Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Krzesło operacyjne, na którym piłą odcinano kończyny można było zobaczyć na Targach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Krzesło operacyjne, na którym piłą odcinano kończyny można było zobaczyć na Targach
24-06-2013 00:53   Janusz Ludwiczak
W weekend w Holu Wschodnim MTP można było zobaczyć wystawę historyczną "Dawno temu w szpitalu ortopedycznym... Ortopedia i fizjoterapia wczoraj i dziś" z okazji 100-lecia ortopedii polskiej i 50-lecia fizjoterapii w Polsce.

Wystawa przybliżała zwiedzającym jak z roku na rok zmieniała się polska ortopedia i jak zmieniało się podejście chirurgów do leczenia ortopedycznych schorzeń.

Ekspozycja była rekonstrukcją szpitala ortopedycznego, który mieścił się przy ul. Gąsiorowskich. Oglądając wystawę można było przenieść się w czasie i zobaczyć np. "Krzesło operacyjne" z XVIII wieku, które były wykorzystywane do zabiegów zarówno zamożnych pacjentów w mieszkaniu jak i przez wędrownych chirurgów przemieszczających się z jarmarku na jarmark.

Krzesła operacyjne były drewniane a jego wydłużone nogi "zawieszały" pacjenta nad ziemią i nie pozwalały na odpychanie się od podłogi. Asysta chirurga dodatkowo unieruchamiała chorego stosując system rzemieni wiążących do krzesła, które posiadało wiele haczyków do ich umocowania.

Ekspozycja prezentowała również salę operacyjną z lat 70. a także supernowoczesną salę operacyjną XXI wieku.

Wystawa historyczna "Dawno temu w szpitalu ortopedycznym... Ortopedia i fizjoterapia wczoraj i dziś" została zorganizowana z okazji 100-lecia ortopedii polskiej i 50-lecia fizjoterapii w Polsce.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

09

gru

do 11-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Ice Festival" - Festiwal Rzeźby Lodowej

11

gru

Rynek Łazarski
Targi Sztuk Pięknych
w godz. 12:00-17:00

12

gru

Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
Ulica dla dzieci - Ulica dla wszystkich
w godz 12:00-19:00, ul. Dmowskiego przy SP77

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: