Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nowy Poznań Główny najładniejszym dworcem kolejowym w Polsce - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nowy Poznań Główny najładniejszym dworcem kolejowym w Polsce
22-08-2013 00:34   Janusz Ludwiczak
Według cieszącego się uznaniem w wśród architektów portalu InfoArchitekta.pl budynek nowego dworca głównego w Poznaniu zajął zaszczytne 1 miejsce w rankingu na najładniejszy polski dworzec kolejowy - informuje TriGranit.

"Jeszcze niedawno stan większości polskich dworców kolejowych był w opłakanym stanie. Na szczęście zostaliśmy gospodarzami EURO 2012 i zmiany nastąpiły w błyskawicznym tempie. Wiele budynków przeszło remont, a niektóre powstały prawie od podstaw. I tak spod brudu i kurzu ukazały się nam prawdziwe perły architektury" - czytamy na stronie infoArchitekta.pl, który przygotował ranking TOP 10 najładniejszych dworców kolejowych w Polsce.

Na szczycie rankingu znalazł się nowy dworzec Poznań Główny, który wyprzedził Wrocław Główny i Gdańsk Główny.

Dla nas to duża satysfakcja, zwłaszcza, że ktoś z zewnątrz, obiektywnie, docenił naszą pracę, to, co w rok udało się zrobić w miejscu zaniedbanym, trudnym w realizacji inwestycji z uwagi na położenie nad czynną linią kolejową. Już za chwilę ten nowy dworzec zostanie wzbogacony o nowe funkcje, jakie pojawią się w otwieranym 24 października Poznań City Center, z nowym dworcem PKS, parkingiem, centrum handlowym. Wtedy dopiero będzie można tak naprawdę ocenić i docenić to, co od sierpnia 2011 roku, a więc w nieco ponad dwa lata zrobił na Wolnych Torach TriGranit wspólnie z PKP - przekonuje Przemysław Terlecki, rzecznik prasowy TriGranit w Poznaniu.

Ranking TOP 10 najładniejszych dworców kolejowych w Polsce infoArchitekta.pl:
10.Nowe Skalmierzyce
 9. Lublin Główny
 8. Bielsko-Biała Główna
 7. Skierniewice
 6. Tarnowskie Góry
 5. Żyrardów
 4. Gdańsk Główny
 3. Przemyśl Główny
 2. Wrocław Główny
 1. Poznań Główny

Historia nowego dworca kolejowego rozpoczyna się w 2009 roku, kiedy to władze PKP podpisały umowę inwestycyjną z węgierskim developerem Trigranit Development Corporation na budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu o wartości 160 mln euro, które oprócz budowy nowego dworca kolejowego obejmuje wybudowanie parkingu na 1500 samochodów, dworca PKS oraz centrum handlowo-usługowego.

Budynek nowego dworca kolejowego ma powierzchnię 7 tysięcy m kw. Położony jest nad torami i peronami 1, 2, 3, równolegle do Mostu Dworcowego. Wznoszenie obiektu odbyło się w rekordowym czasie - od czasu rozpoczęcia prac budowlanych do udostępnienia dworca pasażerom minęło zaledwie 10 miesięcy. Nowy dworzec kolejowy Poznań Główny to nowoczesny, trzypoziomowy budynek, jedyny w Polsce poza Dworcem Centralnym w Warszawie zbudowany nad peronami. Powierzchnia budynku wynosi 4 921,16 m2, a jego kubatura 49 435,73 m3. Ze względu na swój kształt, nowy dworzec przez niektórych nazywany jest "chlebakiem".

Hol dworcowy wraz z holem kasowym nowego dworca ma trzy poziomy i powierzchnię 1414 m kw. Podróżni będą korzystać z 10 kas biletowych - PKP Intercity, Przewozów Regionalnych i Kolei Wielkopolskich. Dodatkowo, na terenie dworca ustawionych zostało 9 automatów biletowych. Dla pasażerów dostępna jest też przechowalnia bagażu, nowoczesne toalety (również dla osób niepełnosprawnych) i pokój dla matki z dzieckiem. Dworzec zaopatrzony został w nowoczesny system informacji o rozkładzie jazdy, zbudowany ze specjalnych wyświetlaczy LED i biało – granatowe tablice kierunkowe w języku polskim i angielskim. Na nowym dworcu postawiono też bankomaty i wpłatomat.

W nowym dworcu powstały również kawiarnie, salonik prasowy i inne lokale handlowo-usługowe. Podróżni będą mogli skorzystać również z Punktu Informacji Kolejowej, który będzie połączony z Centrum Informacji Miejskiej. Przy budowie dworca pracowało ponad 600 osób. Autorem projektu i koncepcji architektonicznej Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu jest międzynarodowe biuro architektoniczne Bose International Planning and Architecture , autorem projektu architektoniczno-budowlanego poznańska Pracownia Pentagram Architekci.


R E K L A M A

Komentarze (8)

22-07-2014 11:09:39
ktos
A dworzec Kraków Główny? Moim zdaniem jest prześliczny.
06-03-2014 23:19:32
wro!
Ten, kto tworzył ten ranking chyba nigdy nie był we Wrocławiu. Wrocławski dworzec jest najpiękniejszy - ma historię, duszę, piękną architekturę i JEST FUNKCJONALNY. Poznański dworzec nie ma żadnej z tych cech - ot, po prostu pojemnik na chleb przyklejony do galerii handlowej, żeby jakoś usprawiedliwić jej powstanie.
26-08-2013 22:21:33
justin
To są poprostu istne cyrki i kpiny z ludzi.Każdy wie,że to gówno nawet koło dworca nie stało.Odpowiedzialny za to badziewie powinien stanąc przed sądem.Poznań jest daleko w tyle za Wrocławiem w każdej dziedzinie.Żenada.
22-08-2013 13:46:44
kaśka
Poznań Główny przed Wrocław Główny? Śmiech na sali. Nawet dworzec w Gdańsku jest 50 razy ładniejszy od poznańskiego. Nowy dworzec Poznań Główny to jeden wielki bubel!!!
22-08-2013 13:15:41
De.
To chyba jakiś żart.
22-08-2013 08:35:11
eswu
Ile kosztuje taka nagroda? To całkiem poważne pytanie. Tak jest na wielu konkursach, rankingach itp.
22-08-2013 01:15:36
tonny
Ciekawe ile trigranit dal w lape. Poznaniowi daleko do Wrocka!!! Panu Terleckiemu polecam jednak wycieczkę na Wrocław Główny i potem chwalenie naszego chlebaka.
22-08-2013 00:49:43
wroclowe
Sorry !!! Ale Wrocław bije na głowe POZNAŃ!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
Zapisy mailowo: zapisy.klubkrag@gmail.com Uczestnicy zajęć są zobowi

09

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

10

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
„Śpiewamy przy ognisku”- Koncert z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki".

11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

12

lip

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: