Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"4" na Górczyn, 14 dwa razy częściej, Grunwaldzką 2,17 i 23, 10-tka PeSTką - ruszył remont Teatralki - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"4" na Górczyn, 14 dwa razy częściej, Grunwaldzką 2,17 i 23, 10-tka PeSTką - ruszył remont Teatralki
24-09-2013 01:16   Janusz Ludwiczak
Aż do grudnia nie dojedziemy tramwajem ani na Sołacz ani na Winogrady. W poniedziałek rozpoczął się remont torów na węźle "Teatralka". Na dziesięć tygodni swoje trasy zmieniło dziesięć linii - są to linie nr 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 13, 16 i 17. "Dwójka" i "siedemnastka" kursują teraz przez Rondo Jeziorańskiego i Most Dworcowy. Na Górczyn dojeżdża "czwórka" zamiast "jedenastki", którą zawieszono. Ponadto swoją trasę zmieniły tramwaje linii nr 10, które podobnie jak "dwunastka" z Mostu Dworcowego skręcają od poniedziałku w lewo w Głogowską, a następnie zjeżdżają na nową trasę PeSTki od Dworca Zachodniego, gdzie dojeżdżają na Piątkowo. Uruchomiona została również dodatkowa linia tramwajowa nr 23, która zastąpiła "trzynastkę" w ciągu ul. Grunwaldzkiej. Ponadto "czternastka" kursuje teraz dwa razy częściej, w dni robocze tramwaje linii nr 14 na przystanki podjeżdżają co 5-8 minut.

Remont na "Teatralce" jest konieczny, gdyż torowisko jest tutaj w katastrofalnym stanie. Jest to najbardziej obciążony węzeł komunikacyjny w Europie. Tramwaj przejeżdża tutaj średnio co pół minuty. Ostatni kompleksowy remont węzła na "Teatralce" miał miejsce w 1995 roku, kiedy budowano Poznański Szybki Tramwaj na os. Sobieskiego. W 2009, 2010 i 2011 roku MPK przeprowadziło cząstkowe remonty.

Już od wielu lat skrzyżowanie przy Moście Teatralnym jest najbardziej obciążonym węzłem komunikacyjnym w Europie. Tramwaj przejeżdża tam co 30 sekund, a w ciągu doby przez "Teatralkę" przejeżdża 2400 pojazdów. Trudno aby przy takim wielkim obciążeniu nie dochodziło do ponadnormatywnego zużycia i przekroczenia granicznej trwałości torów. Wskutek ogromnego obciążenia stan techniczny tego węzła jest katastrofalny. Notujemy bardzo wiele pęknięć szyn, zwrotnic i krzyżownic. Jest tam zagrożenie w ruchu tramwajowym i może dojść do natychmiastowego wyłączenia tego węzła z eksploatacji - powiedziała Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK.

Remont oznacza zamknięcie dla ruchu tramwajowego skrzyżowania ulic Roosevelta, Dąbrowskiego i Mostu Teatralnego. Aż do grudnia tramwaje nie pojadą na Winogrady i Sołacz. Zastąpiły je autobusy "za tramwaj". Pasażerowie mogą na pewno dojechać z północy na południe, z Piątkowa i Winograd do Centrum i na Łazarz, gdyż funkcjonuje przedłużona PeSTka do Dworca Zachodniego.

Okrężnymi trasami przez Przybyszewskiego, Rondo Jeziorańskiego, Grunwaldzką, Most Dworcowy i Królowej Jadwigi jeżdżą tramwaje, jadące normalnie z zachodu na wschód przez ul. Dąbrowskiego i Most Teatralny. Są to "dwójka i "siedemnastka".

Od poniedziałku nie ma już bezpośredniego połączenia z Górczyna i Łazarza na Bałtyk, gdyż ZTM zawiesił kursowanie tramwajów linii nr 11. W zamian za "jedenastkę" na Górczyn dojeżdżają teraz tramwaje linii nr 4. "Czwórka" co 20/24 minut kursuje z Rataje przez Hetmańską i Głogowską.

Swoją trasę zmieniła również "dziesiątka", która podobnie jak "dwunastka" z Mostu Dworcowego skręca w lewo w Głogowską, a następnie nową PeSTką dojeżdża do Dworca Zachodniego, a dalej na Piątkowo. Przedłużona trasa PST to obecnie jedyny sposób, by dostać się tramwajem w okolice Mostu Teatralnego i na dzielnicę Winogrady.

Dodatkowo uruchomiona została linia nr 23, która w ciągu ulicy Grunwaldzkiej zastępuje "trzynastkę". Z połączenia tego powinni być zadowoleni mieszkańcy północnego Łazarza, gdyż "dwudziestkatrójką" można dojeżdżać do ścisłego centrum, m.in. na Półwiejską, w okolice Kupca Poznańskiego i Placu Wolności.

Ponadto od poniedziałku "czternastka" na przystanki podjeżdża dwa razy częściej. W dni robocze tramwaje linii nr 14 kursują z częstotliwością co 5-8 minut, zaś po godz. 19, w soboty, niedziele i święta co 12'.

KOMUNIKACJA MIEJSKA OD 23 WRZEŚNIA:

LINIA NR 2:
OGRODY - Dąbrowskiego - Przybyszewskiego - Rondo Jeziorańskiego - Grunwaldzka - Bukowska - Roosevelta - Most Dworcowy - Matyi - Wierzbięcice - 28 Czerwca 1956 r. - DĘBIEC

LINIA NR 3: (częstotliwość kursowania co 20/24 minut)
ZAWADY - Podwale - Rondo Śródka - Jana Pawła II - trasa Kórnicka - Chartowo - Żegrze - Hetmańska - Starołęcka - STAROŁĘKA

LINIA NR 4: (częstotliwość kursowania co 20/24 minut)
ZAWADY - Podwale - Rondo Śródka - Jana Pawła II - Rondo Rataje - Zamenhofa - Rondo Starołęka - Hetmańska - Głogowska - GÓRCZYN

LINIA NR 5:
STOMIL - ... - Most Rocha - Dowbora-Muśnickiego - Pl. Bernardyński - Podgórna - Marcinkowskiego - Pl. Wolności - 27 Grudnia - GWARNA (powrót przez Św. Marcin i Marcinkowskiego na Stomil)

LINIA NR 8:
MIŁOSTOWO - Warszawska - Rondo Śródka - Jana Pawła II - Kórnicka - Most Rocha - Dowbora-Muśnickiego - Pl. Bernardyński - Podgórna - Marcinkowskiego - Pl. Wolności - 27 Grudnia - GWARNA (powrót przez Św. Marcin, Marcinkowskiego, Most Rocha i Jana Pawła II na Miłostowo).

LINIA NR 9:
DĘBIEC - ... - Strzelecka - - Marcinkowskiego - Pl. Wolności - 27 Grudnia - GWARNA (powrót przez Św. Marcin i Marcinkowskiego na Dębiec)

LINIA NR 10:
DĘBIEC - ... - Matyi - Most Dworcowy - Głogowska - Zachodnia - Dworzec Zachodni - trasa PST - OS. SOBIESKIEGO

LINIA NR 11:
ZAWIESZONA

LINIA NR 13:
STAROŁĘKA - ... - Most Rocha - Dowbora-Muśnickiego - Pl. Bernardyński - Podgórna - Marcinkowskiego - Pl. Wolności - 27 Grudnia - GWARNA (powrót przez Św. Marcin i Marcinkowskiego na Starołękę)

LINIA NR 14:
Trasa bez zmian. "Czternastka" będzie jeździć z podwojoną częstotliwością (w dni robocze co 5-8 minut, w dni robocze po godz. 19 oraz w soboty, niedziele i święta co 12').

LINIA NR 16:
FRANOWO - ... - Most Rocha - Dowbora-Muśnickiego - Pl. Bernardyński - Podgórna - Marcinkowskiego - Pl. Wolności - 27 Grudnia - GWARNA (powrót przez Św. Marcin i Marcinkowskiego na Franowo)

LINIA NR 17:
OGRODY - Dąbrowskiego - Przybyszewskiego - Rondo Jeziorańskiego - Grunwaldzka - Bukowska - Roosevelta - Most Dworcowy - Matyi - Królowej Jadwigi - Rondo Rataje - Jana Pawła II - trasa Kórnicka - ... - STAROŁĘKA

Dodatkowa LINIA NR 20: (częstotliwość co 5/6 minut)
OGRODY - Dąbrowskiego - Kraszewskiego - Zwierzyniecka - GAJOWA

Dodatkowa LINIA NR 23: (częstotliwość co 20/24 minuty)
BUDZISZYŃSKA - Grunwaldzka - Bukowska - Roosevelta - Most Dworcowy - Matyi - Królowej Jadwigi - Strzelecka - Podgórna - Marcinkowskiego - Pl. Wolności - 27 Grudnia - GWARNA
Powrót przez Św. Marcin i Marcinkowskiego do Budziszyńskiej.

Wahadłowa LINIA NR 28: (częstotliwość co 6 minut)
RONDO ŚRÓDKA - Wyszyńskiego - Estkowskiego - Małe Garbary - Pl. Wielkopolski - 23 Lutego - Gwarna - ŚW. MARCIN

Komunikację zastępczą mają zapewnić autobusy "za tramwaj". Na Winogrady i Sołacz będą dojeżdżać autobusy zastępcze linii T4 i T9, które umożliwią dojazd do PeSTki. Natomiast linia T2 zapewni dojazd z Jeżyc i Centrum.

Autobus "ZA TRAMWAJ" - LINIA T2: (okrężna co 5 minut)
GWARNA - Św. Marcin - Niepodległości - Libelta - Poznańska - Mickiewicza - Dąbrowskiego - Rynek Jeżycki - Kraszewskiego - Zwierzyniecka - Rondo Kaponiera - Św. Marcin - Marcinkowskiego - Plac wolności - 27 Grudnia - GWARNA

Autobus "ZA TRAMWAJ" - LINIA T4:
PIĄTKOWSKA - al. Solidarności - Rondo Solidarności - Murawa - Winogrady - Zagonowa - Słowiańska - Piątkowska - Maczka - Wojska Polskiego - Witosa - al. Solidarności - PIĄTKOWSKA

Autobus "ZA TRAMWAJ" - LINIA T9:
PIĄTKOWSKA - al. Solidarności - Witosa - Wojska Polskiego - Maczka - Piątkowska - Słowiańska - Zagonowa - Winogrady - Murawa - al. Solidarności - PIĄTKOWSKA

Objazdem w kierunku Grunwaldu pojadą także autobusy linii nr 63 i 69:

LINIA AUTOBUSOWA NR 63:
Linia nr 63(schemat linii) GARBARY DWORZEC – … – Solna – Niepodległości – Libelta – Poznańska – Mickiewicza – Zwierzyniecka – Rondo Kaponiera – … - GÓRCZYN DWORZEC.
Powrót po obecnej trasie

LINIA AUTOBUSOWA NR 69:
OS.ŁOKIETKA – … – Słowiańska - Piątkowska - Maczka - Nad Wierzbakiem - Wielkopolska - Pułaskiego – Poznańska – Mickiewicza – Zwierzyniecka – Rondo Kaponiera – … - OS.KOPERNIKA.

Remont torowiska na "Teatralce" będzie kosztować 16,5 mln zł. Utrudnienia mają potrwać do końca listopada!


Komentarze (3)

25-09-2013 22:58:47
Krzychu
Już dawno podziękowałem mpk. Niech nawet uruchomią kolejne 2 nowe pestki i kupią 20 nowych autobusów. Komunikacja miejska - nie już dziękuje.
24-09-2013 11:35:10
kaźó do POZnan*
Wyprowadź się do Ustrzyk Dolnych, w Bieszczady, tam nie ma korków, tramwajów, ciągłych remontów i ciągłego narzekania. Dookoła tylko lasy, wilki, sarny i niedźwiedzie, czyste powietrze, myślę że wtedy przestaniesz marudzić. Ale to chyba nie koniec problemu, bo możesz spotkać tam kolegów- malkontentów, którzy pouciekali z innych miast i będziecie narzdekać wspólnie, że brakuje wam samochodów, tramwajów, wielkomiejskiego ruchu i hałasu, eeechhh.... ciężkie jest życie malkontenta....
24-09-2013 09:17:10
POZnan* hau hau...
Jeszcze zamknijcie most dworcowy i rondo rataje do kompletu! To jest jakas apokalipsa, nie dosc, ze 69 jezdzi spozniony to na dodatek by dojechac z Marcelinskiej na Pulaskiego trzeba jechac 50 minut!!! 15min.w korku na Marcelinskiej, kolejne 15 na Bukowskiej. Chyba czas zmienic miasto. Nawet w Warszawie nie ma takich korkow i polowy miasta bez tramwajow.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

wrz

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Paris, Paris" - recital piosenek francuskich w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Piotra Wizy

26

wrz

do 27-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targ żywności regionalnej i ekologicznej
Targi mieszkań i domów
Jesienny targ ogrodniczy

27

wrz

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal The September Concert
- koncert "U Vivaldiego"

28

wrz

do 01-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Wrzesień z zumbą w Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: