Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"4" na Górczyn, "14" dwa razy częściej, "11" zawieszona, "10" PeSTką - rusza remont Teatralki - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"4" na Górczyn, "14" dwa razy częściej, "11" zawieszona, "10" PeSTką - rusza remont Teatralki
23-09-2013 00:18   Janusz Ludwiczak
W poniedziałek rozpoczął się remont torowiska na skrzyżowaniu ulic Roosevelta, Dąbrowskiego i Mostu Teatralnego, który potrwa aż do grudnia! Inwestycja ta jest konieczna, gdyż tory na "Teatralce" są w katastrofalnym stanie, a przejeżdża tędy 10 linii, natomiast tramwaj pojawia się co pół minuty. Na dziesięć tygodni swoje trasy zmienią linie nr 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 13, 16 i 17. "Dwójka" i "siedemnastka" kursują teraz przez Rondo Jeziorańskiego i Most Dworcowy. Na Górczyn dojeżdżać będzie "czwórka" zamiast "jedenastki", którą zawieszono. Ponadto swoją trasę zmieniły tramwaje linii nr 14, które podobnie jak "dwunastka" z Mostu Dworcowego skręcają od poniedziałku w lewo w Głogowską, a następnie zjeżdżają na nową trasę PeSTki od Dworca Zachodniego, gdzie dojeżdżają na Piątkowo. Uruchomiona została również dodatkowa linia tramwajowa nr 23, która zastąpiła "trzynastkę" w ciągu ul. Grunwaldzkiej. Ponadto "czternastka" kursuje teraz dwa razy częściej, w dni robocze tramwaje linii nr 14 na przystanki podjeżdżają co 5-8 minut.

Remont na "Teatralce" jest konieczny, gdyż torowisko jest tutaj w katastrofalnym stanie. Jest to najbardziej obciążony węzeł komunikacyjny w Europie. Tramwaj przejeżdża tutaj średnio co pół minuty. Ostatni kompleksowy remont węzła na "Teatralce" miał miejsce w 1995 roku, kiedy budowano Poznański Szybki Tramwaj na os. Sobieskiego. W 2009, 2010 i 2011 roku MPK przeprowadziło cząstkowe remonty.

Już od wielu lat skrzyżowanie przy Moście Teatralnym jest najbardziej obciążonym węzłem komunikacyjnym w Europie. Tramwaj przejeżdża tam co 30 sekund, a w ciągu doby przez "Teatralkę" przejeżdża 2400 pojazdów. Trudno aby przy takim wielkim obciążeniu nie dochodziło do ponadnormatywnego zużycia i przekroczenia granicznej trwałości torów. Wskutek ogromnego obciążenia stan techniczny tego węzła jest katastrofalny. Notujemy bardzo wiele pęknięć szyn, zwrotnic i krzyżownic. Jest tam zagrożenie w ruchu tramwajowym i może dojść do natychmiastowego wyłączenia tego węzła z eksploatacji - powiedziała Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK.

Remont oznacza zamknięcie dla ruchu tramwajowego skrzyżowania ulic Roosevelta, Dąbrowskiego i Mostu Teatralnego. Aż do grudnia tramwaje nie pojadą na Winogrady i Sołacz. Zastąpią je autobusy "za tramwaj". Pasażerowie będą na pewno mogli dojechać z północy na południe, z Piątkowa i Winograd do Centrum i na Łazarz, gdyż będzie już funkcjonować przedłużona PeSTka do Dworca Zachodniego.

Okrężnymi trasami przez Przybyszewskiego, Rondo Jeziorańskiego, Grunwaldzką, Most Dworcowy i Królowej Jadwigi będą jeździć tramwaje, jadące normalnie z zachodu na wschód przez ul. Dąbrowskiego i Most Teatralny. Będą to "dwójka i "siedemnastka".

Od poniedziałku nie będzie bezpośredniego połączenia z Górczyna i Łazarza na Bałtyk, gdyż ZTM zawiesił kursowanie tramwajów linii nr 11. Z Rataj przez Hetmańską i Głogowską na Górczyn będzie co 20/24 minuty dojeżdżać "czwórka".

Swoją trasę zmieni również "dziesiątka", która podobnie jak "dwunastka" z Mostu Dworcowego skręci w lewo w Głogowską, a następnie nową PeSTką dojedzie do Dworca Zachodniego, a dalej na Piątkowo.

Dodatkowo uruchomiona zostanie dodatkowa linia nr 23, która w ciągu ulicy Grunwaldzkiej zastąpi "trzynastkę". Z połączenia tego powinny być zadowoleni mieszkańcy północnego Łazarza, gdyż "dwudziestkatrójka" będzie dojeżdżać do ścisłego centrum, m.in. na Półwiejską, w okolice Kupca Poznańskiego i Placu Wolności.

Ponadto od poniedziałku "czternastka" na przystanki podjeżdża dwa razy częściej. W dni robocze tramwaje linii nr 14 będą kursować co 5-8 minut.

KOMUNIKACJA MIEJSKA OD 23 WRZEŚNIA:

LINIA NR 2:
OGRODY - Dąbrowskiego - Przybyszewskiego - Rondo Jeziorańskiego - Grunwaldzka - Bukowska - Roosevelta - Most Dworcowy - Matyi - Wierzbięcice - 28 Czerwca 1956 r. - DĘBIEC

LINIA NR 3: (częstotliwość kursowania co 20/24 minut)
ZAWADY - Podwale - Rondo Śródka - Jana Pawła II - trasa Kórnicka - Chartowo - Żegrze - Hetmańska - Starołęcka - STAROŁĘKA

LINIA NR 4: (częstotliwość kursowania co 20/24 minut)
ZAWADY - Podwale - Rondo Śródka - Jana Pawła II - Rondo Rataje - Zamenhofa - Rondo Starołęka - Hetmańska - Głogowska - GÓRCZYN

LINIA NR 5:
STOMIL - ... - Most Rocha - Dowbora-Muśnickiego - Pl. Bernardyński - Podgórna - Marcinkowskiego - Pl. Wolności - 27 Grudnia - GWARNA (powrót przez Św. Marcin i Marcinkowskiego na Stomil)

LINIA NR 8:
MIŁOSTOWO - Warszawska - Rondo Śródka - Jana Pawła II - Kórnicka - Most Rocha - Dowbora-Muśnickiego - Pl. Bernardyński - Podgórna - Marcinkowskiego - Pl. Wolności - 27 Grudnia - GWARNA (powrót przez Św. Marcin, Marcinkowskiego, Most Rocha i Jana Pawła II na Miłostowo).

LINIA NR 9:
DĘBIEC - ... - Strzelecka - - Marcinkowskiego - Pl. Wolności - 27 Grudnia - GWARNA (powrót przez Św. Marcin i Marcinkowskiego na Dębiec)

LINIA NR 10:
DĘBIEC - ... - Matyi - Most Dworcowy - Głogowska - Zachodnia - Dworzec Zachodni - trasa PST - OS. SOBIESKIEGO

LINIA NR 11:
ZAWIESZONA

LINIA NR 13:
STAROŁĘKA - ... - Most Rocha - Dowbora-Muśnickiego - Pl. Bernardyński - Podgórna - Marcinkowskiego - Pl. Wolności - 27 Grudnia - GWARNA (powrót przez Św. Marcin i Marcinkowskiego na Starołękę)

LINIA NR 14:
Trasa bez zmian. "Czternastka" będzie jeździć z podwojoną częstotliwością (w dni robocze co 5-8 minut, w dni robocze po godz. 19 oraz w soboty, niedziele i święta co 12').

LINIA NR 16:
FRANOWO - ... - Most Rocha - Dowbora-Muśnickiego - Pl. Bernardyński - Podgórna - Marcinkowskiego - Pl. Wolności - 27 Grudnia - GWARNA (powrót przez Św. Marcin i Marcinkowskiego na Franowo)

LINIA NR 17:
OGRODY - Dąbrowskiego - Przybyszewskiego - Rondo Jeziorańskiego - Grunwaldzka - Bukowska - Roosevelta - Most Dworcowy - Matyi - Królowej Jadwigi - Rondo Rataje - Jana Pawła II - trasa Kórnicka - ... - STAROŁĘKA

Dodatkowa LINIA NR 20: (częstotliwość co 5/6 minut)
OGRODY - Dąbrowskiego - Kraszewskiego - Zwierzyniecka - GAJOWA

Dodatkowa LINIA NR 23: (częstotliwość co 20/24 minuty)
BUDZISZYŃSKA - Grunwaldzka - Bukowska - Roosevelta - Most Dworcowy - Matyi - Królowej Jadwigi - Strzelecka - Podgórna - Marcinkowskiego - Pl. Wolności - 27 Grudnia - GWARNA
Powrót przez Św. Marcin i Marcinkowskiego do Budziszyńskiej.

Wahadłowa LINIA NR 28: (częstotliwość co 6 minut)
RONDO ŚRÓDKA - Wyszyńskiego - Estkowskiego - Małe Garbary - Pl. Wielkopolski - 23 Lutego - Gwarna - ŚW. MARCIN

Komunikację zastępczą mają zapewnić autobusy "za tramwaj". Na Winogrady i Sołacz będą dojeżdżać autobusy zastępcze linii T4 i T9, które umożliwią dojazd do PeSTki. Natomiast linia T2 zapewni dojazd z Jeżyc i Centrum.

Autobus "ZA TRAMWAJ" - LINIA T2: (okrężna co 5 minut)
GWARNA - Św. Marcin - Niepodległości - Libelta - Poznańska - Mickiewicza - Dąbrowskiego - Rynek Jeżycki - Kraszewskiego - Zwierzyniecka - Rondo Kaponiera - Św. Marcin - Marcinkowskiego - Plac wolności - 27 Grudnia - GWARNA

Autobus "ZA TRAMWAJ" - LINIA T4:
PIĄTKOWSKA - al. Solidarności - Rondo Solidarności - Murawa - Winogrady - Zagonowa - Słowiańska - Piątkowska - Maczka - Wojska Polskiego - Witosa - al. Solidarności - PIĄTKOWSKA

Autobus "ZA TRAMWAJ" - LINIA T9:
PIĄTKOWSKA - al. Solidarności - Witosa - Wojska Polskiego - Maczka - Piątkowska - Słowiańska - Zagonowa - Winogrady - Murawa - al. Solidarności - PIĄTKOWSKA

Objazdem w kierunku Grunwaldu pojadą także autobusy linii nr 63 i 69:

LINIA AUTOBUSOWA NR 63:
Linia nr 63(schemat linii) GARBARY DWORZEC – … – Solna – Niepodległości – Libelta – Poznańska – Mickiewicza – Zwierzyniecka – Rondo Kaponiera – … - GÓRCZYN DWORZEC.
Powrót po obecnej trasie

LINIA AUTOBUSOWA NR 69:
OS.ŁOKIETKA – … – Słowiańska - Piątkowska - Maczka - Nad Wierzbakiem - Wielkopolska - Pułaskiego – Poznańska – Mickiewicza – Zwierzyniecka – Rondo Kaponiera – … - OS.KOPERNIKA.

Ruch kołowy:

Zmiany w organizacji ruchu czekają również na kierowców. Nieprzejezdna jest ulica Roosevelta od Poznańskiej do Zwierzynieckiej. Objazdy zostały wyznaczone ulicami Poznańską i Mickiewicza do skrzyżowania z ulicą Dąbrowskiego. Uwaga! Na skrzyżowaniu ulic Poznańskiej, Mickiewicza i Jeżyckiej zostaną wydzielone dwa pasy do skrętu w lewo w ulicę Mickiewicza. Kierowcy korzystający z objazdu będą mieć możliwość wjazdu w ulicę Mickiewicza dwoma pasami ruchu. Wprowadzone zostaną zmiany w oprogramowaniu sygnalizacji świetlnej. Na ulicy Mickiewicza obowiązywać będzie odwrócony kierunek ruchu. Kierowcy będą poruszać się od ulicy Poznańskiej w stronę ulicy Dąbrowskiego. Do ich dyspozycji będą dwa pasy ruchu. W związku z wprowadzeniem jazdy po dwóch pasach ruchu na ulicy Mickiewicza zostaną zlikwidowane miejsca postojowe, kontrapas rowerowy oraz postój taxi.

Remont torowiska na "Teatralce" będzie kosztować 16,5 mln zł. Utrudnienia mają potrwać do końca listopada!


Komentarze (3)

23-09-2013 19:31:19
Marek
Czy 64 nie mógłby jeździć częściej? Od dawnego czasu jest to alternatywa na rozkopaną Kaponierę i teraz zamknięta Teatralkę.
23-09-2013 10:22:27
kasia
@ogr, masz rację, dla wielu osób był to kierunek "zakupowy" i "działkowy" (przesiadka na autobusy przy 'Bałtyku'). Szkoda że 18 nie jeździ częściej, bo jest to jedyny tramwaj z rejonu AWF/Półwiejska na Głogowską. Szkoda też że 23 jeździ tak rzadko, bo wypadła 2, która obok 9 jeździła z centrum na Półwiejską. Mam dziwne poczucie, że ktokolwiek układa takie rozkłady, myśli tylko o ruchu między wielkimi osiedlami a śródmieściem...
23-09-2013 09:58:15
ogr
Dobrze, ze 14 jezdzi teraz czesciej, ale dlaczego zlikwidowano 11? Nie mozna teraz bezposrednio dojechac na Baltyk.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Lato z zumbą W Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: zap

08

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
Zapisy mailowo: zapisy.klubkrag@gmail.com Uczestnicy zajęć są zobowi

09

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

10

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
„Śpiewamy przy ognisku”- Koncert z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki".

11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: