Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z Głogowską? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej z Głogowską?
10-10-2013 00:27   Janusz Ludwiczak
Czy główna ulica Łazarza może znów tętnić życiem i zyskać reprezentacyjny, handlowo-spacerowy charakter? Nad tym zastanawiali się miejscy i łazarscy radni wspólnie z przedstawicielami jednostek, w tym ZDM.

Ulica Głogowska jeszcze pod koniec lat 90. tętniła życiem. Dziś sklepiki spożywcze, drogeryjne z ubraniami czy kawiarnie zastąpiły banki i centra finansowo-kredytowe. Sporo lokali świeci pustkami, a na drzwiach znajdziemy napis "Lokal do wynajęcia". Najemcy wolą otwierać sklepy w centrach i galeriach handlowych. Z głównej łazarskiej ulicy zniknęły popularne cukiernie i kawiarnie takie jak Hortex, Regionalna czy Cafe Italia. W kwietniu zlikwidowany został jeden z ostatnich zakładów naprawy parasoli i usług kaletniczych, który powstał w 1961 roku wraz z oddaniem do użytku bloku przy ul. Głogowskiej 91. Rodzinną firmę, przekazywaną z pokolenia na pokolenie w końcu zabił kryzys i zalew taniej tandety z Chin.

Czy ulica Głogowska całkowicie straci swój handlowy i niegdyś reprezentacyjny charakter nad tym zastanawiano się podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

Ulica Głogowska jest miejscem dość smutnym. Nie ma gdzie usiąść. Przykładowym wzorcowej ulicy jest Mariahilferstrasse w Wiedniu. Jest to ulica przyjazna dla komunikacji miejskiej, samochodów, pieszych ale także handlu, zieleni i małej architektury - wskazał Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

Chcielibyśmy żeby była to ulica, którą się jeździ samochodem lub tramwajem, chodzi pieszo i robi zakupy. Idąc ostatnio Głogowską naliczyłam 22 wolne lokale. W dodatku powstaje sporo sklepów spożywczo-alkoholowych, w ostatnich tygodniach powstało ich aż 14. Nie powstaje tutaj nic nowego tylko sklepy spożywcze i banki. Musi powstać ulica Dolna Głogowska. Jeżeli wyrośnie centrum Metropolis to ulica Głogowska będzie całkowicie przelotowa - zaznaczyła Maria Łazarz z Rady Osiedla Św. Łazarz.

Radny Mariusz Wiśniewski zapytał przedstawiciela Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych o obniżenie cen najmu lokali użytkowych przy Głogowskiej.

Od numeru 27 do wiaduktu Górczyńskiego znajdują się 72 lokale przez nas udostępniane. 43% najemców otrzymało obniżki czynszu. Ogólną przyczyną takiej sytuacji jest ogólna koniunktura gospodarcza, a także nastąpiła ekspansja lokali franczyzowych. Dużym problem jest wybudowanie Poznań City Center, w którym znajdzie się ponad 200 sklepów i ok. 60 tys. powierzchni użytkowej, to zdecydowanie więcej niż na całej ulicy Głogowskiej - tłumaczy Jarosław Kotowicz, ZKZL.

Poruszano również kwestie komunikacyjne od budowy Dolnej Głogowskiej, która jest w dalszych planach aż po możliwość utworzenia dodatkowych przejść dla pieszych, m.in. na wysokości ul. Winklera.

Przejścia znajdują się przy każdej krzyżówce, wyposażone są w sygnalizacje. Nie można wybudować przejścia bez świateł. Staraliśmy się zorganizować priorytet dla tramwajów, które zatrzymują się w zasadzie tylko na przystankach. Z naszych obserwacji wynika, że ludzie nie przechodzą na drugą stronę ulicy, tylko idą do najbliższego przystanku - przekonywał Eugeniusz Bayer, naczelnik Wydziału Zarządzania Ruchem ZDM.

Sprawa przejścia na ul. Winklera była analizowana na komisji bezpieczeństwa przy ZDM z udziałem policji i straży miejskiej. Zaopiniowano to negatywnie. Przejście to byłoby przez dwa pasy ruchu i dwa torowiska - argumentował Eugeniusz Bayer z ZDM.

Ulicę Głogowską ma ożywić współpraca z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi lub powołanie specjalnego menadżera ulicy. Ponadto lokale użytkowe mają być udostępniane artystom. Dzięki temu zamiast pustych witryn sklepowych znajdowałyby się np. uliczne galerie sztuki.


R E K L A M A
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

kwi

do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne

25

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo

26

kwi

Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37

15

maj

do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact

17

maj

Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Wiosenny Konkurs Młodych Instrumentalistów

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: