Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarskie kalendarium - lipiec - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarskie kalendarium - lipiec
02-07-2013 00:21   Janusz Ludwiczak
41 lat temu rozpoczęto budowę hali Arena. 4 lipca 1926 r. z okazji uroczystych obchodów 150. rocznicy niepodległości USA przemianowano Ogród Botaniczny na Park Wilsona. Pięć lat później w parku tym odsłonięto pomnik Wilsona. 68 lat temu do Parafii Matki Boskiej Bolesnej przybył kardynał August Hlond - ŁAZARSKIE KALENDARIUM: lipiec.

1 lipca 1972 - Rozpoczęto budowę hali widowiskowo-sportowej Arena w Parku Kasprowicza.

3 lipca 1955 - Początek pierwszych po przerwie okresu stalinowskiego targów na MTP.

4 lipca 1926 - Z okazji uroczystych obchodów 150 rocznicy niepodległości USA przemianowano Ogród Botaniczny na Park Wilsona.
W pięknie, w proporczyki o barwach amerykańskich przybranym Ogrodzie – notował wrażenia reporter "Kuriera Poznańskiego" – wojsko utworzyło czworobok. Zgromadziła się licznie publiczność. Przybyłe władze i stowarzyszenia ze sztandarami zajęły miejsce obok głazu pamiątkowego ufundowanego przez Magistrat. Przytwierdzono do niego tablicę z brązu z wyrytym napisem: W sto pięćdziesiątą rocznicą ogłoszenia Stanów Zjednoczonych Ameryki nazwało wdzięczne miasto Poznań Ogród Botaniczny Parkiem imienia Wilsona. 4.7.1926 O godz. 10.30 wszedł na mównicę p. prezydent Ratajski i wygłosił mowę uroczystościową zakończoną okrzykiem na część prezydenta USA Calvina Coolidge’a. Kompania honorowa 57 pp sprezentowała broń, a orkiestra wojskowa odegrała hymny narodowe: amerykański i polski - Kronika Miasta Poznania 3/88.

4 lipca 1931 - Odsłonięcie pomnika T.W. Wilsona w Poznaniu w parku jego imienia. Pomnik ufundowany przez Ignacego Jana Paderewskiego, odsłoniła wdowa po amerykańskim prezydencie, prezydent RP Ignacy Mościcki, oraz prezydent Poznania Cyryl Ratajski. Autorem rzeźby był Gutzon Borglum – autor twarzy Jerzego Waszyngtona wyrzeźbionej w zboczu góry Rushmore. Pomnik zniszczyli hitlerowcy.

7 lipca 1926 - Na ostatnim posiedzeniu przedwakacyjnym Rada Miasta Poznania zgodziła się na poszerzenie ul. Głogowskiej. Uchwalono fundusze na budowę domu mieszkalnego w Parku Wilsona.

8 lipca 1922 - "Kurjer Poznanski" donosił: Z kroniki policyjnej. W ciągu ostatniej doby dokonano cały szereg drobniejszych kradzieży, a w szczególności: przy Rynku Łazarskim 1, gdzie z pomocą włamania skradziono ubranie męskie, przy Prusa 19 bieliznę i garderobę męską i damską, przy ulicy Kościelnej 49 złoty zegarek, bransoletkę złotą i 1500 mk w gotówce, przy ulicy Pocztowej zabrał ktoś pewnemu kapralowi rower, pozostawiony na chwilę bez nadzoru. Okradziony poszkodowany został przez to na 50 tysięcy mk. Przy ulicy Pocztowej 12 skradziono kupcowi Radziejewskiemu 3 miechy wełny o warto o wartości około 150 tysięcy marek.

11 lipca 1885 - w podpoznańskiej wsi Górczyn zmarł Maciej Palacz, sołtys tej wsi i wychowanek gimnazjum Marii Magdaleny, uczestnik Powstania Listopadowego i Wiosny Ludów. To on rozpoczął przygotowania chłopów do powstania.

14 lipca 1929 - w Dodatku Wystawowym do Kurjera Poznańskiego możemy przeczytać doniesienia z odbywającej się w Poznaniu PeWuKi.
Reklama PeWuKi w Pradze, Kurjer Poznański, 14 lipca 1929 Foto: Wielkopolska Biblioteka CyfrowaZawiść Niemców. Niemcy widząc, że wobec całego kulturalnego świata, który zachwycony jest nasza wystawą, nie mogą jej przemilczeć i ignorować wpadli na nowy pomysł. Reklamując Powszechną Wystawę Krajową jako dzieło… niemiecki. Bez zastrzeżeń przyznają, że wystawa jest wspaniała i piękna, ale zaznaczają że jest to dzieło niemieckiej pracowitości (…) Niemcy mylą się bardzo. Po otwarciu wystawy międzynarodowej w St. Louis w roku 1904, jeden z dziennikarzy nowojorskich w telegraficznym sprawozdaniu scharakteryzował eksponaty „made in Germany” krótko i dobitnie „złe i drogie” A przecież opinia świata o eksponatach P.W.K jest zupełnie inna.
Dziś i jutro w widowisku plenerowym „Za króla Jana odgrywanym o godzinie 21 na arenie P.W.K. wystąpi regionalny teatr góralski z Poronina.
Na dziś zapowiadany jest przyjazd 45 wycieczek na ogólną liczbę 16 000 osób. Ubiegłej nocy przybyła do Poznania na 3-dniowy pobyt wycieczka 10-u dziennikarzy niemieckich z Nadrenji i Westfalji. Między nimi jest wybitny dziennikarz niemiecki p. Henryk May, właściciel i kierownik ajencji prasowej „Westdeutschen Pressedienst” w Essen.
Ceny wstępu na wystawę: Bilet jednorazowy – 4 zł, rodzinny z co najmniej 5 osób (wykaz osobisty) od osoby 2 zł, wycieczka szkolna ponad 50 osób, od osoby 1 zł, dzieci poniżej 15 lat w tow. rodziców – 1 zł, bilet tygodniowy 15 zł, bilet miesięczny z fotografiką – 20 zł.
Komunikacja w mieście: Tramwaj 25 gr, autobus 30 i 40 gr.

16 lipca 1987 - Podróżni na Dworcu Głównym mogli kupić pierwsze bilety z najnowocześniejszego automatu, który – w odróżnieniu od pozostałych – wydawał również resztę. Automat szwajcarski “Merona” uzyskany został w następstwie rozmów przeprowadzonych podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich i zainstalowany na próbę. Umożliwiał nabywanie biletów do wszystkich stacji kolejowych w promieniu 100 km od Poznania.

21 lipca 1945 - Do Poznania samolotem z Rzymu przybył kardynał August Hlond, obejmujący archidiecezje poznańską i gnieźnieńską. Pierwsze kroki skierował do zniszczonej Katedry, a następnie udał się na probostwo przy kościele Matki Boskiej Bolesnej.

24 lipca 1926 - Hale targowe zamieniano w przerwach między imprezami handlowymi na atelier i kręcono w Poznaniu najprawdziwsze filmy. A jakie ambicje mieli wtedy filmowcy! “Kręcono” np. zdjęcia skoków z aeroplanu – w sobotę 24 lipca o godz. 17 na Szelągu za Tamą Garbarską skakać miał polski “Eddie Polo” Jan Zaporowski. “Czysty dochód przeznacza się – podkreślono – na wykonanie pierwszego polskiego potężnego filmu sensacyjnego”.

Zdarzyło się w Poznaniu - codzienne "Kalendarium Poznańskie" znajdziesz na portalu lepszypoznan.pl


Komentarze (1)

14-07-2013 21:51:34
miko
zaj*** sprawa!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

do 23-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "GreenPower", "ExpoPower", "Poznań Drone Expo" - targi dronów i nowych technologii, "Sawo", "Securex", "Instalacje"PRZESUNIĘTE na 18-20.10.2020

24

kwi

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał konkursu dla młodych grafików na projekt dyplomu dla MDK3

03

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wings For Life → ODWOŁANE

08

maj

do 10-05-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Fantastyki Pyrkon 2020 → PRZENIESIONE na inny termin: 10-12.07.2020

10

maj

21:00
Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: