Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Za rok, w swoje 90-lecie, "Ósemka" wyprowadzi się z Głogowskiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Za rok, w swoje 90-lecie, "Ósemka" wyprowadzi się z Głogowskiej
12-08-2013 17:20   Janusz Ludwiczak
Za rok o tej porze w budynku przy ul. Głogowskiej 92 nie będzie już VIII Liceum Ogólnokształcącego. Szkoła przeprowadzi się do centrum na ul. Cegielskiego, gdyż gmach przejęła kuria. Równocześnie w przyszłym roku 8 LO obchodzić będzie obchodzić 90-lecie istnienia.

VIII LO musi opuścić budynek, gdyż należy on do kurii. W 2007 roku prawomocnym wyrokiem sądu Archidiecezja Poznańska odzyskała budynki przy ul. Głogowskiej 90 i 92, w których mieszczą się obecnie Zespół Szkół Muzycznych (należący do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz VIII Liceum Ogólnokształcące. "Ósemka" przeniesie się do budynku przy ul. Cegielskiego, gdzie mieścił się Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego.

Emocjonalnie jesteśmy związani z tą siedzibą. Ja osobiście jestem od ponad 20 lat związany z tych gmachem, dwa lata jestem dyrektorem VIII LO, wcześniej przez dziesięć lat byłem wicedyrektorem, trudno nie mieć żalu. Co innego emocje, a co innego rzeczywistość. Trzeba pogodzić się z tym, co się dzieje poza nami, trzeba uznać decyzje prawne - wskazuje Marek Grefling, dyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza.

"Ósemka" wyprowadzi się z Głogowskiej na przełomie czerwca i lipca przyszłego roku. Przeprowadzka zbiega się akurat z jubileuszem 90-lecia szkoły.

Wypowiedzieliśmy umowę, która będzie obowiązywać do końca czerwca 2013 r. W pierwszych tygodniach lipca 2014 wyprowadzimy się z budynku przy Głogowskiej. Tak się składa, że w przyszłym roku przypada 90-lecie "Ósemki". Początek szkoły datujemy na 1924 rok. Chcemy jubileusz rozpocząć w obecnej siedzibie przy ul. Głogowskiej, a zakończyć w nowym gmachu przy Cegielskiego - wyjaśnia Marek Grefling, dyrektor VIII LO.

Zanim "Ósemka" opuści Łazarz odbędzie się wielkie pożegnanie, które ma być połączone z 25. jubileuszowymi Dniami Łazarza. Możliwe, że odbędzie się również zjazd absolwentów 8 LO.

Na pewno będzie wielkie pożegnanie "Ósemki". Jestem już po rozmowach z Januszem Hellerem, który jest z resztą byłym nauczycielem VIII LO, połączymy to z Dniami Łazarza. Będzie to pożegnanie z Łazarzem, zmieniamy w końcu dzielnicę - dodaje Marek Grefling.

Po opuszczeniu gmachu znajdującego się naprzeciwko kościoła Matki Boskiej Bolesnej kuria zamierza obiekt wyremontować i przeznaczyć go na cele edukacyjne. Wiadomo już, że przeniesie się tutaj z ulicy Kanclerskiej Gimnazjum Katolickie im. Stanisława Kostki.

Budynki przy ul. Głogowskiej zostały wybudowane dla celów szkolnictwa i jeśli dojdzie do wyprowadzki VIII LO na pewno będą tam funkcjonować szkoły. Choć trudno dziś podać więcej szczegółów, jedno jest pewne: dzieła ks. Czesława Piotrowskiego nie można zaprzepaścić. To on w 1920 roku był inicjatorem powstania w tym miejscu szkoły przygotowawczej, potem gimnazjum. Zrobimy wszystko, żeby tę tradycję kontynuować - powiedział ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Archidiecezji Poznańskiej.


R E K L A M A

Komentarze (2)

14-08-2013 14:06:31
absolwent
A gdzie zalecenia papieża Franciszka, by kościół się nie bogacił? Niech Bóg błogosławi panu Mikołajowi Drozdowiczowi i Stanisławowi Gądeckiemu w zabiegach o sprawy doczesne. Amen.
12-08-2013 20:09:11
Nie lubie Grobelnego
Fajne swięto na zakończenie egzystencji . No ewidentnie widać, że absolwent ( nie mylić z wódką) Ryś Grobelny olał LO - sowje LO
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: