Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Masa Krytyczna przejechała ulicami Łazarza domagając się drogi rowerowej na Grunwaldzkiej {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Masa Krytyczna przejechała ulicami Łazarza domagając się drogi rowerowej na Grunwaldzkiej {WIDEO}
27-07-2013 01:41   Janusz Ludwiczak
W piątek na ulicach Łazarza i Grunwaldu rozległy się dzwonki prawie 90 rowerów. W ten sposób Poznańska Masa Krytyczna domagała się m.in. budowy drogi rowerowej na ul. Grunwaldzkiej. Rowerzyści chcieli również zwrócić uwagę na dużą liczbę wypadków na Grunwaldzie z ich udziałem. Cykliści przejechali m.in. ulicą Grunwaldzką, Reymonta i Arciszewskiego.

Od jesieni 2004 roku w każdy ostatni piątek miesiąca na ulice miasta wyjeżdża Poznańska Masa Krytyczna. Rowerzyści chcą zwrócić uwagę władzom i społeczeństwu na ignorowanie ich problemów.

W piątek wieczorem tym razem prawie 90-osobowa grupa rowerzystów przejechała ulicami Łazarza i Grunwaldu. Cykliści przejechali na początek przez Most Dworcowy, obok "ghost bike", czyli obok białego roweru, który upamiętnia nieszczęśliwy wypadek, jaki miał miejsce trzy lata temu. 1 kwietnia 2010 r. ok. godz. 19:30 27-letni Michał N., kierowca BMW jadąc Mostem Dworcowym najechał na 27-letnią rowerzystkę. Kobieta nie przeżyła wypadku.

Poznańska Masa Krytyczna przejechała później ulicą Roosevelta, Bukowską, Grunwaldzką, dalej przez Rondo Jeziorańskiego, Reymonta i Arciszewskiego. Po objechaniu Grunwaldu (m.in. Ławicy i Marcelina) rowerzyści wrócili do centrum przez Marcelińską i Bukowską.

Kiedy patrzy się na mapę dróg rowerowych, to widać, jaka na Grunwaldzie jest dziura. Drogi rowerowe nie są ze sobą połączone. Tam sieć rowerowa wymaga uzupełnienia, czego najlepszym przykładem jest ulica Grunwaldzka. Wielka arteria komunikacyjna, wzdłuż której wielu rowerzystów boi się poruszać na samej jezdni. Program rowerowy, który powinien zostać zrealizowany do 2015 roku, przewiduje powstanie dróg rowerowych właśnie na Grunwaldzie: na ulicy Arciszewskiego, Ściegiennego czy Grunwaldzkiej. Jak na razie projekty na tych ulic nie ujrzały jeszcze światła dziennego - tłumaczy Kamila Sapikowska ze Stowarzyszenia Poznańska Masa Krytyczna.

Jedziemy przez Grunwald również dla tego, że sporo tam jest wypadków z udziałem rowerzystów. Analizowaliśmy dane z 2012 roku według raportu systemu ewidencji wypadków i kolizji drogowych policji. Kierowcy nie umieją się zachować, gdy rowerzyści przejeżdżają przez przejazd rowerowy. Nie zwracają uwagi na to, że rowerzysta porusza się równolegle do jezdni. Najczęściej zdarzają się uderzenia boczne. Wskazuje to na to, że skręcający samochód uderza w rowerzystę, który właśnie znajduje się na przejeździe rowerowym - dodaje Kamila Sapikowska z Poznańskiej Masy Krytycznej.

A czy droga rowerowa powinna powstać na ulicy Głogowskiej?

Marzę o tym, aby ruch na tej ulicy został zredukowany do jednego pasa. Biorąc pod uwagę kolejne inwestycje w centrum miasta - przebudowę ulicy Roosevelta i Ronda Kaponiera wątpię w to, by droga rowerowa powstała na Głogowskiej. Ulicy tej powinien zostać przywrócony ludzki wymiar. Kilka lat temu remontując Głogowską na odcinku górczyńsko-łazarskim stworzono tak naprawdę przedłużenie autostrady. Przyznam się, że bardzo lubię jeździć rowerem po Łazarzu, zwłaszcza ulicą Małeckiego - uważa Kamila Sapikowska.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


Komentarze (5)

27-07-2013 20:41:29
ja
Tam, gdzie to możliwe powinny być ścieżki rowerowe "z automatu", na przykład w projekcie przebudowy ul. Kolejowej także ich nie uwzględniono. A tak na marginesie, pieniążki na projekt wydane, ale o realizacji cisza. Może ktoś podejmie ten temat i ustali, czy są realne szanse, by ta przebudowa ruszyła!
26-07-2013 14:40:33
morlock
@na Głogowskiej może być ścieżka rowerowa. Wystarczy trochę wychowania, wiedzy i bezproblemowo rowerowcy ominą bez taranowania babusie (mnie też) idące na/z Łazarek. po chodnikach.1000 yers ago ja MUSIAŁEM wyrabiać kartę rowerową, pierwszy stopień do PRAWKA. A Wy? Jadące takie mi zza pleców jest niesłyszalne. Na Matejki to normalne. Starczy że mucha mi w oko wpadnie i podniosę łokieć. Prosto w bezmózg taki ręką dostanie i z płaczem do tate!!! To już patologia! Ukułem nową nazwę na tą patokogię, mianowicie bicyterroryzm. Chcecie fotek jak "przestrzegacie" prawa o ruchu drogowym, nie ma sprawy. Konieczne obowiązkowe egzaminy dla bicyclistów z ruchu drogowego a dla odpornych- recydywy dotkliwe mandaty. Amen. Teraz plujcie, póki Waszej Babci/Mamy nie staranuje taki oszołom.
26-07-2013 08:46:40
na Głogowskiej może być ścieżka rowerowa
wystarczy tylko wziąć trochę farby i w miejscach gdzie chodnik ma 4 -6 m szerokości (przed Ósemką, szkołą Muzyczną, aż do Szczanieckiej) wymalować pas dla rowerzystów, a tam gdzie szerokość chodnika jest za mała, zlikwidować miejsca postojowe dla aut, wszak rower powinien mieć drugi priorytet poruszania się po drogach (po pieszych, bo na rower więcej osób stać niż na auto, a poza tym rower nie generuje kosztów jak auta: naprawa dróg, spaliny, zatrute powietrze, korki, brak ruchu wśród mieszkańców, pogorszenie zdrowia)... proste?? proste...
26-07-2013 08:04:02
gosc
Szkoda tylko że niektórzy rowerzyści i tak mają gdzieś istniejące ścieżki/drogi rowerowe, jeżdżą po chodnikach i przejeżdżają przez przejścia dla pieszych. Wystarczy przejść się Przybyszewskiego, na odcinku od ronda JNJ do Marcelińskiej, po stronie szpitala - co chwila po chodniku pędzi jakiś oszołom na rowerze mimo iż tuż obok ma niedawno wybudowaną ścieżkę.
26-07-2013 01:06:51
Alex
Postulaty ze wszech miar słuszne, na Grunwaldzkiej juz od dawna powinna być droga rowerowa.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

paź

do 24-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA - Poznań Game Arena 2021 - targi gier i multimediów
"Optyka" - targi optyczne

26

paź

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert "Jesień idzie" w wykonaniu Klubu Szyderców Bis

27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

04

lis

do 06-11-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Special Days" - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: