Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Uczniowie "handlówki" spotkali się z Bohaterami poznańskiego Czerwca'56 - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Uczniowie "handlówki" spotkali się z Bohaterami poznańskiego Czerwca'56
28-06-2013 15:12   Janusz Ludwiczak
W przededniu rocznicy wydarzeń z Czerwca'56 uczniowie Zespołu Szkół Handlowych przy ul. Śniadeckich spotkali się z uczestnikami wydarzeń sprzed 57 lat.

W czwartek w Zespole Szkół Handlowych im. Bohaterów Czerwca'56 obchodzony był Dzień Patrona, w trakcie którego bohaterowie wydarzeń sprzed 57 lat opowiadali o "Czarnym Czwartku".

Bardzo się cieszę, że mogłam tutaj przyjść. Jestem dumna z nauczycieli i uczniów. Ja byłam przypadkowym uczestnikiem poznańskiego Czerwca, ale bardzo związana z tymi ludźmi. Gdy byłam na ówczesnym placu Stalina to wydawało mi się, że powinnam pomagać tym ludziom, być razem z nimi, wspierać ich w cierpieniu. Dzięki temu mniej się bałam, że mogę zostać postrzelona - powiedziała Aleksandra Banaszak, uczestniczka Czerwca'56.

Byłam pielęgniarką, pracowałam wtedy w szpitalu miejskim nr 2 przy ul. Mickiewicza [obecnie Szpital Raszei], który znajdował się naprzeciwko Urzędu Bezpieczeństwa. Szpital był bardzo ostrzeliwany. W czasie operacji padły strzały w kierunku sali operacyjnej. W pewnym momencie musieliśmy pochylić się - dodaje Aleksandra Banaszak, świadek wydarzeń sprzed 57 lat.

W trakcie uroczystości wręczono również nagrody uczniom i uczennicom, którzy zajęli pierwsze miejsca w konkursie fotograficznym i plastycznym poświęconym Czerwcu'56. Na zakończenie chętni mogli zobaczyć wystawę "Śladami Poznańskiego Czerwca'56" przygotowaną przez uczniów Zespołu Szkół Handlowych.

Uczniowie Zespołu Szkół Handlowych opiekują się grobami bohaterów poznańskiego powstania, co roku uczestniczą w konkursach wiedzy, plastycznych, multimedialnych i fotograficznych poświęconym wydarzeniom z 1956 roku.

Nasza szkoła już od siedmiu lat nosi imię Bohaterów Poznańskiego Czerwca'56. Patrona tego wybrała młodzież, cała społeczność uczniowska, w tym słuchacze szkół policealnych, a także Rada Rodziców i Rada Pedagogiczna. Kilka razy w roku organizujemy spotkania poetyckie, z uczestnikami wydarzeń Czerwca 1956. Staramy się uczniom przybliżyć sylwetki bohaterów i przekazywać patriotyczne idee i działania - wskazuje Jadwiga Gierszewska, wicedyrektor Zespołu Szkół Handlowych.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

29

lis

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Piosenki Leonarda Cohena - koncert Kwartetu Proforma
- bezpłatne wejściówki na spektakl można rezerwować mailowo (zapisy.klubkrag@gmail.com) lub odebrać w sekretariacie Klubu Krąg

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Możliwe niemożliwe" - wernisaż wystawy fotograficznej podopiecznych Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego nr 1 w Poznaniu dla osób dorosłych

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: