budynkiem, zasłania połowę, reklamy jeszcze na nim nie ma naklejonej, ale to pewnie kwestia czasu... Ciekawe, czy środki będą przeznaczone na remont :/
19-10-2013 12:56:12
xyzad
Podobnie jak Zielona Perełka jest ikoną Osiedla Św. Łazarza.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lut

do 20-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody - wiosna/lato 2020

25

lut

do 28-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
"Home Decor" - Targi Wnętrz
"Specjal Days" - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
"Arena Design"

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy "Fotografie i nie tylko..."

26

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury - Armenia". Spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

06

mar

do 08-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Poznańskie targi książki
"Rybomania" - targi wędkarskie

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: