Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przeszło tysiąc osób, ale ani jednego człowieka - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przeszło tysiąc osób, ale ani jednego człowieka
19-08-2013 23:31   redakcja, www.lepszypoznan.pl
Przed chwilą przyjechały dwa pociągi, przeszło obok mnie 1.000 osób, ale nie było ani jednego człowieka – mówi ze smutkiem pan Tadeusz, który grał w przejściu podziemnym Dworca Głównego.

Niedzielny wieczór był deszczowy. To pogoda zaprowadziła muzyka właśnie tutaj. Przejściem podziemnym, w którym siedząc na krześle gra Pan Tadeusz przechodzi naprawdę bardzo dużo osób. Wysypują się z pociągów. Jedni wracają po weekendzie do domu, inni tylko przebiegają między peronami i jadą dalej na wakacyjne szlaki.

Niektórzy w ogóle nie słyszą muzyka. Mają słuchawki. Nie zatrzymuje się praktycznie nikt. Dla większości śpiewający człowiek akompaniujący sobie na gitarze jest niewidzialny. Choć uśmiecha się do spieszących się przechodniów, mało kto to widzi, jeszcze mniej ten uśmiech odwzajemnia.

Mówię panu, będziemy drugą Grecją – pesymistycznie przewiduje Pan Tadeusz. Chętnie rozmawia. Równie chętnie jak śpiewa i gra. Opowiada gdzie i z kim miał przyjemność występować na większych i mniejszych scenach. Padają znane nazwiska i nazwy zespołów. To może robić wrażenie. Teraz zostały wspomnienia i miłość do muzyki.

Ja tu jestem dla przyjemności ludzi, wie pan? – kontynuuje – nie zarobię nawet na zwrot kosztów podróży niestety. Przez godzinę przechodzący tędy ludzie wrzucili do otwartego futerału na gitarę 4 złote. To niezbyt dużo.

Może Poznań nie jest najlepszym miastem dla ulicznych grajków? Gdzie najlepiej się gra? Może lepiej byłoby we Wrocławiu czy Krakowie? Grałem w wielu miastach, w tych również, ale najlepiej jest u nas, w Poznaniu – przekonuje Pan Tadeusz. W Krakowie jego zdaniem jest zbyt dużo ulicznych artystów. Turyści czy mieszkańcy nie będą co 5 metrów wrzucać przecież pieniędzy do kapeluszy – tłumaczy.

Dodaje, że całkiem dobre pieniądze zarabiał też w Berlinie. Tam po godzinie trzeba przestać i zmienić miejsce, przejść na inną ulicę czy plac, żeby nie zanudzić publiczności – wyjaśnia muzyk.

W samym Poznaniu najlepiej jego zdaniem gra się na Starym Rynku. Tutaj ludzie chętniej słuchają, nie spieszą się tak i są bardziej hojni. Na poznańskim Dworcu można grać tylko dla przyjemności. Swojej, bądź podróżnych. Tylko czy oni znajdą czas, by się choć chwilę zatrzymać?

irag, lepszypoznan.pl


Komentarze (2)

20-08-2013 21:43:13
Magda
Zrozumiałam,że Pan Grajek ma pretensje do podróżnych o pusty futerał.A dlaczego uważa,że Ci co nie wrzucają pieniędzy nie są ludżmi?Więcej pokory,mniej konfabulacji Panie muzyk!
20-08-2013 10:29:35
zyga
A kto ma ochote słuchac brzdęków na dworcu?? Dworzec to własnie takie miejsce gdzie jest syf, smród, pełno ludzi, pośpiecz, zajebiste PKP itd... nie są to sprzyjajace warunki do rozczulania się nad grajkiem.. Wiec co sie dziwic. Skoro ktoś ładnie gra lub spiewa to niech to robi w takim miejscu w którym ludzie mogą to dostrzec a nie wyłacznie sie irytować ....
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

do 14-06-2022
Łazarz
32. DNI ŁAZARZA

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: