Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radni zobaczyli postępy inwestycji. We wrześniu ruszy PeSTka do Dw. Zachodniego i tramwaj na Górczyn - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Radni zobaczyli postępy inwestycji. We wrześniu ruszy PeSTka do Dw. Zachodniego i tramwaj na Górczyn
02-07-2013 04:29   Janusz Ludwiczak
Z początkiem września ma ruszyć PeSTka do Dworca Zachodniego. Również po wakacjach tramwaje wrócą na Górczyn, a to dlatego, że zakończy się budowa zachodniego wiaduktu Kosynierów Górczyńskich. Dopiero w październiku uruchomiona zostanie linia tramwajowa w ciągu ulicy Grunwaldzkiej. Radni z Komisji Budżetu, Nadzoru Właścicielskiego, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Miasta w obecności przedstawicieli ZDM, ZTM, spółki Infrastruktura Euro Poznań 2012 i wykonawców zobaczyli w poniedziałek postępy prac.

Na początku poznańscy radni z Komisji Budżetu, Nadzoru Właścicielskiego, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Miasta w obecności przedstawicieli Zarządu Dróg Miejskich, spółki Infrastruktura Euro Poznań 2012, Zarządu Transportu Miejskiego i wykonawców zobaczyli postępy prac na budowie trasy szybkiego tramwaju do Dworca Zachodniego. Obecnie trwają ostatnie prace kosmetyczne przy przedłużeniu PeSTki do ul. Głogowskiej. Inwestycja ma być gotowa po odbiorach technicznych, uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie od nadzoru budowlanego i przeprowadzeniu szkoleń dla motorniczych oraz ćwiczeń straży pożarnej.

Będziemy gotowi, by tramwaj uruchomić 1 września. Zostały jeszcze prace wykończeniowe w hali, zasadzenie zieleni i zagospodarowanie terenu małą architekturą, w tym ławek. Obecnie prowadzimy prace kosmetyczne - powiedział Paweł Kołodziej, kierownik projektu, spółka Infrastruktura Euro Poznań 2012.

W ostatnim czasie ulewy i intensywne opady deszczu zalały nie tylko tunel łączący Dworzec Zachodni z peronami kolejowymi, ale także nowe przejście podziemne do stacji PeSTki.

Przyczyną zalewania tunelu jest niedrożny kolektor należący do PKP. Wystąpiliśmy do Aquanetu o umożliwienie zrzucania większej ilości wody opadowej do kanalizacji deszczowej. Szukamy rozwiązań projektowych, które zabezpieczą inwestycje przed zalewaniem tunelu - wyjaśnia Paweł Kołodziej, kierownik projektu.

Kolejnym punktem sprawdzeniu postępu inwestycji przez radnych była przebudowa Kaponiery. Jesienią ma ruszyć rozbiórka Mostu Uniwersyteckiego, a jeszcze w tym roku otwarta dla ruchu zostanie ulica Roosevelta, którą pojadą również tramwaje (ale tylko prosto od Mostu Dworcowego do Mostu Teatralnego).

Jeszcze w tym roku przejedziemy prosto ulicą Roosevelta, ale tylko prosto. Do końca 2014 roku planujemy przebudowę Mostu Uniwersyteckiego. Problemem będzie, że będziemy musieli pracować pod czynną linią kolejową i tramwajową. PeSTka będzie na pewno funkcjonować w dni robocze, może zdarzyć się, że w niedzielę na czas prowadzonych prac wyłączymy PeSTkę - objaśniał Kazimierz Skałecki, zastępca dyrektora ZDM ds. inwestycji.

Na nowej trasie tramwajowej powstanie tymczasowy przystanek przy Moście Teatralnym, który ma być czynny tylko do wybudowania nowej stacji PST pod przebudowywaną Kaponierą.

Następnie radni zobaczyli jak przebiega przebudowa ulicy Grunwaldzkiej.

Dlaczego tramwaje nie jeżdżą na Junikowo? Utrudnia to życie mieszkańcom - pytał Przemysław Markowski, przewodniczący Komisji Budżetu, Nadzoru Właścicielskiego, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Miasta.

Koniec projektu przewidujemy na październik. Inwestycja nie będzie oddawana fragmentami, lecz kompleksowo tak jak przewiduje umowa z wykonawcą. Przejazdy techniczne nie oznaczają, że tramwaj może już regularnie jeździć. Potrzebne jest pozwolenie na użytkowanie w ruchu publicznym, spełniać wszystkie warunki bezpieczeństwa. Nie możemy puścić tramwajów z pasażerami przez plac budowy - powiedziała Krystyna Rakowska, wiceprezes spółki Infrastruktura Euro Poznań 2012.

Ostatnim punktem wycieczki był przebudowywany wiadukt Kosynierów Górczyńskich, który ma zostać otwarty dla ruchu kołowego w przyszłym miesiącu, a z początkiem września na Górczyn wrócą tramwaje.

Do 5 sierpnia zakończa się odbiory budowlane. 25 sierpnia chcemy już puścić ruch kołowy - wyjaśniał radnym Kazimierz Skałecki, wicedyrektor ZDM.

Cieszy to, że większość inwestycji zostanie oddana do użytku w najbliższych miesiącach. Zastanawiamy się czy realne będzie dotrzymanie terminu przy przebudowie Mostu Uniwersyteckiego. Jest to bardzo ważny węzeł komunikacyjny - uważa Przemysław Markowski, przewodniczący Komisji Budżetu, Nadzoru Właścicielskiego, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Miasta.

A czy radnych niepokoją opóźnienia w realizacji inwestycji? PeSTka miała zostać przedłużona do Dworca Zachodniego przed Euro 2012, a przebudowa Grunwaldzkiej miała zakończyć się ponad rok temu.

W całym kraju borykamy się z podobnymi trudnościami. Wykonawcy ogłaszają upadłość, podobne sytuacje były w Poznaniu. Uważam, że pomimo tego, że są pewne poślizgi, cieszyć się należy z tego, że te inwestycje zostaną zrealizowane. Przy tak dużych inwestycjach zdarzają się poślizgi - sądzi radny Przemysław Markowski.


Komentarze (1)

02-07-2013 11:00:11
Z Junikowa
A nie lepiej wprost przyznać: nie mamy pieniedzy na puszczenie tramwaju do Junikowa niż wykręcać się jakimś względami bezpieczeństwa? Jakoś autobusy i piesi krążą przez plac budowy.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: