Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Szóstka z Combino - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Szóstka z Combino
07-09-2008 23:31   Janusz Ludwiczak
Niskopodłogowe tramwaje Combino kursują już na trzeciej linii tramwajowej jadącej przez Łazarz.

Tramwaje typu Siemens Combino kursują już nie tylko na liniach nr 14 i 15. Od września z niskopodłogowych tramwajów mogą korzystać pasażerowie "szóstki". Jest to z pewnością dobra wiadomość dla mieszkańców północnego Łazarza i jadących w kierunku Centrum czy Rataj.

Ponadto MPK ułatwiło życie osobom niepełnosprawnym i matkom z dziećmi. Nowe rozkłady "szóstki" od 30 sierpnia zostały oznaczone kursami obsługiwanymi taborem niskopodłogowymi za sytuacjami wyjątkowymi.

Combino na linii nr 6 kursuje niestety tylko w soboty i niedziele. W dni robocze, gdy jest większe zapotrzebowanie niskopodłogowe bimby pojawiają się na liniach pestki – czyli 14 i 15. Oprócz tego Combino pojawia się na trasie "szesnastki", łączącej dwie sypialnie Poznania – Piątkowo z Winogradami i Rataje przez Centrum. W zeszłym sezonie Combino jeździło na trasie "piątki", jednak od września MPK postanowiło weekendowe kursy tego tramwaju skierować na "szóstkę".

Historia Combino w Poznaniu rozpoczęła się w 2002 roku, kiedy to miasto ogłosiło przetarg na zakup nowoczesnych i niskopodłogowych tramwajów. Pierwszy z 14 pojazdów pojawił się na ulicach pod koniec 2003 roku.
Tramwaje Siemens Combino mają 29,2 metry długości, ważą 32,4 tony i mogą osiągnąć maksymalnie prędkość 70 km/h. W pojeździe zmieścić może się 334 pasażerów (w tym 57 siedząc).
Combino jeździ także po ulicach Amsterdamu (miasto ma najwięcej tego typu tramwajów na świecie - 155 sztuk), Budapesztu, Düsseldorfu, japońskiej Hiroszimy, czy australyjskiego Melbourne.

Jest szansa, że niskopodłogowe tramwaje pojawią się na wielu innych liniach tramwajowych. Na Euro 2012 miasto planuje zakup 50 nowych bimb.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

17

sie

18:30
Łazarz
44. sesja (budżetowa-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: