Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Plac imienia Kazimierza Nowaka – na Łazarzu powstanie skwer słynnego podróżnika? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Plac imienia Kazimierza Nowaka – na Łazarzu powstanie skwer słynnego podróżnika?
24-09-2008 14:37   Janusz Ludwiczak
Jest szansa, że już w przyszłym roku lejek łazarski lub placyk pomiędzy ulicami Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej otrzyma imię Kazimierza Nowaka. Od lata stara się o to Rada Osiedla Świętego Łazarza i Łukasz Wierzbicki, autor książek o słynnym podróżniku, którzy w pięć lat, na rowerze, pieszo i rzekami przemierzył całą Afrykę.

Od lat Rada Osiedla Świętego Łazarza i Łukasz Wierzbicki, autor książek: "Afryka Kazika" czy "Kazimierz Nowak. Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936" chcą powstania na Łazarzu skweru imienia Kazimierza Nowaka, słynnego podróżnika, który w pięć lat samotnie pieszo i na rowerze przemierzył czarny ląd.

Imię Kazimierza Nowaka nosiłby skwer na terenie obecnego "Lejka Łazarskiego, czyli w części Rynku Łazarskiego bliższej ulicy Głogowskiej.
Jednym z inicjatorów jest Łukasz Wierzbicki, autor książek o słynnym podróżniku, który historię jego życia poznawał już od 6. roku życia. Opowieści, anegdoty i wspomnienia o Kazimierzu Nowaku opowiadał mu wówczas jego dziadek, a w 1997 roku zainspirował go do upamiętnienia podróżnika poprzez napisanie po 70 latach od wyprawy pierwszej książki o Nowaku.

Łukasz Wierzbicki uważa, że skwer imienia Kazimierza Nowaka upamiętni słynnego podróżnika, wywodzącego się właśnie z Łazarza, mieszkającego przy ulicy Lodowej.
Historia Kazimierza Nowaka inspiruje osoby uprawiające turystykę rowerową i zafascynowane Afryką. Jest bardzo ważne, aby nie stworzyć sytuacji takiej, że ktoś przyjeżdża do Poznania, po to by dowiedzieć o tym człowieku, który pokonał Afrykę na rowerze i nie znajduje nic po za tablicą na dworcu. Nie może się nigdzie dowiedzieć, gdzie jest to miejsce, gdzie mieszkał i cmentarz, na którym spoczywauważa Łukasz Wierzbicki.

Są ludzie, którzy na rowerach przyjeżdżają do Poznania, tylko po to by poszukać śladów pamięci. Powinniśmy tym ludziom ułatwić wizytę w Poznaniu, zadbać by mieli gdzie te rowery zostawić, na których przyjadą i będą mieli się gdzie zatrzymać i na co spojrzeć. Mam nadzieję, że skwer tak naprawdę bez imienny w tej chwili poświęcić Kazimierzowi Nowakowiopowiada Łukasz Wierzbicki.

Od lat o utworzenie skweru afrykańskiego podróżnika stara się Rada Osiedla Świętego Łazarza. Już udało się wyremontować tzw. "Lejek Łazarski". Wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej zasadzono nowe drzewa i kwiaty, w tym róże. Skwer został uporządkowany, zazieleniony i ogrodzony.

Niestety okazało się, że część działki należy do osoby prywatnej. Miasto zaproponowało więc, aby inny placyk, także na Łazarzu, pomiędzy ulicami Małeckiego, Graniczej i Łukaszewicza miał za patrona Kazimierza Nowaka.

Podjęte zostały działania, które mają na celu między innymi uzyskanie dokładnej informacji, na jakim etapie miasto Poznań w tej chwili jest w sprawie odzyskania jedynej działki, która do miasta nie należy. Jeżeli te formalności w najbliższym czasie udałoby się pokonać to myślę, że warto byłoby powrócić do działań aby w centrum Łazarza taka osoba mogłaby zostać upamiętniona po przez nadanie Lejka Łazarskiego właśnie imieniem Kazimierza Nowaka. – tłumaczy Wojciech Wośkowiak, Radny Miasta Poznania i Radny Osiedla Świętego Łazarza.

Jeżeli sprawy z własnością gruntu nie udałoby się załatwić, byłaby to alternatywna propozycja, którą można przyjąć. Jeżeli zależy nam wyeksponowaniu tak znakomitej osoby jaką był Kazimierz Nowak, szczególnie przykładu dla naszej młodzieży to warto aby to główne miejsce nosiło imię, jakim jest Lejek Łazarski.
Na ostatniej sesji zadałem pytanie z prośbą o odpowiedź na piśmie, na jakim etapie ta sprawa się znajduje i kiedy będzie wreszcie sfinalizowana. Jeżeli na przestrzeni na okresie około pół roku ta decyzja byłaby już załatwiona, tak że miasto jest właścicielem całości no to myślę, żeby Lejek Łazarski nosił nazwę Kazimierza Nowaka
powiedział Wojciech Wośkowiak.

W zeszłym roku pojawiła się także propozycja nazwania imieniem Kazimierza Nowaka Szkoły Podstawowej nr 26. Przeciwne było jednak Polskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, które pokazywało wielkość osoby Ryszarda Berwińskiego, obecnego patrona.
Jednak już niebawem inna szkoła, ale na Osiedlu Pod Lipami będzie nosić imię Kazimierza Nowaka. Przygotowywana jest już uchwała Rady Miasta Poznania, którą zaakceptowała wstępnie Komisja Oświaty RMP.

Pod koniec 2006 roku na Dworcu Głównym PKP Łukasz Wierzbicki z udziałem samego Ryszarda Kapuścińskiego - podróżnika, felietonisty i mistrza reportażu odsłonięto tablicę poświęconą Kazimierzowi Nowakowi.

Kazimierz Nowak, przez pięć lat od 1931 do 1936 roku przemierzył samotnie Afrykę z północy na południe i z powrotem na rowerze, pieszo, przez puszczę i rzekę pokonując ponad 40 tysięcy kilometrów.

Jeden ze skwerów na Łazarzu mógłby nosić nazwę Kazimierza Nowaka już od jubileuszowych 20.Dni Łazarza. Dodatkowo oddaniu skweru towarzyszyć miałaby wystawa fotografii podróżnika zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury, która odwiedziła już Warszawę, Wieluń, Łódź i Kraków.


Komentarze (9)

05-11-2009 21:08:25
madzia
Stan390 z Wrocławia czepiasz się!
05-11-2009 20:57:33
Stan390 z Wrocławia
Autor trochę rozpędził się z uwagą , iż Ł. Wierzbicki jest pierwszym , który pisze książkę o Kazimierzu Nowaku ; zapomniał , albo nie chciał wiedzieć o wydanym w 1962 r fotoalbumie PRZEZ CZARNY L¡D przez córkę p. Elżbietę Nowak - Gliszewską nakładem Wiedzy Powszechnej w W-wie.
19-10-2008 11:12:55
rafko
Narazie jest to PLAC PSICH ODCHODÓW lub SKWER MENELI ŁAZARSKICH. Tych ostatnich mamy tak wielu że jesteśmy niestety już znani...
10-10-2008 17:48:59
wilda
droga madziu, fontanna przy rynku wildeckim (wraz z dosyc zadbanym skwerem) funkcjonuje juz od mniej wiecej 3 lat:-) pozdrawiam
07-10-2008 15:53:54
madzia
Doskonały pomysł. Szkoda tylko, że z Lejka Łazarskiego zniknęła fontanna. Pomijam pijaństwo, ale po rewitalizacji Rynku Łazarskiego byłoby to piękne miejsce. Spora atrakcją są fontanny w parku przy operze czy niestety zepsuta, ale istniejąca w Parku Wilsona. Przy Rynku Wildeckim ma powstać tez fontanna. Mam pretensje do pomysłodawców remontu lejka, że nie udało się przywrócić fontanny. Zapomniałabym. Fontanna będzie też przy Zielonej.
28-09-2008 13:40:14
xxx
Znam pana Macieja Pastwę, który zainicjował pomysł tablicy pamiątkowej na dworcu.On z pewnością też ucieszylby się z nadania kóremuś z tych miejsc imienia podróżnika.Popieramy!Z pewnością lepszą lokalizacją byłby lejek łazarski przy gónej ulicy Łazarza.
27-09-2008 16:59:39
filip
Jeżeli skwer miałby otrzymać imie Kazimierza Nowaka to powinni się radni i pomysłodawcy zdecydować czy Lejek czy plac przy Małeckiego. Czas goni.
27-09-2008 12:00:15
max
znany oczywiście nie tylko z chuligaństwa i pijaństwa.
27-09-2008 11:59:49
max
Bardzo fajna inicjatywa. Może w końcu Łazarz będzie znany.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

14

cze

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze

16

cze

do 18-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Pyrkon" - Festiwal Fantastyki

17

cze

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Koncert "Psalmy mówią" w wykonaniu Andrii Merkhel – ukraiński kompozytor, kurator projektów teatralnych i artystycznych oraz wykonawca

20

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: