Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kampus Uniwersytetu Medycznego będzie rozbudowany. Powstanie Collegium Farmaceuticum - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kampus Uniwersytetu Medycznego będzie rozbudowany. Powstanie Collegium Farmaceuticum
23-05-2013 10:12   Janusz Ludwiczak
W ramach rządowego programu "Inteligentny Rozwój", który zastąpi dotychczasowy "Innowacyjna Gospodarka" przy zbiegu ulic Rokietnickiej i Polnej powstanie Wydział Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej - Collegium Farmaceuticum.

Kampus Uniwersytetu Medycznego, który mieści się w obrębie ulic Przybyszewskiego, Marcelińskiej, Polnej i Bukowskiej powiększy się o kolejny obiekt - Collegium Farmaceuticum.

W ramach pierwszego etapu zrealizowany zostanie projekt: Budowa i Wyposażenie Wydziałowego Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Collegium Farmaceuticum będzie stanowić kompleks specjalistycznych laboratoriów, w których prowadzone mają być badania nad nowymi lekami i skutkami ich oddziaływania na ludzi.

Centrum ma szansę stać się specjalistycznym, branżowym ośrodkiem działającym dla województwa wielkopolskiego i kraju. Inwestycja to jednak ogromne wyzwanie dla uczelni, bowiem pełnię akademickości uzyskuje ona, kiedy stwarza warunki nie tylko do wykorzystania wiedzy, potencjału intelektualnego studentów, absolwentów oraz pracowników nauki, ale zapewnia im właściwą infrastrukturę dydaktyczną.

Uzyskanie wsparcia unijnego, na które liczy Uniwersytet Medyczny, pozwoli na realizację projektu prowadzącego do powstania specjalistycznych laboratoriów, które umożliwią prowadzenie na wysokim poziomie badań nad lekami i ich skutkami oddziaływania na ludzi. Dzięki zaangażowaniu potencjału naukowego uczelni i stworzeniu zespołów badawczych Centrum ma aspiracje stać się specjalistycznym, branżowym ośrodkiem działającym dla województwa wielkopolskiego i kraju. Inwestycja to jednak ogromne wyzwanie dla uczelni, bowiem pełnię akademickości uzyskuje ona, kiedy stwarza warunki nie tylko do wykorzystania wiedzy, potencjału intelektualnego studentów, absolwentów oraz pracowników nauki, ale zapewnia im właściwą infrastrukturę dydaktyczną - etap drugi inwestycji - informuje Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Koncepcję budynku Collegium Farmaceuticum przygotowała poznańska pracownia architektoniczna Front Architects.

Obiekt charakteryzuje oszczędna forma złożona z kilku prostopadłościennych brył, pomiędzy którymi zaplanowano dziedzińce uzupełnione o zieleń, miejsce relaksacyjne pełniące także funkcję chłodzenie powietrza. Wysokość i forma zabudowy, jej kaskadowe obniżanie w stronę ulicy Polnej, są dostosowane do określonego programu użytkowego budynku, istniejącego sąsiedztwa jak również do wytycznych biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Bryła została skomponowana uwzględniając parametry sąsiedztwa: pięciokondygnacyjnych budynków wielorodzinnych zlokalizowanych wzdłuż ulicy Polnej jak również sąsiadujących po przeciwnej stronie wyższych budynków domów studenckich. Główne wejście do budynku zaprojektowano od strony zachodniej na styku z budynkiem Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Medycznego, gdzie wygospodarowano miejsce na dwupoziomowy plac spełniający role reprezentacyjne i rekreacyjne. Oprócz miejsc postojowych zlokalizowanych na działce zakłada się, że pod budynkiem zostanie zlokalizowana hala garażowa dla użytkowników obiektu - wyjaśnia Uniwersytet Medyczny.

W 2005 roku przy zbiegu ulic Bukowskiej i Przybyszewskiego otwarte zostało Collegium Stomatologicum. Trzy lata później powstało Centrum Medycznej Informacji Naukowej, w skład którego weszła Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego i Centrum Kongresowo-Dydaktyczne. Natomiast w październiku 2010 roku otwarty został nowy Dom Studencki "Karolek".

Jesienią, z początkiem nowego roku akademickiego otwarte ma zostać Centrum Biologii Medycznej, którego budowa rozpoczęła się w 2009 roku. W budynku swoją siedzibę będzie miała Katedra Biotechnologii Medycznej, Katedra Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra i Zakład Patofizjologii, Katedra i Zakład Genetyki, Katedra Psychiatrii, Laboratorium Międzywydziałowe, Zwierzętarnia. W nowym gmachu mieścić będzie się też pięć sal wykładowych, sześć sal seminaryjnych oraz pomieszczenia techniczne.

Natomiast w przyszłym roku ma ruszyć budowa Zachodniego Centrum Chorób Serca i Naczyń, które stanie tuż obok Instytutu Stomatologii Uniwersytetu Medycznego przy ul. Bukowskiej, o czym szerzej w artykule: Przy Centrum Stomatologii powstanie szpital chorób serca i naczyń.


R E K L A M A

Komentarze (2)

04-07-2014 01:20:01
polopirynka
no i gdzie te farmaceuticum ??? obecnie poznański wydział farmaceutyczny jako jeden z nielicznych nie ma własnego budynku. Każdy inny Uniwersytet medyczny ma nowy wydział farmaceutyczny! Tu natomiast jest inaczej - wszytko rozrzucone. Wyposażenie większości tego wydziału to lata 70-80. Struktura całej uczelni wygląda tak: aby odebrać delegację należy iść do trzech pokoi i w każdym wziąć pieczątkę i na koniec odebrać gotówkę u Pani która ma sejf i wpisuję kwotę do ZESZYTU! nawet nie na komputerze, i dostaje się pokwitowanie wyrwane przy linijce ! Inne uczelnie mają system internetowy i każdy ma swoje subkonto. Dziwię się, że tu nikt nic nie mówi i siedzi cicho. ukryte bezrobocie oraz głęboko zakorzeniona komuna. Jak masz tytuł jesteś kimś nieważne co sobą reprezentujesz i co zdziałałeś-ważny tytuł, a wy mi się kłaniajcie-masakra
23-05-2013 20:22:01
Szczur
Nie najgorsza architektura, tylko działek szkoda....... Stanowczo za mało drzew wokół nowych gmachów.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: