Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Targi zabrały na spacer od historii po nowoczesność - można było cofnąć się do 1911 roku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Targi zabrały na spacer od historii po nowoczesność - można było cofnąć się do 1911 roku
05-10-2013 00:08   Janusz Ludwiczak
W piątkowe południe blisko 50-osobowa grupa poznaniaków postanowiła wybrać się na wycieczkę po Targach. Po pawilonach zarówno tych zabytkowych jak i najnowszych oprowadzał Tomasz Mikszo, z archiwum MTP (na Targach pracuje od 1985 roku).

Wycieczka rozpoczęła się w Iglicy, w której zachowała się stalowa konstrukcja Wieży Górnośląskiej.

Wieża Górnośląska powstała w 1911 roku. Na najwyższej kondygnacji znajdował się zbiornik, który zaopatrywał Łazarz i część Jeżyc w wodę. Obecna Iglica wybudowana została 1955 roku. Zaprojektował ją Bolesław Szmidt. Wewnątrz znajduje się konstrukcja Wieży Górnośląskiej z 1911 roku, wykonana przez hutę w Zabrzu. Huta ta wykonała konstrukcję metalową dla dworca kolejowego we Wrocławiu - objaśniał przewodnik Tomasz Mikszo.

Początki targów tak naprawdę sięgają 1911 roku kiedy to odbyła się wystawa wschodnio-niemiecka. Dziesięć lat później w maju 1921 r. odbył się I Targ Poznański i tak naprawdę wtedy rozpoczęła się historia Międzynarodowych Targów Poznańskich - wskazywał Tomasz Mikszo.

Dlaczego w takim razie Targi nie nawiązują do historii niemieckiej z 1911 roku. Targi mają więc ponad 100 lat? - zapytał Oleksiy Artyshuk, uczestnik wycieczki.

Poznań i Wielkopolska traktowana była jako część Prus Wschodnich. Wspomnienia z tamtego okresu nie są miłe - podsumował Tomasz Mikszo z MTP.

Po poznaniu historii symbolu MTP i najbardziej charakterystycznego obiektu w Poznaniu zwiedzający przenieśli się do hali nr 3a, która jest pozostałością po Pawilonie Angielskim zbudowanym specjalnie na Powszechną Wystawę Krajową w 1929 roku.

W trakcie wycieczki można było dowiedzieć się, że w każdym pawilonie znajdują się specjalne kanały, w których poprowadzona jest woda, prąd i sprężone powietrzne. Media te można doprowadzić do stoisk.

Z pawilonu 3a zwiedzający udali się do największej hali, jaka znajduje się na MTP. "Piątka" ma 216 metrów długości i 14,5 tys. m kw. powierzchni. Podczas spaceru można było zobaczyć jak wygląda montaż stoisk na zbliżające się targi Poleko.

Poznaniacy dopytywali o bezpieczeństwo na Targach.

Jesteśmy bezpiecznym miejscem. Opodal mamy szpital i jednostkę straży pożarnej. Mogę zapewnić, że większym zagrożeniem jest ten, który wkłada rękę w naszą kieszeń - przekonuje Tomasz Mikszo z Targów.

Uczestnicy wycieczki poznali również legendy o słynnych balach w nieistniejącej już Adrii i potańcówkach w Belwederze, a także dowiedzieli się, że w zabytkowym pawilonie 101, znajdującym się od strony ulicy Głogowskiej znajdowało się studio telewizyjne. To właśnie stąd, 55 lat temu - dokładnie 1 maja 1957 roku Telewizja Poznań nadała pierwszą audycję, którą obejrzano na stu zarejestrowanych odbiornikach, głównie w świetlicach i zakładach pracy.

Ostatnim punktem wycieczki był pawilon nr 15. W Sali Ziemi, która może pomieścić 2 tysiące widzów wyświetlony został film z 1956 roku.

Na zakończenie na zwiedzających czekała niespodzianka. Najstarszy i najmłodszy uczestnik wycieczki oraz osoba, która na samym początku otrzymała identyfikator z podpisem przewodnika otrzymali upominki od Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wycieczka była pasjonująca. O spacerze dowiedziałam się z Facebooka. Zdarza mi się bywać w ciągu roku na Targach. Najbardziej podoba mi się Igilica - uważa Regina May.

Chcieliśmy zobaczyć Salę Ziemi. Naszym zdaniem najładniejszy jest pawilon, w którym otwarto Powszechną Wystawę Krajową. Zdarza nam się odwiedzać MTP. Ostatni raz byliśmy na targach edukacyjnych - powiedzieli Olga i Oskar.

Świetny pomysł z oprowadzeniem po Targach, można poznać historię miasta. Najbardziej podoba mi się "jedenastka", gdzie zachowana została konstrukcja Wieży Górnośląskiej. Niestety rzadko bywam na Targach, czas mi na to nie pozwala - sądzi Maciej Zieliński.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: