Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jeszcze 40 lat temu pasły się tutaj krowy i owce. Niedługo powstanie tutaj NowaOpolska - ul. Górecka - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Jeszcze 40 lat temu pasły się tutaj krowy i owce. Niedługo powstanie tutaj NowaOpolska - ul. Górecka
07-07-2013 01:48   Janusz Ludwiczak
Ulica ta na terenie Łazarza ma pół kilometra długości. Jeszcze 40 lat przypominała ona wieś. Pasły się tutaj krowy i owce. Za trzy lata ulica ta na odcinku pomiędzy Hetmańską a Krauthofera przejdzie do historii, a powstanie tutaj trzypasmowa „Nowa Opolska”. W 20 odcinku z cyklu "Spacer po Łazarzu - patroni naszych ulic" przyszedł czas na Górecką.

Ulica Górecka:

 • Długość: na Łazarzu - 500 m, w Poznaniu - 1,7 km
 • Kod pocztowy: 60-201 (od nr 1 do 25 nieparzyste)
 • Urząd pocztowy: UP Poznań 74 (ul. Głogowska 132/140)
 • Ilość budynków: 8
 • Najwyższy numer: na Łazarzu - 5, w Poznaniu - 170
 • Status drogi: powiatowa / zbiorcza, układ podstawowy
 • Komunikacja miejska: BUS - 79
 • Parafia: Chrystusa Sługi (ul. Palacza 7)
 • Okręg wyborczy: II (Łazarz-Stary Grunwald-Jeżyce-Ogrody)
 • Obwód wyborczy: komisja nr 38, Szkoła Podstawowa nr 77 (ul. Dmowskiego 50)
 • Obwód szkół: Szkoła Podstawowa nr 10 (ul. Bosa 9 - Górczyn), Gimnazjum nr 50 (ul. Ściegiennego 10 - Górczyn)
 • Policja: Komisariat Poznań-Grunwald (ul. Rycerska), rewir III, rejon dzielnicowych 27


Ma pół kilometra długości

Ulica Górecka na terenie Łazarza ma 500 metrów długości. Rozpoczyna się na skrzyżowaniu z ulicą Hetmańską i łączy się z ul. Krauthofera. Za skrzyżowaniem z ul. Krauthofera leży już na terenie Górczyna, a za torami kolejowymi na terenie Wildy.


Jeszcze 40 lat temu pasły się tutaj krowy i owce

"Ulica Górecka to kiedyś droga polna prowadząca do Świerczewa, wsi za mych lat okolonej rozległym terenem wojskowym. Na tyłach ulicy w dawnych fortach pruskich mieszkali w fatalnych warunkach bezrobotni" - pisze Zdzisław Zakrzewski w swojej książce "Ulicami mojego Poznania".

Z kolei na poniższych zdjęciach autorstwa Jana Kurka widać, że jeszcze 40 lat temu ulica Górecka przypominała wieś. Pasły się tutaj krowy i owce, a także znajdował się mały stawik.


Pod "jedynką" biurowiec

Pod numerem 1, przy zbiegu z ul. Hetmańską mieści się Skalar Office Center. Budowa biurowca rozpoczęła się pod koniec 2008 roku i trwała półtora roku. Obiekt ma sześć kondygnacji (w tym cztery piętra), o łącznej powierzchni użytkowej liczącej 23 tys. m kw. Część parteru przeznaczona została na lokale handlowo-usługowe, natomiast na piętrach zlokalizowano biura, które zajmują łącznie powierzchnię ponad 14 tys. m2. W części podziemnej Skalara powstał parking na około 200 miejsc postojowych.

Architektura biurowca odznacza się modernistycznym połączeniem elementów aluminium i szkła. Bryle nadano formę dwóch skrzydeł, północnego i południowego, przylegających swoimi dłuższymi, wewnętrznymi bokami do wspólnego, przeszklonego patio, które stanowi komunikacyjny łącznik obiektu. Dzięki temu nabiera on oryginalnego, dynamicznego charakteru, a wszystkie biura będą odpowiednio doświetlone.

Skalar Office Center został zaprojektowany przez Pracownię Architektoniczną Ewy i Stanisława Sipińskich. Generalnym wykonawcą biurowca była Hydrobudowa 9 S.A.


Górecka przekształci się w Nową Opolską

Jadąc ulicą Górecką od Hetmańskiej w kierunku Krauthofera można zauważyć, że po przejechaniu 120 metrów nagle skręca ona i prowadzi dalej na wschód. W latach 90. nieznacznie zmieniono układ tej ulicy przy okazji budowy nowego wiaduktu pod torami kolejowymi na ulicy Hetmańskiej (przy uwzględnieniu projektowanej ulicy „Nowej Opolskiej”), a także wyprofilowano i poprawiono skrzyżowanie z ulicą Krauthofera.

Do 2016 roku ulica Górecka pomiędzy Hetmańską a Krauthofera przekształci się w „Nową Opolską”. I to dosłownie. W związku z budową centrum handlowo-usługowego Metropolis, które powstanie przy zbiegu ulic Hetmańskiej, Dmowskiego i Krauthofera, ZDM przedstawił projekt koncepcyjny przebudowy ulic i budowy ulicy „Nowej Opolskiej”.

Ulica „Nowa Opolska” połączy ulicę Hetmańską z Krauthofera i będzie mieć trzy pasy ruchu - dwa dla ruchu w kierunku południowym, a jeden w kierunku północnym. Równocześnie przebudowane zostanie skrzyżowanie z ul. Hetmańska, gdzie powstanie łącznie pięć pasów ruchu. Zaprojektowano również chodnik dla pieszych i drogę rowerową.


Centrum Sterowania Ruchem

Idziemy dalej ulicą Górecką i znajdujemy się już poza Łazarzem, ale tylko po to, by przedstawić dwa ciekawe miejsca. Pod numerem 15 mieści się Centrum Sterowania Ruchem, które rozpoczęło tutaj działalność w 1997 roku. Poznań jako pierwsze miasto w Polsce rozpoczęło wdrażać system komputerowego sterowania ruchem. Sygnalizatory programowane pętlami indukcyjnymi powstały tu już w 1983 roku.

Do Centrum Sterowania Ruchem pierwsza sygnalizacja świetlna została podłączona na skrzyżowaniu ulic Hetmańska/Arciszewskiego wraz ze skrzyżowaniem przyległym z ul. Chociszewskiego, w kwietniu 1997 roku. W poszczególnych latach podłączanych było coraz więcej sygnalizacji, począwszy od II ramy komunikacyjnej – tj. ul. Reymonta, Przybyszewskiego, Żeromskiego i Niestachowskiej. Następnie do systemu włączono ulicę Solną i al. Niepodległości.

Sygnalizacje świetlne sterowane są dzięki pętlom indukcyjnym oraz inteligentnym kamerom. Obecnie do Centrum Sterowania Ruchem podłączonych jest 203 z 262 sygnalizacji świetlnych.


Niegdyś Hala Górecka obecnie Panorama

I przenosimy się na drugą stronę Góreckiej. Pod "trzydziestką" znajduje się galeria handlowa Panorama. W 1993 roku powstała tutaj najpierw Hala Górecka. W ogromnej hali, która przypominała targowy pawilon, mieściły się boksy sklepów odzieżowych. To tutaj przyjeżdżali poznaniacy z całego miasta po nowe spodnie, kurtki czy buty. Do Hali Góreckiej można było dojechać nawet bezpłatnym autobusem linii 53, który jeździł przez Wildę i Łazarz (ulicami Górecką, Hetmańską, Rolną, Pamiątkową, 28 Czerwca 1956 r., Wierzbięcice, Mostem Dworcowym, Głogowską i Krauthofera).

W 1997 roku obiekt został zamknięty, przebudowany i przekształcony w Galerię Panorama. Obecnie na dwóch poziomach zakupy można robić w ponad 150 sklepach, wśród których jest market drogeryjny Rossmann czy hipermarket Carrefour oraz budowlany sklep sieci Castorama. Miłośnicy dobrej książki oraz fani muzyki mogą też od roku kupować w sklepie Empik.


Ciekawostki:

 • "Górecka" to także nazwa przystanku autobusu linii nr 79.
 • Ulica Górecka znajduje się także m. in. w Gdańsku i Wrocławiu.


Opracowanie na podstawie - źródła:

 • Wikipedia
 • Zbigniew Zakrzewski, Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939, Poznań, Wyd. Poznańskie, 1985
 • strona internetowa Urzędu Miasta Poznania
 • wykaz dróg, Zarząd Dróg Miejskich
 • lazarz.pl - materiały własne


R E K L A M A

Komentarze (3)

08-07-2013 23:01:14
tonny
no ale niedlugo problem sam sie rozwiaze, bedzie tu Nowa Opolska a nie Gorecka
08-07-2013 22:13:49
m
ciekawe dlaczego Górecka leży na Łazarzu - okolice Panoramy to zawsze był Górczyn a okolice centrum sterowania ZDM juz na pewno!!!!
08-07-2013 10:16:13
Zaciekawiony
A może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego ulica będzie się nazywała akurat "NOWAOPOLSKA" a nie np. "Nowagórecka"?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

wrz

do 22-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Common Future - Kongres Odbudowy Ukrainy

23

wrz

do 24-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: