Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nowy przystanek na Matyi będzie nosił nazwę "Zintegrowane Centrum Komunikacyjne" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nowy przystanek na Matyi będzie nosił nazwę "Zintegrowane Centrum Komunikacyjne"
16-09-2013 10:08   Janusz Ludwiczak
Nie "Dworzec Główny ZCK" ani "Towarowa", lecz "Zintegrowane Centrum Komunikacyjne" - taka będzie nazwa nowego przystanku tramwajowego, który powstaje na ulicy Matyi, tuż za zjazdem z Mostu Dworcowego.

O sprawie jako pierwsza poinformowała "Gazeta Wyborcza Poznań". Urzędnicy z Zarządu Transportu Miejskiego zdecydowali, że nowy przystanek na ul. Matyi będzie nosił nazwę "Zintegrowane Centrum Komunikacyjne". Pierwotnie ZTM proponował jednak nazwę "Dworzec Główny ZCK".

Decyzja w tej sprawie już zapadła. Postanowiliśmy się przychylić do propozycji Rady Osiedla Wilda - powiedział Bogusław Bajoński, dyrektor ZTM.

Chcielibyśmy, by nowy przystanek na ulicy Matyi nosił tylko nazwę "ZCK", z tego względu, że mamy już przystanki z trzy literowymi skrótami jak "AWF" czy "HCP". Z resztą niedługo na ul. Rolnej przystanek autobusu linii 71 będzie nosił nazwę "IPN" - powiedział Adam Babicz, przewodniczący Rady Osiedla Wilda.

Z kolei radni Osiedla Stare Miasto proponowali, aby nowy przystanek na ul. Matyi otrzymał nazwę "Dworzec Główny Galeria".

Moim zdaniem w nazwie przystanku nie powinien pojawić się skrót "ZCK", dla osób przyjezdnych będzie on nie zrozumiały. Proponuję nazwę "Dworzec Główny Galeria" z tego względu, że przystanek będzie mieścił się przy galerii handlowej. Przystanek ten mógłby nazywać się oczywiście "Dworzec Główny / Poznań City Center", ale to byłaby już zbyt długa nazwa - uważa Paweł Sztando z Rady Osiedla Stare Miasto.

Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania uważa, że przystanek powinien nazywać się "Towarowa".

Przystanek w ciągu ul. Matyi nie powinien nosić nazwy sugerującej, że jest on jedynym przystankiem, z którego można dostać się do Dworca Głównego. Opinię naszą motywujemy informacjami uzyskanymi od władz miasta jako uzasadnienie decyzji o niewyznaczeniu przejścia naziemnego na wysokości nowego przystanku, przez co droga z przystanku na dworzec zamiast 215 metrów w jednym poziomie wyniesie 450 metrów z "przeszkodami" w postaci schodów, wind i pochylni po drodze. Taka trasa jest do pokonania nawet, jeśli pasażer ma już zakupiony bilet i chce się dostać prosto na perony - na nie droga również prowadzi przez Dworzec Główny - uważają Arkadiusz Borkowski, Michał Mięsiak i Mateusz Woźniak ze Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania.

Kolejnym dezorientującym pasażerów elementem jest skrót "ZCK" - te trzy litery nie mówią nic nie tylko przyjezdnym, ale często nawet poznaniakom. Uważamy, iż nie ma potrzeby stosowania go tym bardziej, że powiązania piesze między różnymi środkami transportu wokół dworców przeczą podstawowemu znaczeniu czasownika "zintegrować". W związku z tym, że generalna zasada stosowana przez ZTM zakłada nadawanie przystankom nazw od ulic bocznych, proponujemy aby przystanki tramwajowe w ciągu ulicy Matyi miały nazwę "Towarowa". Zarazem, tak samo powinien nazywać się przystanek tramwajowy vis a vis Delty oraz autobusowy przed wejściem do nowej galerii handlowej. Są to przystanki właściwie w obrębie jednego skrzyżowania, a więc tworzą jeden węzeł. (Zarazem przystanek Towarowa II mógłby zmienić nazwę np. na Akademia Muzyczna) - sądzi Arkadiusz Borkowski, Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania.

Nowa nazwa przystanków podoba się za to członkom Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.

Dla nowo wybudowanych przystanków tramwajowych przy przejściu podziemnym do galerii i na dworce PKS i PKP, a także autobusowego 71 nazwać albo od imienia przylegającego ronda, które otrzyma niebawem imię, względnie po prostu "Zintegrowane Centrum Komunikacyjne (ZCK)", po co dodawać przedrostek "Dworzec Główny", by było "Dworzec Główny ZCK"? - wskazuje Mateusz Hurysz z Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.

Przystanek o najdłuższej nazwie "Zintegrowane Centrum Komunikacyjne" zostanie uruchomiony wraz z otwarciem centrum handlowego Poznań City Center i nowego dworca PKS. Stanie się to 25 października. Na nowym przystanku zatrzymywać będą się tramwaje linii nr 6, 10, 12 i 18.


R E K L A M A

Komentarze (1)

17-09-2013 14:58:01
Krycha spod 4a
JAKO PRZYKŁAD SKRÓTOWCÓW MOZNA TEZ PODAĆ ZNTK :)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: