Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przy nowym dworcu będzie rondo imienia PeWuKi? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przy nowym dworcu będzie rondo imienia PeWuKi?
05-07-2013 13:22   Janusz Ludwiczak
Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania zaproponowało, by powstające rondo przy nowym dworcu kolejowym i PKS otrzymało imię Powszechnej Wystawy Krajowej, a ulice przylegające do ronda otrzymały imiona i nazwiska osób związanymi z PeWuKą i 10-leciem odrodzenia Rzeczypospolitej.

Nie trzeba podnosić jak wielkim przedsięwzięciem i jak wielką chlubą dla naszego miasta było zorganizowanie w 1929 r. Powszechnej Wystawy Krajowej, która w zamyśle jej twórców miała stanowić uświetnienie obchodów, a zarazem podkreślenie godnego podziwu dorobku I dekady odrodzonej Rzeczypospolitej. Organizacja PeWuKi wpisała się złotymi zgłoskami w historię międzywojennego Poznania i dziwi fakt, iż po dzień dzisiejszy nie znalazła ona godnego upamiętnienia w toponimii naszego miasta. Nie ma w topografii Poznania lepszego miejsca na upamiętnienie tego tak doniosłego wydarzenia jak powstające właśnie przy dworcu PKP rondo, które usytuowane będzie nieopodal głównego wejścia na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, które w 1929 r. stanowiło zarazem główne wejście na teren Powszechnej Wystawy Krajowej - wskazują Mateusz Hurysz, Jędrzej Oksza-Płaczkowski i Jan Gaspars z Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.

Pomysłodawcy proponują, aby nowe rondo, które powstaje przy nowym dworcu kolejowym, PKS i centrum handlowym Poznań City Center otrzymało imię Powszechnej Wystawy Krajowej, a przylegające do niego ulice nosiły nazwiska osób związanymi z PeWuKą i 10-leciem odrodzenia Rzeczypospolitej. Swoją ulice mieliby otrzymać między innymi: prezydent Ignacy Mościcki, Władysław Grabski - ówczesny premier i minister skarbu czy Stefan Cybichowski, główny architekt PeWuKi.

Liczymy, że nasz projekt spotka się z uznaniem Rady Miasta Poznania. Nade wszystko uważamy, że PeWuKa i w ogóle targi dużo zrobiły dla dzielnicy św. Łazarz, a Poznań został przez tę wystawę rozsławiony i otrzymał charakter wielkomiejski. Dziwi nas, że do tej pory nie powstało miejsce upamiętnienia. Warto przypominać przez te nazewnictwo o największym sukcesie organizacyjnym miasta Poznania nie tylko w okresie II RP, ale całej jego bogatej historii. Na próżno szukać większej wystawy na ziemiach polskich. Zresztą dane mówią same za siebie - wskazuje Mateusz Hurysz, historyk, nauczyciel, członek Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.

Mało osób pamięta, że PeWuKa ostatecznie przesądziła o tym, że Poznań jest najlepszym miejscem dla targów, gdyż inne miejsca chciały mieć też charakter targowy. Nie można zapomnieć, że i dziś Poznań stoi na dwóch fundamentach: są nimi uniwersytet i targi (z przemówienia Honorowego Obywatela Miasta Poznania prof. Lecha Trzeciakowskiego). Bez nich zdecydowanie podupadłby. Wreszcie PeWuKa pokazująca całemu światu dokonania odrodzonej RP zaprezentowała z jak najlepszej strony Poznań i poznańskość. Świadczą o tym dziesiątki tysięcy artykułów (największa reklama miasta w jego dziejach!) i to bardzo przychylne również z prasy niemieckiej, która nie była życzliwa w stosunku do nowego państwa - dodaje Mateusz Hurysz.

Ponad 4,5 miliona zwiedzających, 200 tysięcy gości z zagranicy, 65 hektarów powierzchni, 138 dni ekspozycji, 112 pawilonów wystawienniczych i 900 dni przygotowań - to w skrócie bilans Powszechnej Wystawy Krajowej, która odbyła się 84 lata temu. Wtedy przez 138 dni, od 16 maja do 30 września 1929 roku Poznań i Łazarz tętnił życiem od rana do wieczora. Więcej w artykule: 84 lata temu rozpoczęła się PeWuKa, która zmieniła oblicze ówczesnego Łazarza.


R E K L A M A

Komentarze (2)

05-07-2013 22:15:56
Zainteresowany Poznaniak
Liczymy, że Rada Miasta Poznania przez aklamację przychyli się do tej ściśle poznańskiej inicjatywy. Gdyby tak się nie stało spotkałby nas wszystkich <<Poznaniaków>> przykry zawód, bo nie wiedziałem, że dotąd Powszechna Wystawa Krajowa roku 1929 nie została upamiętniona w naszym mieście. Była to ogromna impreza, tyle sukcesów i miasto tego nie wykorzystuje??? Wrocław, który od ostatniej dekady ma lepszy PR od Poznania, gdyby miał w swoich dziejach taką PeWuKę nie tylko by ją stosownie upamiętnił, ale z pewnością nadałby temu wydarzeniu czołowe miejsce na mapie turystycznej Dolnego Śląska. Czyż może być piękniejsza promocja chwalebnej historii współczesnego Poznania? Czas pokaże jak będzie.... To będzie test z prawdziwej poznańskości radnych...
05-07-2013 15:30:31
toms
dobrze by było - naprawdę ta impreza zasługuje na to - Polskie EXPO z 1929 roku
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: