Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Parku Kasprowicza będzie spa z pływalnią, pole do minigolfa, skate park, amfiteatr i fontanny? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Parku Kasprowicza będzie spa z pływalnią, pole do minigolfa, skate park, amfiteatr i fontanny?
15-10-2013 01:16   Janusz Ludwiczak
Centrum spa, pole do mini golfa, kawiarnia, skate park, boisko do piłki siatkowej, pagórek widokowy ze ścieżką dydaktyczną, plenerowy teatr koncertowy, fontanny z podświetlanymi wodotryskami - to wszystko znalazło się we wstępnej koncepcji zagospodarowania terenów wokół Areny zaprezentowanej w poniedziałek przez POSiR.

W poniedziałek w Sport Hotel przy ul. Chwiałkowskiego na Wildzie odbyło się spotkanie, w trakcie którego Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przedstawiły wstępną koncepcję zagospodarowania Parku Kasprowicza, które przygotowała Pracownia Projektowa A.N.I Anna Smólska.

Spotykamy się po to, żebyście mogli powiedzieć nam jakiego Parku Kasprowicza chcecie. Arena była budowana w latach 70. Obiekt ten nie wprowadza w XXI wiek - powiedział Maciej Mielęcki, zastępca dyrektora POSiR.

Zaprezentowaliśmy wariant, w którym pokazaliśmy wszystko co jest możliwe do realizacji w tym miejscu - od skateparku poprzez amfiteatry i fontanny. Gdybyśmy 10 lat powiedzieli, że na wolnym powietrzu pojawi się siłownia wiele osób byłoby zdziwionych. Są rzeczy, które się zmieniają. Chcemy, żeby to co robimy miało jakąś drogę i cel - dodaje Maciej Mielęcki, wicedyrektor POSiR.

Przedstawiona koncepcja zakłada, że w Parku Kasprowicza i na terenach wokół Areny powstać mają m.in. pole do mini golfa, kawiarnia, skate park, boisko do piłki siatkowej, pagórek widokowy ze ścieżką dydaktyczną, plenerowy teatr koncertowy, fontanny z podświetlanymi wodotryskami.

Ponadto w miejscu, gdzie znajduje się obecnie centrum tenisowe powstać miałoby centrum spa& wellness z basenem rekreacyjnym. Obiekt miałby zostać połączony specjalnym łącznikiem z halą Arena.

Zaprojektowaliśmy osiem osi kompozycyjnych, w tym aleja spacerowa z północy na południe z kawiarnią. Proponowany basen miałby być wzorowany na pływalni w Suchym Lesie. Na tym terenie mogłyby znaleźć się pole do mini golfa, boiska do piłki plażowej, pagórek widokowy ze ścieżką dydaktyczną a także amfiteatr, który miałby funkcjonować jako muszla koncertowa. Ponadto przewidzieliśmy tor saneczkowy, który wiosną zamieniałby się w ścieżkę przyrodniczą, mały ogród botaniczny i oś fontann - wyjaśnia Anna Smólska, projektantka koncepcji.

Jest to zła koncepcja. Robi ona wrażenie chaosu przestrzennego. Nie ma żadnej sprecyzowanej myśli przewodniej, która wynikałaby z układu istniejących obiektów. Po co proponuje się zewnętrzne boiska sportowe. Zakładałem, że w tym układzie Arena będzie cała otoczona zielenią z alejkami i ławeczkami. Park Kasprowicza ma być miejscem, gdzie będzie można przyjść, zjeść śniadanie na trawie. To jest miejsce bardzo ważne historyczne, objęte ochroną konserwatorską. W pobliżu znajduje się chociażby zabytkowy szpital św. Rodziny. W swoim projekcie starałem się założyć specjalną oś widokową. Zaprezentowana koncepcja jest przeinwestowana - wskazał Jerzy Turzeniecki, architekt i główny projekt Areny i Parku Kasprowicza.

Nie pozwolimy rozebrać parku i oddać go w kawałkach deweloperom. Musimy to miejsce, w którym spędziliśmy dzieciństwo zachować dla przyszłych pokoleń. Poza tym powinni najpierw spotkać się mieszkańcy i rada osiedla, a potem powinna powstać koncepcja - oburzyła się Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania.

Podobnego zdania była Maria Łazarz z Rady Osiedla Św. Łazarz:
Byłoby mniej zamieszania, gdyby ktoś chciał się z nami spotkać i omówić koncepcję, w której w ogóle nie uwzględniono zrealizowanego przez nas placu zabaw za ponad 250 tysięcy złotych.

Na spotkanie przybyli również mieszkańcy.

W 2011 roku przygotowałam podobną koncepcję Parku Kasprowicza w swojej pracy magisterskiej. Projekt konsultowałam wcześniej z mieszkańcami, przeprowadziłam nawet sondę, w której ludzie jasno wskazywali, że w tym miejscu powinna być pływalnia. Na Łazarzu mieszkają też ludzie starsi, którzy mają daleko do Term, a wy wskazujecie tylko jeden obiekt - uważa Agnieszka Albrecht.

Powinno powstać zdecydowanie większe boisko niż to, które ujęto w koncepcji. Dzięki temu w Parku Kasprowicza mogłoby odbywać więcej imprez sportowych. Najlepszym przykładem jest ośrodek sportowy na Śródce. Można zorganizować wydarzenie sportowe, a w ciągu dnia podzielić na dwa mniejsze boiska. Budowa nowej pływalni nie ma sensu. Mamy już tyle w Poznaniu tego typu obiektów, są Termy Maltańskiej, jest basen AWF czy Olimpia. Powinna zostać wyremontowana pływalnia letnia. Brakuje w tej części miejsc, gdzie latem można popływać i wypocząć - sądzą Karol Siliwoniuk i Bartłomiej Kimnes.

Chciałbym by Park Kasprowicza pozostał parkiem z boiskiem, jednak bez zbędnej ilości atrakcji, które będą niszczone przez wandali. Niedobrym pomysłem jest zlokalizowanie pływalni w miejscu centrum tenisowego. Baseny powinny zostać w miejscu obecnym - twierdzi Marcin Dering.

Podczas spotkania ustalono, że konsultacje społeczne, dotyczące koncepcji zagospodarowania i zarządzania terenami zlokalizowanymi wokół obiektów sportowych oddziału Hali Widowiskowo-Sportowej Arena zostaną przedłużone o dwa tygodnie, do połowy listopada.

Przypomnijmy, że opinie i uwagi można zgłaszać poprzez wypełnienie formularza przesyłając drogą elektroniczną na adres e-mail: konsultacje@um.poznan.pl lub listownie na adres: Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji Zakład Budżetowy Miasta Poznania, ul. Chwiałkowskiego 34, 60-553 Poznań

Pokazane plany traktuję jako wstęp do dyskusji. Cieszy mnie założenie, że raczej to mają być obiekty otwarte, terenowe, a nie planuje się jakiś kubatur. Największą kontrowersją będzie zapewne pływalnia - czy odtwarzamy pływalnię letnią czy w tym miejscu miałby powstać kryty basen. Być może lepszą lokalizacją będzie pływalnia tuż przy Arenie, ale to wymaga większych studiów. Na pewno Park Kasprowicza powinien dalej pozostać parkiem, nie wyobrażam sobie by całość była wyłącznie kompleksem sportowym. Dobrze byłoby, gdyby powstała oferta dla każdej grupy wiekowej, od placu zabaw dla dzieci po rzeczy atrakcyjne dla młodzieży jak i dla seniorów - wskazuje Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

W przyszłym tygodniu sprawę tą będzie omawiać Rada Osiedla Św. Łazarz.

Traktuję tą dyskusję jako punkt wyjścia do dalszych rozmów. Chcielibyśmy, by głos mieli również mieszkańcy. Dobrze, że dyskusja została zapoczątkowana, dzięki temu będziemy mieć jakiś realny wpływ na to, jak w przyszłości będzie wyglądać Park Kasprowicza. Nie chcemy, by była to koncepcja opiewająca na grube miliony i na realizację w nieokreślonej przestrzeni czasowej. W dalszych pracach powinny być uwzględnione inwestycje zrealizowane przez nasz samorząd pomocniczy. Dalej będzie rozbudowywany plac zabaw. Zależy nam na tym, żeby dotychczasowe funkcje sportowo-rekreacyjne zostały zachowane - podsumowuje Wojciech Wośkowiak, Radny Miasta Poznania i przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Formularz do zgłaszania uwag {POBIERZ PDF}


R E K L A M A

Komentarze (13)

01-01-2014 23:12:27
poznanianka
Od lat pływalnia na Arenie była dla mieszkańców Łazarza przyjemnym odpoczynkiem od codziennej pracy. Chodziły tam całe rodziny z dziećmi i młodzież miała gdzie spędzać czas. Gdy byłam młodsza a basen miał dużą powierzchnię do opalania i leżakowania było bardziej intymnie i było można się rozłożyć czy pograć w piłkę. Chodziłam tam z córką miałam blisko i n ie musiałam tułać się tramwajem przez miasto na chwiałkę czy nad jezioro.To było dla nas wszystkich przyjemność a teraz co zrobicie ??? Bloki ??? zabierzecie nam , rodzinom możliwość pójścia z dziećmi na spacer. Mamy chodzić z nimi po centrach handlowych???. Pomyślcie o mieszkańcach, postawcie butkę z lodami i napojami , wyremontujcie basen i dajcie nam tą atrakcje ,a Grobelny jak zwykle wszystko nam zabiera każdy teren pod budowę. Hale Arena już dawno powinna być zburzona i odbudowana a wy wymyślacie jakieś herezje. My prosimy o to co od lat było dla nas ważne. Zbudujcie w końcu lodowisko i odnówcie boiska do czegokolwiek.Ale żeby nasze dzieci miały gdzie pójść pograć ,popływać czy pobiegać, Oczywiście zawsze rada TAK ZWANA!!! myśli o sobie i nabijaniu sobie kieszeni. Dziękuję Panie Prezydencie Grobelny. Już czas na zmiany ale na lepsze dla naszych dzieci. Na Wildzie tak jest basen ale towarzystwo jeszcze gorsze. I nie ma tam tyle miejsca co na Basenie W Parku Kasproeicza
02-12-2013 19:04:24
Asiulaa19
Rewitalizuję aktualnie ten park na dyplomie.. Utwierdzam się tylko, że idę w dobrym kierunku nie wymyślając tak jak w tutejszym projekcie..
27-10-2013 12:09:04
Eta
Nie rozumie dlaczego na siłę władze próbują zmienić Park, przecież spełnia on swoje funkcje nie trzeba tu wstawiać całej masy nowych atrakcji, a jedynie zainwestować w nowe chodniki, czy remont budynku Areny, może jakaś kawiarnia. W każdym razie parki w miastach powinny zostać zachowane.
21-10-2013 23:56:15
REALISTA
Z przykrością patrzymy na to co dzieje się a Parkiem Kasprowicza. Spalony stadion Energetyka,sprzedany deweloperowi,projekt budowy apartamentowców. Zamknięta pływalnia,zamknięcie rozpoczetej budowy lodowiska,fatalny stan hali Arena. Czy na tym terenie są radni,czy bronią mieszkańcow przed agresją władz miasta. Czy mieszkańcy upominają się energicznie o swoje prawa do życia w godnych warunkach. Ruszmy się z chałupy,weżmy sprawy w swoje ręce zanim będzie za póżno. Miliard wyrzucony w błoto,przepraszam w Bułgarską. Kto za to odpowiada. Kto nas pytał o zdanie?Obudzimy się na betonie wśród apartamentowców. Brawo Grobelny!!
18-10-2013 00:36:10
Poznanianka
Wychowałam się na Arenie i miejsce to zawsze kojarzyć mi się będzie z beztroskim dzieciństwem i piękną młodością Uważam,że powinno się zachować Park w dotychczasowym formacie.. To pięknie utrzymana i zadbana zieleń daje ukojenie i odpoczynek. Wystarczy tylko ten teren upiększyć np. fontanną,kawiarenką na wolnym powietrzu pod parasolami, co podniosło by jego atrakcyjność i umiliło spacery. Po co te wszystkie papierkowe przeinwestowania terenu. Wiadomo,że to fikcyjne plany nie mające szans na realizację ze względów finansowych.Gdyby miasto posiadało te fundusze, odremontowałoby tą tak pożądaną przez mieszkańców. pływalnię. Po co wtłaczać w piękny drzewostan tego miejsca korty,skate park i nie wiadomo jakie jeszcze inne obiekty. Nam potrzeba otwartej przestrzeni dającej ukojenie po dniach pracy i wypoczynek wzrokowy. Zostawcie nam ta oazę zieleni i spokoju w takim jak obecny formacie. Nie betonujcie i nie zabudowujcie na siłę. Będę podobnie .jak grono moich łazarskich przyjaciół protestować i przeciwstawiać się wszelkiej ingerencji w zabudowę tej niewielkiej przecież przestrzeni. Cieszy mnie stanowisko Rady Osiedla.
16-10-2013 12:49:48
mieszkanka łazarza
Beznadziejny projekt... chyba ktoś kto go tworzył wpisał w google "atyrakcje w parkach" i we walił na projekt wszystkie hasła które wyskoczyły... widać że to nie mieszkaniec łazarza... nam nie jest potrzebna przebudowanie całkowicie parku.. przecież jest siłownia.. mozna rozbudować plac zabaw.. górka spełnia swoją funkcję zimą gdzie nawet z innych dzielnic ludzie przyjeżdżają z dziećmi na sanki, to jest jedyna w swoim rodzaju górka w Poznaniu dla saneczkowych wariacji dzieci.... zmiany powinny skupić się na wybudowaniu krytej pływalni z częścią letnią, całkowitym odnowieniu areny, uporządkowaniu terenu przy kortach, wyremontowaniu alejek, stworzeniu wybiegu dla psów..można pomyśleć o jakieś fajnej instalacji dla dzieci na samej górce.. żeby był tzw. cel do wspinania sie na nią... projektanci niech pomyślą jak fajnie zagospodarować miejsce po energetyku, tam niech zaproponują jakieś fiku miku... trochę przestrzeni jest potrzebne na łazarzu, tym bardziej że z roku na rok coraz więcej osób korzysta z trawy na piknik, wylegiwanie w słoneczny dzień, gry w piłke z dziećmi itp.
15-10-2013 16:57:29
Carlos
Wsxystko ładnie ma się w planach, ciekawe skąd na to środki w tym zadłużonym mieście - chyba że z pieniązków od deweloperów za zbudowanie koło parku 10 wieżowców i będzie to też dobra infrastruktura dla przyszłych mieszkańców - jaka atrakcyjna lokalizacja z basenem, skateparkiem i spa pod nosem, oj będą fajne ceny za te mieszkania - Poznań miasto hau hau
15-10-2013 14:34:51
Pływak
Najlepszeym rozwiazaniem bedzie utworzenie basenu !!! Nie ma w poznaniu w centrum ani jednego porządnego basenu. Najlepien z wersją krytą i letnią otwartą.. Nie musi być to centrum rozrywki bo takie mamy na Malcie, ale fajny, czysty basen treningowy i rekreacyjny by sie przydał.. do tego w otoczeniu ladnego i zadbanego parku, gdzie latem mozna byłby pryjsc sie ochłodzic i poopalac... tak jak było kiedyś ale nie taki syf.. Władze i inwestor powinni wzorowac się na niemieckich parkach kąpielowych, usytuawanych w centrum duzych miast !
15-10-2013 14:22:19
Agn
Teren po energetyku został już dawno sprzedany. Ja proponowałam na takie atrakcje teren pływalni letniej gdzie i zmieści się nowa pływalnia i skate park i jeszcze więcej tego typu atrakcji. Pozatym teren pływalni jest ogrodzony co daje więcej szans na brak dewastacji. Ale mieszkańcy jedno, a włodarze drugie... Na moje pływalnia letnia już za jakiś czas stanie się albo wieżowcem, albo centrum handlowym.
15-10-2013 10:49:03
Joa
Myślę,że bardzo dobrym pomysłem jest skate park. W Poznaniu brakuje tego typu obiektów. Miłośnicy tej rozrywki muszą jeżdzić do Leszna lub Wrocławia.
15-10-2013 09:57:06
Szymon
Poprosimy o informacje czy POSiR maja budżet na ten projekt? Ewentualnie jak chcą go pozyskać? Gdyby jednak takowego nie było to konsultacje uważam za stratę czasu.
15-10-2013 09:43:03
katie
Ja proponuję dodać jeszcze tor saneczkowy. lodowisko,lunapark , mini cyrk i oczywiście kolejne centrum handlowe.Wszakże aby to wszystko było płatne .tak aby tylko wybrani mogli korzystać z tych dobrodziejstw.....co za duzo to nie zdrowo.....tak kiedyś mówili. Pamiętajcie w tych swoich planach o mieszkańcach
15-10-2013 08:50:04
morlock
Co "ludź" to inna koncepcja. Dobrze że nikt nie zaproponował nowego centrum handlowego. Gdyby koszty pierwszej propozycji (śmierdzi milionami z daleka) przenieść na remont istniejącej pływalni to i na prysznice ze złota by starczyło. Przeładowanie terenu spowoduje zatracenie pierwotnego klimatu Parku Kasprowicza. A nie może zostać po staremu? Wiem że tradycjonalizm (który nota bene modny dziś nie jest) mi z papci wyłazi. Dajmy "nowatorom" na pożarcie teren po Energetyku, niech pokażą co tam zmajstrują (a choćby i skocznię narciarską). Panie Turzeniecki jestem z Panem. Ps.Panie Januszu, Pan Jerzy nie jest "głównym projektem"... hehe.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: