Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada osiedla przeciw skierowaniu "45" ul. Wyspiańskiego i przystankowi "Dworzec Zachodni Głogowska" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada osiedla przeciw skierowaniu "45" ul. Wyspiańskiego i przystankowi "Dworzec Zachodni Głogowska"
28-07-2013 01:28   Janusz Ludwiczak
Zarząd Rady Osiedla Św. Łazarz jest przeciwny poprowadzeniu autobusów linii nr 45 przez ul. Wyspiańskiego. Łazarskim radnym nie podoba się propozycja przemianowania obecnej nazwy przystanków z "Dworzec Zachodni" na "Dworzec Zachodni Głogowska".

Zarząd Transportu Miejskiego przedstawił Radom Osiedli: Św. Łazarz, Stary Grunwald, Grunwald Południe i Jeżyce propozycję w sprawie zmiany trasy autobusu linii nr 45.

"Czterdziestkapiątka" miałaby do Dworca Zachodniego i przedłużonej PeSTki dojeżdżać ulicami Marcelińską, Przybyszewskiego, Reymonta, Wyspiańskiego i Głogowską.

Chcemy zapewnić obsługę komunikacyjną tej części Łazarza, czyli rejonu ulicy Wyspiańskiego. Tam są nowe bloki, bardzo dużo ludzi się wprowadziło. Mieszkańcy mogą dojść tylko do Ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego i stamtąd jechać tramwajem. My chcemy, żeby mogli mieć bezpośredni dojazd do rejonu ulicy Głogowskiej. Tym autobusem również mieszkańcy Starego Grunwaldu będą mogli bezpośrednio dojechać do dworca kolejowego. Przyczyną tej decyzji jest także to, że linia 45 częściowo pokrywa się do trasy linii 69 - wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego.

Dzięki tej linii będzie można bezpośrednio jechać do zespołu szkół przy ul. Wyspiańskiego czy do Areny, itd. Ponadto autobusy linii 45 podobnie jak "93" będą zatrzymywać się na przystanku tramwajowym na Rondzie Jeziorańskiego, dzięki czemu pasażerowie będą mogli przesiąść się "drzwi w drzwi". Tabor zostanie tak dopasowany, żeby autobusy mogły też skręcać z ulicy Głogowskiej w Berwińskiego. Nikt nie proponowałby trasy, na której nie da się jeździć - dodaje Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM.

Zarząd Rady Osiedla Św. Łazarz jest przeciwny poprowadzeniu autobusów linii nr 45 przez ul. Wyspiańskiego.

Proponowana trasa linii autobusowej nr 45 może i jest potrzebna, ale na terenie Łazarza autobus, który jechałby wąską i zatłoczoną ulica Wyspiańskiego, a wracał ulicą Berwińskiego, która jest w tej chwili już tak wąskim gardłem, przelotowym dla samochodów jest pomysłem nietrafionym. Uważamy, że autobus jest niepotrzebny na ul. Wyspiańskiego. Mieszkańcy mają blisko do tramwaju. Ten autobus powinien być skierowany inną trasą - tłumaczy Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Pomysł zmiany trasy linii autobusowej nr 45 popiera natomiast Rada Osiedla Stary Grunwald.

Na ostatniej sesji nasi radni zaopiniowali projekt pozytywnie. Z dwóch powodów. Jeden to, że w końcu będziemy mogli z tej części Grunwaldu dojechać bezpośrednio do Dworca Głównego. Drugi powód to taki, że dzieci z naszego osiedla będą mogły dojechać do Gimnazjum 33 autobusem (w przypadku złej pogody). Nadal preferujemy rower jako środek transportu, dlatego będziemy dążyli do wykonania dwóch ścieżek rowerowych, jednej wzdłuż ul. Marcelińskiej na odcinku od Grochowskiej do Przybyszewskiego oraz na ul. Grunwaldzkiej od Grochowskiej do Reymonta. Mamy jeszcze dwa postulaty. Pierwszy to taki, jedna z linii autobusowych z ulicy Bukowskiej po zakończeniu remontu Kaponiery została przekierowana na ulicę Kraszewskiego, a potem Zwierzyniecką, tak aby ułatwić dojazd do Rynku Jeżyckiego (z przesiadką na 64 na Kraszewskiego). Drugi, aby maksymalnie ułatwić dojazd z Grunwaldu do szpitala na Rusa (to dla osób dojeżdżających do przychodni przy Szwajcarskiej) - objaśnia Grzegorz Steczkowski, przewodniczący Rady Osiedla Stary Grunwald.

Łazarskim radnym nie podoba się również propozycja ZTM dotycząca przemianowania obecnej nazwy przystanków z "Dworzec Zachodni" na "Dworzec Zachodni Głogowska".

Proponujemy, by przystanek pestki nazywał się "Dworzec Zachodni PST" lub "Pestka - Dworzec Zachodni". Przystanek "Dworzec Zachodni" na ul. Głogowskiej powinien zachować swoją nazwę. Sugerujemy także, by do nazwy przystanku "Most Dworcowy" został dodany o dopisek MTP lub Targi - przekonuje Maria Łazarz, Rada Osiedla Św. Łazarz.

Urzędnicy z ZTM chcieliby również, aby powstający przystanek tramwajowy na ul. Matyi nazywał się "Dworzec Główny ZCK".

Nazwa "Dworzec Główny ZCK" sugerowałaby, że będzie to główny przystanek dojazdowy do dworca kolejowego. Przeczy to argumentacji, którą podkreślają ludzie, oponujący naziemnemu przejściu dla pieszych od nowego przystanku tramwajowego do Dworca Głównego PKP po to, żeby skrócić drogę dojścia pasażerom bez wchodzenia do galerii handlowej, bądź też nadrabiania tego w odległościach. Ciągle mówimy, że jest to jedno z trzech dojść do dworca. Od dworca zachodniego też będzie daleko.
Potwierdza to rację wielu ludzi, środowisk społecznych, rację Politechniki Krakowskiej i wielu innych, którzy uważają że źle jest rozwiązany cały układ komunikacyjny w rejonie nowego dworca. Pokazuje to, że przystanek ten nie będzie przyjazny pasażerom kolei, którzy będą musieli nadrabiać kilkanaście metrów, zamiast iść prosta drogą
- uważa Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

Do połowy sierpnia Rady Osiedli: Św. Łazarz, Wilda i Stare Miasto mają wydać opinię w sprawie propozycji nazw przystanków w rejonie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego i przedłużonej trasy szybkiego tramwaju do Dworca Zachodniego. Natomiast opinię w sprawie zmiany trasy linii autobusowej nr 45 mają wydać Rady Osiedli: Św. Łazarz, Stary Grunwald, Grunwald Południe i Jeżyce.


Komentarze (11)

16-08-2013 14:22:04
mauri
@M.Łazarz: Twoje argumenty są - przepraszam - idiotyczne. Piszesz że sam autobus na Wyspiańskiego/Berwińskiego nie spowoduje korków, ale już przystanki tak i to na kilkanaście minut (sic!). Przepraszam bardzo ale który autobus czeka na przystanku 10 minut?! Przecież wymiana pasażerów trwa max. 30-40sekund i to przy założeniu że wielu ludzi tam będzie wsiadać/wysiadać co jest przesadzone. Jakoś 64 zatrzymujący się na przystankach na ulicy wielkich korków nie tworzy...
01-08-2013 00:11:47
M.Łazarz
Autobus linii 45 ma planowany przystanek na ul.Wyspiańskiego przy dawnym posterunku Policji ,zatrzyma to ruch samochodów w tym miejscu na kilka-naście minut, w drodze powrotnej przystanek na ul. Berwińskiego przed postojem Taxi na prawoskręcie w Matejki.To dopiero będą korki. I to jest problem o którym mówimy. Sam autobus na ul.Wyspiańskiego nie spowoduje "zakorkowania "ulicy , ale niefortunnie wyznaczone przystanki tak.
31-07-2013 22:40:52
Przemo
Dodać należy że linia 45 miała docelowo jeździć po trasie dawnej linii A z tą różnicą że nie do M1 tylko do Szpitala na os. Rusa i nie przez Piaśnicką a przez Wiatraczną. Skandalicznie olano swego czasu ustalenia na konsultacjach społecznych mamiąc że linia taka łapałaby nie wiadomo jakie opóźnienia na ulicy Królowej Jadwigi. Obiecano że linia wróci na Rataje po zakończeniu remontu Kaponiery. A teraz co?? Nagle odwidziało się? Liczono że ludzie zapomną? Nie nie zapomną że sporej ilości ludzi utrudniliście dojazd do szpitali, pracy itd. Teraz nie możecie się dziwić że spada sprzedaż z biletów. Oczywiście to tylko jedna z przyczyn ale...linia A swego czasu była zawsze przyzwoicie napełniona a obecne 45 i 97 wożą puste powietrze. Ta decyzja to jedna z największych głupot jakie popełniono w ostatnich latach. Oczywiście nikt nie odbiera prawa Łazarzowi do linii przez Wyspiańskiego ale należy skierować tam inną linię autobusową np. wydłużyć 50.
31-07-2013 18:53:49
one87
Radę Osiedla chyba pokopało. W jaki sposób jeden autobus kursujący co 24 minuty może przyczynić się do zakorkowania ulicy? A może dzięki niemu część mieszkańców z niego skorzysta zamiast z samochodu? Wystarczy że będą to 2 osoby na każdy kurs, to już się zrówna ilość przestrzeni "zabieranej" przez autobus. Rada Osiedla zamiast wspierac rozwiązanie i może pomyśleć np o buspasach czy śluzach dla autobusów na nowej trasie, to jeszcze jest przeciwna... Ręce opadają. Mam nadzieję że ZTM nie wysłucha naszej prosamochodowej rady osiedla.
30-07-2013 11:33:49
Mieszkańcy os. Łazarz chcą autobusu !!!
Pani M. Łazarz, chyba Pani nie doczytała mojego wpisu do końca Piszę o możliwości dojechania do dworca PKP i pewnego węzła przesiadkowego dworzec autobusowy PKS, tramwaje MPK + przystanek Pestka i pociągi PKP. Z Dworca Zachodniego (gdzie autobus ma nawracać) na przystanek tramwajowy jest około 20 m, więc lepiej tam wysiąść i się przesiąść na tramwaj niż iść spod Areny 560 m na Rondo Jeziorańskiego... chyba, że 20 m to więcej niż 560 m ???? .a z Ronda Jeziorańskiego na Dworzec Zachodni podczas remontu Kaponiery można dojechać bezpośrednio, ale jak wiemy, wcześniej nie można było, więc jeszcze czeka jedna przesiadka :)
29-07-2013 22:39:21
M.Łazarz
Pani Łazarz nie musi stać pod Areną i szukać starszych osób bo sama jest osobą starszą,mam 60lat , chore stawy kolanowe,nie chodzę bez kuli/laski i łatwiej mi będzie dojść z ul.Wyspiańskiego do tramwaju niż dojechać autobusem do Dworca na peron 7 a potem cofać się na tramwaj na ul.Głogowską.Ten autobus wg rozmów z mieszkańcami ul. Wyspiańskiego ,Berwińskiego i innych wcale nie ma wyznaczonej trasy ze względu na dobro mieszkańców Łazarza , tylko chodzi o skrócenie trasy przejazdu z Grunwaldzkiej na Dworzec.Dobro mieszkańców Łazarza to tylko "pretekst" do przeprowadzenia tej linii autobusowej przez Łazarz.
29-07-2013 09:21:41
Mieszkańcy os. Łazarz chcą autobusu!!!
Ludzie, już się ucieszyłem, że ZTM pomyślał o mieszkańcach Łazarza, ale nie wpadłbym na to, że Rada Osiedla może to zablokować!!!! Słuchając pani Marii Łazarz, można pomyśleć, że nie ułatwiajmy życia mieszkańcom i nie skracajmy drogi do np. Dworca Zachodniego, wszak "Mieszkańcy mają blisko do tramwaju". Może Rada Osiedla sprawdziłaby ile trzeba przejść pieszo, aby spod Areny dojechać na Dworzec Zachodni, poza Radą Osiedla mieszkają tutaj również starsi ludzie, dla któych blisko jest pojęciem względnym.... Może Rada Osiedla stanie pod Areną i poprosi jakąś starszą osobę, aby przeszła się z nimi do Głogowskiej bo chcieliby później dojechać z Parku Wilsona do Dworca Zachodniego??? Ktoś odważny? Macie 45 min na to? ZTM BRAWO, Rada Osiedla PORAŻKA!!!!
28-07-2013 19:51:39
mihau
"te nie wytrzymają natłoku pojazdów" Sugerujecie Państwo, że autobusy jednej linii, niezbyt często kursującej, kompletnie zakorkują omawiane łazarskie ulice? Nie rozumiem. Chyba, że miało być "nie wytrzymują" zamiast "nie wytrzymają" ?
28-07-2013 19:37:53
gosc
Czasami RO ma rację, przecież okolice obok tego skwerku na skrzyżowaniu Wyspiańskiego/Matejki są niemal codziennie zakorkowane (a jak są targi to lepiej iść pieszo niż liczyć na MPK lub taxi).
28-07-2013 18:39:52
Rada Osiedla
Proponuję zobaczyć korki jakie się tworzą na ulicy Wyspiańskiego i Berwińskiego/postój taksówek,szkoła,pierwszy lewoskręt na Głogowskiej od Hetmańskiej/ i wtedy łatwiej będzie zrozumieć negatywną ocenę propozycji poprowadzenia linii autobusowej tymi uliczkami.Proponujemy trasę autobusu poprowadzić innymi ulicami,te nie wytrzymają natłoku pojazdów.
28-07-2013 16:03:04
kaśka
Szkoda, ze rada osiedla Łazarz nie patrzy na pryzmat nie tylko swojego osiedla. Takie połączenie przydałoby się mieszkańcom Grunwaldu.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

lip

do 31-07-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

15

sie

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert z cyklu "Poznańskie Muzykalia" - z utworami Elvisa Presleya

21

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: