Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Już w maju wypijemy kawę w zabytkowej bimbie na Sczanieckiej? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Już w maju wypijemy kawę w zabytkowej bimbie na Sczanieckiej?
05-09-2013 10:38   Janusz Ludwiczak
Jest szansa, że latem przyszłego roku na ulicy Sczanieckiej stanie zabytkowy tramwaj, w którym powstanie kawiarenka. MPK rozpoczyna poszukiwania inwestora.

Jak już pisaliśmy w marcu na ulicy Sczanieckiej ma powstać kawiarenka w zabytkowej bimbie. Pomysł przewiduje ustawienie na zachowanym, nieczynnym torowisku zabytkowego tramwaju, w którym turyści, ale również mieszkańcy mogliby wspólnie się spotkać przy kawie, herbacie i słodkim. Takie kawiarenki tramwajowe funkcjonują m.in. w Słupsku, Tarnowie i Bydgoszczy, a po Krakowie jeździ nawet ruchoma kawiarenka tramwajowa.

Podczas środowego posiedzenia Komisji Rewitalizacji przedstawiciele MPK przedstawili informacje na temat stanu przygotowań do konkursu w sprawie sprzedaży wagonów przeznaczonych na kawiarenki tramwajowe, które mają stanąć na Ostrowie Tumskim, na ul. Zielonej i Sczanieckiej.

MPK ogłosi przetarg na sprzedaż wagonów tramwajowych za "symboliczną złotówkę". Do 1 października potencjalny inwestor będzie musiał przedstawić projekt.

Szukamy inwestora, który poprowadzi taką kawiarenkę tramwajową. Inwestor będzie musiał przygotować projekt aranżacji wnętrza wagonu, zewnętrzne barwy tramwaju będą musiały zostać z lat 70. w kolorze kremowo-zielonym. Inwestor będzie miał pełne nasze wsparcie. My przywieziemy ten tramwaj w jedno z trzech miejsc - Ostrów Tumski, ul. Zielona lub Sczanieckiej. Wspomożemy inwestora również w sprawach formalnych, przekażemy dokumentację związaną z Sanepidem, Enea i Aquanet. Najbardziej będzie się liczył projekt i termin realizacji - wyjaśnia Ewa Pocztowa, kierownik Biura Obsługi i Promocji MPK.

O realizacji projektu mają być informowane również rady osiedli i konserwator zabytków. Jeśli znajdzie się potencjalny inwestor już w maju przyszłego roku będziemy mogli wypić kawę w zabytkowym tramwaju tuż obok Parku Kasprowicza.


Linia tramwajowa na ulicy Sczanieckiej powstała na Powszechną Wystawę Krajową, w 1928 roku. Tory zostały poprowadzone aż do ulicy Jarochowskiego, gdzie wybudowano pętlę pod samą bramą terenu PeWuKi. Stąd do Wielkiej można było dojechać "piątką", a już rok później "dziesiątką" na Rynek Wildecki.

W pierwszej połowie lat 30. ubiegłego wieku w związku z kryzysem gospodarczym, z ruchu wyłączone zostało torowisko tramwajowe powstałe na potrzeby PeWuKi. W latach 1935-1944 rozebrane zostaje torowisko na ulicy Jarochowskiego, wraz z pętlą. Pozostawiony zostaje tylko "trójkąt" do zawracania na ulicy Sczanieckiej i Bogusławskiego wraz z torowiskiem prowadzącym do ulicy Głogowskiej (ówczesnej Łazarskiej). Tramwaje zaczęły ponownie tędy jeździć od 1956 roku. Ze Sczanieckiej aż do pierwszej połowy lat 70. XX wieku można było dojechać tramwajem linii nr 14 na Starołękę oraz "jedenastką" na Winiary, a później również na Golęcin. Ostatecznie tramwaje na Sczanieckiej zostały wycofane równo 40 lat temu, w 1973 roku. Do dziś zachowany zostały tory na ul. Sczanieckiej oraz fragmencie ul. Bogusławskiego, gdzie funkcjonował tzw. "trójkąt" do zawracania bimb.


Komentarze (3)

06-09-2013 16:41:45
Polska
Boże, jak kiedyś w Polsce było pięknie :(
06-09-2013 01:46:09
bartek
te tory są w lepszym stanie niż w wielu innych miejscach w Poznaniu
05-09-2013 17:44:14
JS
Świetnie :) Oby się znalazł jakiś zapaleniec.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: