Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Prawie 6 tysięcy maratończyków przebiegło przez Łazarz {WIDEO, GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Prawie 6 tysięcy maratończyków przebiegło przez Łazarz {WIDEO, GALERIA ZDJĘĆ}
14-10-2013 00:21   Janusz Ludwiczak
5756 zawodników zmierzyło się w niedzielę z dystansem 42 kilometrów i 195 metrów podczas 14 Poznań Maraton. Już po raz drugi trasa maratonu miała jedną pętlę i prowadziła również przez Łazarz - przez Rondo Jeziorańskiego, Grunwaldzką, Arciszewskiego i Hetmańską. Na Placu Marka na Targach zlokalizowana została meta.

Niedziela 13 października już po raz czternasty należała do biegaczy. Punktualnie o godz. 9 spod pomniku Tadeusza Kościuszki 5756 zawodników z 26 krajów - z Australii, Białorusii, Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Japonii, Kenii, Libii, Litwy, Niemiec, Norwegii, RPA, Rosji, Serbii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Polski postanowiło zmierzyć się z dystansem 42 kilometrów i 195 metrów.

Linia startowa zlokalizowana została tak jak w roku ubiegłym wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej, natomiast meta zlokalizowana była na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, dokładnie na Placu Marka. Trasa biegu prowadziła także przez Łazarz - przez Rondo Jeziorańskiego, a dalej Arciszewskiego i Hetmańską. Już w 19 minucie pierwsi zawodnicy znaleźli się na skrzyżowaniu Głogowskiej i Hetmańskiej.

Wśród biegaczy byli przedstawiciele różnych zawodów od sportowców po lekarzy, mechaników, dziennikarzy, kucharzy i nawet księży. Nie zabrakło również słynnej biegaczki, 74-letniej Marii Pańczak, która razem ze swoją parasolką bierze udział prawie we wszystkich biegach długodystansowych w Polsce. Nic tylko pozazdrościć formy.

Nie ma nic przyjemniejszego niż poczucie zwycięstwa. Dzięki bieganiu obserwujemy dobre i korzystne zmiany w organizmie. Każdy chce być piękniejszy i zdrowszy. Biegając można poznać też fajnych ludzi. Poznański maraton jest doskonale zorganizowany i bardzo dobrze, że odbywa się na Targach - powiedział Robert Korzeniowski - lekkoatleta, chodziarz, wielokrotny mistrz olimpijski, świata i Europy.

Jest to najprostsza i najbardziej dostępna forma ruchu. Ruch jest potrzebny dla jakości naszego życia, lepszego samopoczucia i dla zdrowia. Ten maraton zawsze kojarzył się biegaczom z doskonałą organizacją, rozgrywa się w doskonałym momencie sezonu. Biegać można w każdym wieku, czego ja jestem najlepszym przykładem. Jako czterdziestolatek czuję się świetnie. Startuję w siedmiu maratonach na siedmiu kontynentach. Trzeba oczywiście dobrze się przygotować. Bardzo lubię Poznań, moja żona stąd pochodzi. To piękne miasto - wskazuje Maciej Kurzajewski - dziennikarz sportowy, prezenter telewizyjny, maratończyk.

Przychodzą chwilę zwątpienia. Maraton to morderczy bieg dla tych, którzy nie biegają. Jedenaście lat temu wziąłem udział po raz pierwszy w maratonie. Lubię bieganie, można poczuć się jak heros. Jak widać można połączyć pracę z bieganiem. Dzięki temu człowiek ma w sobie trochę dyscypliny - przekonuje raper Jacek "Mezo" Mejer.

Wśród zawodników były również osoby, które biegają od samego początku, czyli od 2000 roku kiedy odbył się pierwszy maraton.

Do tej pory wziąłem udział we wszystkich 14 maratonach. Bieganie weszło mi w krew. W zeszłym roku nabawiłem się poważnej kontuzji, ale udało mi się ją wyleczyć i dzięki temu mogłem dziś przebiec w czasie 4 godzin. Warto biegać, bo dzięki temu człowiek świetnie się czuje. Trzeba się ruszać. Mając kontuzje nawet rehabilitacja mi tak nie pomogła jak własny ruch - wskazuje Tadeusz Napierała (52).

Z numerem startowym 1 przebiegł gospodarz Poznania, prezydent Ryszard Grobelny, który do mety dobiegł jako 3960 uczestnik w czasie 04:22:44 (czas netto 04:22:41).

To już 14 mój maraton. Tak się składa, że równo 10 lat temu wziąłem udział po raz pierwszy w maratonie. Mam też za sobą ponad 30 biegów półmaratońskich. Bieganie sprawia radość, trzeba się do tego przygotować. Targi to dobre miejsce, szczególnie gdy jest dużo maratończyków - powiedział kilka minut po dobiegnięciu do mety Ryszard Grobelny, prezydent Poznania..

Jako pierwszy do mety w czasie 2:13:08 dobiegł Kenijczyk David Kiptui Tarus z Baringo. Pierwszy polak ukończył bieg w czasie 2:15:58 zajmując tym samym trzecie miejsce. Wśród pań najlepsza była białorusinka Maryna Damantsevich (2:36:02).

Na mecie, na wszystkich maratończyków czekał medal, na którego rewersie znalazł się wizerunek Hipolita Cegielskiego, który urodził się dokładnie 200 lat temu. Wśród zawodników rozlosowany został samochód i wycieczki zagraniczne.

Na mecie zameldowało się w sumie 5678 maratończyków (z czego 685 osób stanowiły przedstawicielki płci pięknej). 78 biegaczy nie dobiegło do mety, a dziesięciu potrzebowało pomocy medycznej.

Najstarszy zawodnik miał 80 lat i przebiegł maraton z czasem 5:04:44. Na mecie doszło też aż dwukrotnie do oświadczyn.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: