Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pływalnia, która przeszła do historii i chaszcze zamiast lodowiska - jak Poznań stawia(ł) na sport - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pływalnia, która przeszła do historii i chaszcze zamiast lodowiska - jak Poznań stawia(ł) na sport
16-07-2013 13:57   Janusz Ludwiczak
Ktoż z nas nie spędził dzieciństwa na tej pływalni, Ktoż z nas nie uczył pływać tutaj swoich dzieci. Szkoda tylko, że pływalnia letnia w Parku Kasprowicza przeszła do historii. Jest jednak ratunek dla basenów przy Arenie. Trzeba zacząć działać. Jest to też dobra okazja, by powstał tutaj kryty basen, z którego mogliby korzystać zarówno mieszkańcy, uczniowie szkół czy również studenci (na Łazarzu uczelni nie brakuje). Jeszcze kilka lat temu słyszeliśmy, że w Parku Kasprowicza powstanie całoroczne kryte lodowisko, skończyło się na zmarnowanych pieniądzach, a w miejscu gdzie miał powstać ten obiekt zielsko porasta do wysokości pasa o ile nie wyżej, rośnie tam dosłownie wszystko. Na terenie niedoszłego lodowiska dzieją się przeróżne rzeczy, co można się domyśleć po tonach śmieci, głównie puszek po piwie i butelek po wódce. Pływalnia przy Arenie powinna być, bo jeśli nie zrobimy nic w tym kierunku będziemy mieli to samo co stało się z basenami na os. Piastowskich, które zostały po prostu... zasypane.

W marcu dowiedzieliśmy się, że pływalnia letnia w Parku Kasprowicza ze względu na zły stan techniczny, zagrażający życiu i zdrowiu zostanie zamknięta. Nieszczelna niecka brodzika, dno dużego basenu, które przecieka. Na dodatek filtrownia, której w każdej chwili może wydać do basenów zbyt dużą ilość chloru. Okazuje się, że już po zakończeniu poprzedniego sezonu letniego Poznańskie Ośrodku Sportu i Rekreacji wydały decyzję dotyczącą zamknięcia pływalni.

Wcale mnie mnie dziwi, że pływalnia została zamknięta. Przez lata na obiekcie tym nie były przeprowadzane poważne remonty, o jego inwestowaniu nie wspominając. Aż dziwne, że w ostatnich latach nie doszło tutaj do poważniejszych wypadków.

Ktoż z nas nie spędził dzieciństwa na tej pływalni, Ktoż z nas nie uczył pływać tutaj swoich dzieci. Szkoda tylko, że pływalnia letnia w Parku Kasprowicza przeszła do historii. Tak, dobrze napisałem, przeszła do historii. Andrzej Chyliński, dotychczasowy administrator obiektu, który przez 10 lat był najemcą pływalni wyliczył, że prowizorycznby remont pływalni kosztowałby 191 tysięcy złotych. Tymczasem według kosztorysu inwestorskiego koszt modernizacji wyceniono na ponad 6,7 mln zł, W obu przypadkach byłaby to inwestycja prowizoryczna, bowiem pływalnia mogłaby funkcjonować tylko w okresie letnim. Niestety Polska to nie Hiszpania, gdzie lato mamy praktycznie słoneczne każdego dnia, a temperatury sięgają od 25 do nawet 40 stopni od kwietnia do października. Najlepszym rozwiązaniem byłaby jednak budowa krytego basenu, który mógłby funkcjonować również zimą. Natomiast jeden z basenów latem mógłby być częściowo odkryty. Co prawda niedaleko Parku Kasprowicza mamy już kilka krytych basenów. Jest Olimpia, ale lata świetności ma ona już za sobą i nie wiadomo czy za kilka lat też nie zostanie zamknięta. Mamy też basen w kompleksie City Park, jednak jest on udostępniony tylko dla gości hotelowych i mieszkańców tego strzeżonego osiedla. Tak więc kryty basen byłby jak najbardziej wskazany, chociażby dlatego, że mogliby z niego koszytać uczniowie pobliskich szkół podstawowych i gimnazjalnych, czy chociażby licealiści a nawet studenci (na Łazarzu mamy przecież kilka uczelni – Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych, School of Form, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa czy Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji).

Budowa nowego obiektu, z krytym basenem, podobnym do pływalni Atlantis na os. Batorego miałaby kosztować ok. 20 mln zł. Na to jednak nie ma co liczyć. Miasta nie stać na budowę kolejnej pływalni, zwłaszcza, że grube miliony (ok. 280 mln zł) poszły na Termy Maltańskie. Ponadto kilka milionów złotych rocznie trzeba ponieść na utzyrzymanie obiektu, bo Termy (przynajmniej część sportowa) nie zarabia na siebie. Nie powiem, Poznań potrzebował aquaparku z prawdziwego zdarzenia, o którym mówiło się od lat 70. Do tej pory poznaniacy jeździli do Leszna na słynną pływalnię Akwawit. Później kolejne pływalnie ze zjeżdżalniami, jacuzzi, solariami powstawały bliżej stolicy Wielkopolski – w Koziegłowach, Swarzędzu, Kórniku, Suchym Lesie. Skoro aquaparki posiadają takie miasta jak Kraków, Warszawa, Wrocław, Trójmiasto (Sopot), trudno, żeby również nie miał go Poznań. Jednak czy musiałbyć od razu największy w Polsce?

Swego czasu mówiło się o powstaniu basenów osiedlowych, które miałyby być realizowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Póki co na planach się skończyło.

Kiedyś nasze miasto promowało się hasłem Poznań stawia na sport. No niestety Poznań stawiał na sport ale kiedyś. Hala Arena, która za kiilka dni skończy 40 lat (otwarto ją dokładnie 22 lipca 1973 roku) praktycznie sypie się. Swego czasu mówiło się nawet o kompleksowej modernizacji hali lub postawieniu nowej. Tuż obok pływalni letniej mieliśmy mieć całoroczne lodowisko, tymczasem można śmiało wejść na teren gdzie mieliśmy ślizgać się na łyżwach praktycznie przez cały rok. Zamiast zadaszonego lodowiska mamy fundamenty otoczone chaszczami. Zielsko porasta do wysokości pasa o ile nie wyżej, rośnie tam dosłownie wszystko. Na terenie niedoszłego lodowiska dzieją się przeróżne rzeczy, co można się domyśleć po tonach śmieci, głównie puszek po piwie i butelek po wódce.

Na pływalnię jest jeszcze recepta. Trzeba zacząć działać. Sytuacja finansowa miasta może i jest trudna, ale należy szukać potencjalnych inwestorów, którzy mogliby zbudować obiekt w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Są inne rozwiązania. Jak zasugerował radny Bartosz Zawieja można starać się o środki zewnętrzne chociażby z funduszu Totalizatora Sportowego. Można też próbować prosić o dofinansowanie Ministerstwo Sportu.

Nie mniej działać trzeba i to szybko, bo inaczej pływalnia w Parku Kasprowicza podzieli ten sam los, który spotkał spotkał podobny obiekt przy ul. Niestachowskiej. Odkryte baseny oddane do użytku w 1938 roku funkcjonowały tylko do 1979 roku. Obecnie pływalnia na Sołaczu służy jako staw rybny. A jeszcze gorzej stało się z pływalnią na osiedlu Piastowskim. Baseny w Ośrodku Przywodnym Rataje zostały... zasypane.

Janusz Ludwiczak, 16 lipca 2013


Komentarze (6)

14-12-2013 09:03:57
paramido
miasto know-how? sportu? Raczej miasto półmroku i marketów...
25-07-2013 14:16:25
Lidia Dudziak
jeszcze możemy powalczyć, zbierane są podpisy poparcia dla sportu, rekreacji i pływalni na Arenie, przeciwni jesteśmy budowie na tym terenie wieżowców/są takie plany/. Zostało podjęte Stanowisko przez odpowiednia Komisje Rady Miasta o wywołaniu planu zagospodarowania przestrzennego dla Parku Kasprowicza, mamy nadzieje ,że Prezydent podejmie odpowiednie kroki ,aby taki plan sporządzić, poza tym POSIR powołał Zespół, który ma za zadanie przedstawić projekt, co na tym terenie ma powstać .Plan zgodny z oczekiwaniami mieszkańców będzie zabezpieczeniem, aby na tym terenie nie powstało coś innego. Trzeba jednak być czujnym nad tworzeniem planu i działaniami zespołu powołanego przez POSIR
18-07-2013 13:58:58
Starajmy się być obiektywni
Tylko pływalnia kryta!!! Na Olimpii wpuszczają tylko z karnetami. Wsparcie z budżetu obywatelskiego nie jest głupie. Problem w tym, że ten budżet to łącznie tylko 10 mln zł. Na pływalnie potrzeba dwa razy tyle. Ale i tak trzeba walczyć!
17-07-2013 06:35:29
Ekeyah
Zgłaszam się! Któż nie uczył tam dzieci pływać? Ja!!!!! I stąd moje pytanie-dlaczego mieszkańcy nie zglosili problemu pływalni do Budżetu Obywatelskiego? Byłaby szansa na uratowanie obiektu :)
16-07-2013 21:52:57
emeryt
ONI MUSZĄ ODEJŚĆ.
16-07-2013 20:34:15
morlock
Wyraźnie przez autora artykułu przemawia nostalgia za czasami młodości gdy po zajęciach w szkole pdst. „urywało się” na Arenę, na „pływcię”(zamiast szneki , z zaoszczędzonego kieszonkowego kupowało się bilet wstępu na pływalnię). Matki i tak poznawały, choćby po zaczerwienionych od chloru oczach i suszonych po kryjomu gaciach. Smutnym jest że na te ( jak by nie było) atrakcyjne dewelopersko tereny czyha tłusta łapa kolejnego „Centruma Handlowego” czy innego „Apartha-mendowca”. Z resztą już by tam coś stało czy budowało ale pływalnia za jaśnistą ch***rę nie chce się palić (nie wiadomo czemu) jak trybuny po Energetyku od strony Reymonta. Moim zdaniem inwestycyjno-remontowy ostracyzm na jaki została skazana przez „władze” wszelkiego autoramentu był/jest całkiem świadomy by w majestacie prawa „oddać w dobre ręce” ludziom/instytucjom które zrobią z tym wszystko z wyjątkiem radochy/rekreacji Mieszkańców Grunwaldu. RATUJMY PŁYWALNIĘ!!! Naszą jedyną. Pomysły?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: