Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Krzesło operacyjne, na którym piłą odcinano kończyny można było zobaczyć na Targach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Krzesło operacyjne, na którym piłą odcinano kończyny można było zobaczyć na Targach
24-06-2013 00:53   Janusz Ludwiczak
W weekend w Holu Wschodnim MTP można było zobaczyć wystawę historyczną "Dawno temu w szpitalu ortopedycznym... Ortopedia i fizjoterapia wczoraj i dziś" z okazji 100-lecia ortopedii polskiej i 50-lecia fizjoterapii w Polsce.

Wystawa przybliżała zwiedzającym jak z roku na rok zmieniała się polska ortopedia i jak zmieniało się podejście chirurgów do leczenia ortopedycznych schorzeń.

Ekspozycja była rekonstrukcją szpitala ortopedycznego, który mieścił się przy ul. Gąsiorowskich. Oglądając wystawę można było przenieść się w czasie i zobaczyć np. "Krzesło operacyjne" z XVIII wieku, które były wykorzystywane do zabiegów zarówno zamożnych pacjentów w mieszkaniu jak i przez wędrownych chirurgów przemieszczających się z jarmarku na jarmark.

Krzesła operacyjne były drewniane a jego wydłużone nogi "zawieszały" pacjenta nad ziemią i nie pozwalały na odpychanie się od podłogi. Asysta chirurga dodatkowo unieruchamiała chorego stosując system rzemieni wiążących do krzesła, które posiadało wiele haczyków do ich umocowania.

Ekspozycja prezentowała również salę operacyjną z lat 70. a także supernowoczesną salę operacyjną XXI wieku.

Wystawa historyczna "Dawno temu w szpitalu ortopedycznym... Ortopedia i fizjoterapia wczoraj i dziś" została zorganizowana z okazji 100-lecia ortopedii polskiej i 50-lecia fizjoterapii w Polsce.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
17

sty

11:00
Cmentarz żydowski ul. Głogowska 26a
Wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów przy grobie rabina Akivy Egera - XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

11:30
Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych ul. Głogowska 26 (MTP - paw. 103)
Otwarcie Izby Pamięci rabina Akivy Egera - XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

18

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Centralne nabożeństwo ekumeniczne z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: