Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarskie kalendarium - czerwiec - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarskie kalendarium - czerwiec
02-06-2013 18:39   Janusz Ludwiczak
Równo 10 lat temu, 1 czerwca 2003 r. na ścianie kamienicy przy ul. Lodowej 3 odsłonięto tablicę pamiątkową Stanisława Strugarka, aktora i dziennikarza, mistrza gwary poznańskiej. W czerwcu 1945 roku w willi przy ul. Berwińskiego 5 uruchomiono studio poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia. Natomiast 28 czerwca 1974 po dwóch latach budowy uroczyście otwarto w Parku Kasprowicza halę widowiskowo-sportową "Arena" - ŁAZARSKIE KALENDARIUM: czerwiec.

1 czerwca 2003 - Na kamienicy przy ul. Lodowej 3 odsłonięto tablicę pamiątkową Stanisława Strugarka, aktora i dziennikarza, mistrza gwary poznańskiej. Od tego czasu Komitet Organizacyjny Dni Łazarza przyznaje doroczną nagrodę im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary.

3 czerwca 1945 - Odbyło się uroczyste otwarcie radiostacji przy ul. Bukowskiej 53 oraz studia radiowego przy Berwińskiego 5.

6 czerwca 1936 - Urodził się Roman Wilhelmi, polski aktor (zm. 1991). Rodzina Wilhelmich mieszkała m.in. przy ul. Głogowskiej 50.

6 czerwca 1986 - Uroczyste podsumowanie konkursu na najlepiej przystrojone okno wystawowe. Za najciekawszą uznano witrynę przygotowaną przez Bożenę Bittner w sklepie perfumeryjnym przy ul. Głogowskiej 69.

7 czerwca 1945 - Uruchomienie linii tramwajowej nr 3 od Pogodnej (Błonia Grunwaldzkie) wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej do Mostu Teatralnego.

9 czerwca 1929 - Zakończył się odbywający się podczas Powszechnej Wystawy Krajowej - Ogólny Zjazd Literatów Polskich. Zjazd ten wśród kongresów kulturalnych w czasie PeWuKi posiadał poważne znaczenie, a jego rezultatem było utworzenie Akademii Literatury, jako "stałej instytucji opieki nad literaturą i literatami". Stefan Papee, nawiązując do tej decyzji pisał: "Znamienne, że tę uchwałę powzięto właśnie w Poznaniu, biorącym przed wojną tak znikomy udział w ogólnym ruchu literackim w Polsce".

10 czerwca 1950 - Urodziła się Anna Jantar (Anna Szmeterling), jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat 70. Mieszkała w kamienicy przy ul. Kasprzaka 7, uczęszczała do przedszkola muzycznego przy Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej oraz do VIII LO. Zginęła w katastrofie lotniczej, 14 marca 1980 roku.

14 czerwca 1908 - Dla uczczenia jubileuszu 25-lecia założenia niemieckiego Towarzystwa Przeciw Nadużywaniu Napojów Wyskokowych jego poznańska filia zorganizowała w dniach 14-21 czerwca 1908 r. interesującą wystawę o alkoholizmie, urządzoną w sali gimnastycznej miejskiej szkoły przy ul. Hardenberga (obecnie Wyspiańskiego)- na podstawie: "Walka z pijaństwem w Poznaniu w latach 1890-1914", Waldemar Karolczak, KMP 4/2000.

18 czerwca 1984 - Utworzenie w Poznaniu Urzędów Dzielnicowych (w miejsce Ekspozytur).

22 czerwca 1927 - Rada Miejska Poznania wyasygnowała na posiedzeniu w dniu 22 czerwca 1 min zł na budowę nowej hali targowej, o powierzchni ok. 7 tys. m 2 . Bezpośrednią przyczyną dość nagłej decyzji była komiczna sytuacja, jaka wytworzyła się na ostatnich Targach Międzynarodowych (1- 8 V), na które napływ wystawców był tak wielki, że musiano wykwaterować z budynku dyrekcji Targów Miejską Szkołę Handlową, aby móc pomieścić zagraniczną ofertę targową. Dla szkoły tej, przewidziano już plac budowlany przy ul. Śniadeckich 2.

23 czerwca 1927 - Park Wilsona był z pewnością oczkiem w głowie Magistratu. "Dla wzbudzenia zainteresowania szerokich kół obywatelstwa Parkiem Wilsona i gromadzeniem większego kapitału na rozbudowę tegoż, zwołano w dniu wczorajszym na sali posiedzeń Magistratu zebranie celem powołania do życia Towarzystwa Miłośników Parku Wilsona" - pisał sprawozdawca "Kuriera Poznańskiego" .Pod koniec czerwca powstał natomiast komitet budowy planetarium, które zamierzano wznieść, u zbiegu ulic Orzeszkowej i Śniadeckich 80.

28 czerwca 1974 - Otwarto salę sportowo-widowiskową "Arena".

29 czerwca 1901 - Nastąpił odbiór budynku kościoła Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu w stanie surowym przez policję budowlaną. Całkowite koszty budowy wyniosły 301 486 marek, w tym samego kościoła – 205 000, probostwa – 73 848 i parkanu – 22 620.

Zdarzyło się w Poznaniu - codzienne "Kalendarium Poznańskie" znajdziesz na portalu lepszypoznan.pl


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
17

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Kazachstan" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

18

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz" - impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach p

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Koziołek Matołek" - spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Krokodyl

20

cze

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Ogrodniczy
wstęp bezpłatny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: