Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rok temu Prezydent Komorowski otworzył nowy dworzec. Jesteśmy z niego raczej zadowoleni {SONDA} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rok temu Prezydent Komorowski otworzył nowy dworzec. Jesteśmy z niego raczej zadowoleni {SONDA}
30-05-2013 00:23   Janusz Ludwiczak
Równo rok temu 29 maja 2012 po dziesięciu miesiącach budowy, 10 dni przed rozpoczęciem Euro 2012 Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzył nowy dworzec kolejowy.

To ważny dzień dla Poznania i Polskich Kolei Państwowych. Cieszę się, że również mogę uczestniczyć w otwarciu nowego, pięknego budynku dworca głównego. Mam świadomość, że to jest takie swoiste centrum komunikacyjne, zintegrowane, gdzie jest miejsce na Polskie Koleje Państwowe, dla PKS-u i będzie połączenie z systemem tramwajowym. Nie będzie pewnie portu morskiego, ale można stąd do Szczecina, Gdyni i Gdańska wyruszyć - mówił rok temu w trakcie uroczystości Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Historia nowego dworca kolejowego rozpoczyna się tak naprawdę w 2009 roku, kiedy to władze PKP podpisały umowę inwestycyjną z węgierskim developerem Trigranit Development Corporation na budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu o wartości 160 mln euro, które oprócz budowy nowego dworca kolejowego obejmuje wybudowanie parkingu na 1500 samochodów, dworca PKS oraz centrum handlowo-usługowego.

Budynek nowego dworca kolejowego ma powierzchnię 7 tysięcy m kw. Położony jest nad torami i peronami 1, 2, 3, równolegle do Mostu Dworcowego. Wznoszenie obiektu odbyło się w rekordowym czasie - od czasu rozpoczęcia prac budowlanych do udostępnienia dworca pasażerom minęło zaledwie 10 miesięcy. Nowy dworzec kolejowy Poznań Główny to nowoczesny, trzypoziomowy budynek, jedyny w Polsce poza Dworcem Centralnym w Warszawie zbudowany nad peronami. Powierzchnia budynku wynosi 4 921,16 m2, a jego kubatura 49 435,73 m3. Ze względu na swój kształt, nowy dworzec przez niektórych nazywany jest "chlebakiem".

Hol dworcowy wraz z holem kasowym nowego dworca ma trzy poziomy i powierzchnię 1414 m kw. Podróżni będą korzystać z 10 kas biletowych - PKP Intercity, Przewozów Regionalnych i Kolei Wielkopolskich. Dodatkowo, na terenie dworca ustawionych zostało 9 automatów biletowych. Dla pasażerów dostępna jest też przechowalnia bagażu, nowoczesne toalety (również dla osób niepełnosprawnych) i pokój dla matki z dzieckiem. Dworzec zaopatrzony został w nowoczesny system informacji o rozkładzie jazdy, zbudowany ze specjalnych wyświetlaczy LED i biało – granatowe tablice kierunkowe w języku polskim i angielskim. Na nowym dworcu postawiono też bankomaty i wpłatomat.

W nowym dworcu powstały również kawiarnie, salonik prasowy i inne lokale handlowo-usługowe. Podróżni będą mogli skorzystać również z Punktu Informacji Kolejowej, który będzie połączony z Centrum Informacji Miejskiej. Przy budowie dworca pracowało ponad 600 osób. Autorem projektu i koncepcji architektonicznej Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu jest międzynarodowe biuro architektoniczne Bose International Planning and Architecture , autorem projektu architektoniczno-budowlanego poznańska Pracownia Pentagram Architekci.

To jednak nie koniec inwestycji w tym miejscu. W listopadzie otwarty zostanie nowy dworzec PKS i centrum handlowe Poznań City Center.

Już jesienią br. szykuje się kolejne Wielkie Otwarcie. Poznań i odwiedzający miasto goście w ramach budowanego przez TriGranit Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego zyskają nowy dworzec autobusowy na 19 stanowisk, wielopoziomowy parking na 1500 aut, centrum handlowe Poznań City Center z 250 sklepami i dwiema strefami food-court, nowy przystanek tramwajowy, przejście podziemne dla pieszych i rowerzystów, Parking Rowerowy oraz sieć prawie 2,5 km nowych dróg wokół Centrum - wyjaśnia Przemysław Terlecki, rzecznik inwestora, firmy TriGranit.

A jak podoba się nam nowy dworzec? Czy nie żal starego dworca?

Wszystko jest tu jeszcze w budowie, ale sam dworzec kolejowy wygląda ładnie. Trochę jest za mały. Dobrze, że stary dworzec zostanie wyburzony. Hotel może tam być, będzie to bardzo korzystne dla osób przyjeżdżających do Poznania pociągiem. Wydaje mi się, że dworzec dobrze jest zlokalizowany - uważa Zuzanna Błażejczyk.

Jestem zadowolona z nowego dworca, jednak nieczęsto z niego korzystam. Stary dworzec ma jednak swój urok. Fajnie byłoby, gdyby schody ruchome były również w dół i umyte zostałyby szyby fasady budynku. Żal starego dworca, ale nie mogą funkcjonować dwa dworce kolejowe obok siebie - sądzi Olga Hołoga.

Elegancko wszystko tu wygląda. Nie wydaje nam się, że jest za mały. Obawiamy się, że po zamknięciu starego dworca powiększą się tutaj kolejki do kas. Dobrze, że obok dworca powstaje galeria handlowa, będzie można zrobić zakupy przed odjazdem pociągu - przekonują Aleksandra Knasiak i Krystian Kałużny.


Komentarze (1)

11-06-2013 03:22:36
B.
Nie wiem ile osób Pan przepytał i czy ta sonda nie jest podstawiona,ale śmiem twierdzić,że jest zupełnie inaczej niż wyżej napisane. W ciągu tygodnia nowy dworzec jest praktycznie pusty w przeciwieństwie do starego, większość ludzi uznaje go za niewygodny, głownie komunikacyjnie, już nie mówiąc o małej ilości kas. Strach się bać jakie będą tam kolejki jak rzeczywiście zamkną stary. Mam nadzieję,że do tego czasu wyprowadzę się z tego miasta. Tylko w Poznaniu buduje się w niedogodnym miejscu, wątpliwej jakości dworzec głownie na potrzeby ogromnej wielkości galerii handlowej. No i te perony! Chyba pan redaktor nie był nigdy na peronach, gdzie jest ciemno, szaro i ponuro, ponieważ inwestor postanowił zrobić parking nad głowami pasażerów. Super jakość i luksus, tylko pogratulować!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"In Memoriam - VI łazarski wieczór zaduszkowy

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

03

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Wietnam" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: