Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Panele zmieniające kolor w zależności od kąta patrzenia zamontowano na parkingu przy dworcu PKP - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Panele zmieniające kolor w zależności od kąta patrzenia zamontowano na parkingu przy dworcu PKP
10-08-2013 00:55   Janusz Ludwiczak
Już za 76 dni otwarta zostanie nowe centrum handlowe Poznań City Center. Do końca października będzie również gotowy nowy dworzec PKS a także przebudowana ulica Matyi. Z kolei pod Mostem Dworcowym powstanie parking dla rowerów. Na bocznej ścianie parkingu, od strony placu dworcowego trwa montaż paneli kompozytowych, które będą zmieniać kolor (od brązu, przez pomarańcz i żółty do czerwonego) w zależności od kąta patrzenia i intensywności promieni słonecznych.

Jak już informowaliśmy wcześniej w sobotę, o trzy miesiące wcześniej niż planowano przywrócony zostanie normalny ruch tramwajowy na Moście Dworcowym i ul. Matyi. Po zakończeniu budowy nowego przejścia podziemnego pod ulicą Matyi uruchomiony zostanie przystanek tramwajowy, który zlokalizowany będzie na zjeździe z Mostu Dworcowego, przy skrzyżowaniu ulic Matyi i Towarowej. Przystanek, który ma nazywać się "Dworzec Główny ZCK" będzie połączony z przejściem podziemnym schodami i windami.

Dobiega końca również przebudowa ulicy Matyi i budowa dróg dojazdowych do przydworcowego centrum handlowego. Praktycznie gotowe są już nowe drogi, chodniki i ścieżki rowerowe. Do końca sierpnia ruch ulicą Matyi powinien odbywać się już po nowych pasach jezdni. Inwestor, firma TriGranit rozpocznie też za kilka dni budowę parkingu rowerowego, który powstanie pod Mostem Dworcowym, tuż obok przedłużonej w głąb Wolnych Torów ulicy Składowej.

Intensywne prace prowadzone są również przy budowie parkingu na ponad 1500 samochodów, który powstaje między starym a nowym dworcem kolejowym, nad peronami 1, 2 i 3.

Na bocznej ścianie parkingu, od strony Placu Dworcowego trwa montaż paneli i siatek maskujących. Panele kompozytowe, zmieniające kolory (od brązu, przez pomarańcz i żółty do czerwonego) w zależności od kąta patrzenia i intensywności promieni słonecznych będą w przyszłości kolorystycznie współgrały z kładką i przebudowanym starym budynkiem dworca PKP - zapowiada Przemysław Terlecki, rzecznik inwestora, firmy TriGranit.

Nadal nie wiadomo jaka przyszłość czeka stary budynek Dworca Głównego.

Na ostateczną decyzję w sprawie przyszłości budynku starego dworca PKP poczekamy jeszcze parę miesięcy. TriGranit przedstawił spółce PKP S.A. wstępną koncepcję przebudowy starego dworca wraz z szacunkowym kosztorysem i biznesplanem. Rekomendował też jeden z nadesłanych na ogłoszony parę miesięcy temu konkurs projekt/koncepcję architektoniczną, która zakłada zbudowanie w miejscu starego dworca zupełnie nowego obiektu z nowymi funkcjami. Przekazana PKP S.A. oferta wymaga jeszcze wielu uzupełnień, uzgodnień, analiz, dokumentów. Szacujemy, że cała procedura związana z gromadzeniem dokumentacji i podjęciem ostatecznej decyzji przez PKP może potrwać jeszcze kilka miesięcy. Ze względów formalnych, proceduralnych nie da się tego przyspieszyć - wyjaśnia Przemysław Terlecki z TriGranit.

Poznań City Center, które otwarte zostanie 25 października o godz. 15:00 stanowić będzie część Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Na powierzchni ponad 60 tys. m kw. powstanie ponad 200 sklepów (w tym m.in. supermarket Piotr i Paweł, sklep z elektroniką sieciSaturn, sklepy odzieżowe: H&M, House, Reserved, Cubus, Cropptown, drogeria Rossmann i Sephora czy punkty gastronomiczne: Pizza Hut, KFC, Mc Donald's, Burger King, Nordsee). Do dyspozycji klientów będzie parking na ponad 1500 samochodów. Oprócz centrum handlowego powstanie również nowy dworzec PKS na 19 stanowisk, który jest dobudowywany do nowego dworca PKP. Całkowity koszt inwestycji wynosi 240 mln euro.


R E K L A M A

Komentarze (2)

10-08-2013 14:41:04
LAZ_boss
dokładnie to co nam zafundowało PKP, bez żadnego protestu ze strony urzędu miasta to pozbawienie miasta dworca. Budynek który powinien być wizytówka każdego szanującego się miasta Grobelny i PKP zamieniło nam na handlowy blaszak oblany 3-4 pasmowowymi, asfaltowymi pustniami, pod którymi w przejsciach podziemnych z wielką łaską upchnięto przechodniów, Wilda straciła piesze połącznie z centrum, uszczuplono opwierzchnię parku kosztem 4 pasów do CH. No ale najlepsze dopiero przed nami, dzień zamknięcia starego dworca ukaże wszystkie błędy i będzie początkiem komunikacyjnej katastrowy na stacji kolejowej Poznań Główny - drugiej stacji w kraju gdzie w miejscu dworca zbudują nam.... hotel!!!!
10-08-2013 10:30:57
Alex
Opisane powyżej centrum można podsumować krótko: to jest urbanistyczna, przestrzenna i architektoniczna tragedia.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: