Kampus Uniwersytetu Medycznego, który mieści się w obrębie ulic Przybyszewskiego, Marcelińskiej, Polnej i Bukowskiej powiększy się o kolejny obiekt - Collegium Farmaceuticum.
W ramach pierwszego etapu zrealizowany zostanie projekt: Budowa i Wyposażenie Wydziałowego Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Collegium Farmaceuticum będzie stanowić kompleks specjalistycznych laboratoriów, w których prowadzone mają być badania nad nowymi lekami i skutkami ich oddziaływania na ludzi.
Centrum ma szansę stać się specjalistycznym, branżowym ośrodkiem działającym dla województwa wielkopolskiego i kraju. Inwestycja to jednak ogromne wyzwanie dla uczelni, bowiem pełnię akademickości uzyskuje ona, kiedy stwarza warunki nie tylko do wykorzystania wiedzy, potencjału intelektualnego studentów, absolwentów oraz pracowników nauki, ale zapewnia im właściwą infrastrukturę dydaktyczną.
Uzyskanie wsparcia unijnego, na które liczy Uniwersytet Medyczny, pozwoli na realizację projektu prowadzącego do powstania specjalistycznych laboratoriów, które umożliwią prowadzenie na wysokim poziomie badań nad lekami i ich skutkami oddziaływania na ludzi. Dzięki zaangażowaniu potencjału naukowego uczelni i stworzeniu zespołów badawczych Centrum ma aspiracje stać się specjalistycznym, branżowym ośrodkiem działającym dla województwa wielkopolskiego i kraju. Inwestycja to jednak ogromne wyzwanie dla uczelni, bowiem pełnię akademickości uzyskuje ona, kiedy stwarza warunki nie tylko do wykorzystania wiedzy, potencjału intelektualnego studentów, absolwentów oraz pracowników nauki, ale zapewnia im właściwą infrastrukturę dydaktyczną - etap drugi inwestycji - informuje Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Koncepcję budynku Collegium Farmaceuticum przygotowała poznańska pracownia architektoniczna Front Architects.
Obiekt charakteryzuje oszczędna forma złożona z kilku prostopadłościennych brył, pomiędzy którymi zaplanowano dziedzińce uzupełnione o zieleń, miejsce relaksacyjne pełniące także funkcję chłodzenie powietrza. Wysokość i forma zabudowy, jej kaskadowe obniżanie w stronę ulicy Polnej, są dostosowane do określonego programu użytkowego budynku, istniejącego sąsiedztwa jak również do wytycznych biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Bryła została skomponowana uwzględniając parametry sąsiedztwa: pięciokondygnacyjnych budynków wielorodzinnych zlokalizowanych wzdłuż ulicy Polnej jak również sąsiadujących po przeciwnej stronie wyższych budynków domów studenckich. Główne wejście do budynku zaprojektowano od strony zachodniej na styku z budynkiem Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Medycznego, gdzie wygospodarowano miejsce na dwupoziomowy plac spełniający role reprezentacyjne i rekreacyjne. Oprócz miejsc postojowych zlokalizowanych na działce zakłada się, że pod budynkiem zostanie zlokalizowana hala garażowa dla użytkowników obiektu - wyjaśnia Uniwersytet Medyczny.
W 2005 roku przy zbiegu ulic Bukowskiej i Przybyszewskiego otwarte zostało Collegium Stomatologicum. Trzy lata później powstało Centrum Medycznej Informacji Naukowej, w skład którego weszła Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego i Centrum Kongresowo-Dydaktyczne. Natomiast w październiku 2010 roku otwarty został nowy Dom Studencki "Karolek".
Jesienią, z początkiem nowego roku akademickiego otwarte ma zostać Centrum Biologii Medycznej, którego budowa rozpoczęła się w 2009 roku. W budynku swoją siedzibę będzie miała Katedra Biotechnologii Medycznej, Katedra Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra i Zakład Patofizjologii, Katedra i Zakład Genetyki, Katedra Psychiatrii, Laboratorium Międzywydziałowe, Zwierzętarnia. W nowym gmachu mieścić będzie się też pięć sal wykładowych, sześć sal seminaryjnych oraz pomieszczenia techniczne.
Natomiast w przyszłym roku ma ruszyć budowa Zachodniego Centrum Chorób Serca i Naczyń, które stanie tuż obok Instytutu Stomatologii Uniwersytetu Medycznego przy ul. Bukowskiej, o czym szerzej w artykule: Przy Centrum Stomatologii powstanie szpital chorób serca i naczyń.
Wiz: Front Architects
ZOBACZ TAKŻE: Przy Centrum Stomatologii powstanie szpital chorób serca i naczyń
ZOBACZ TAKŻE: Kuba został Batmanem, czyli jak spełniano marzenia
ZOBACZ TAKŻE: Przyszli lekarze mogli poznać Uniwersytet Medyczny od kuchni
ZOBACZ TAKŻE: Operację w szpitalu na Przybyszewskiego transmitowano przez internet
ZOBACZ TAKŻE: Dwa lata temu pomnik Krzysztofa Komedy stanął przy Uniwersytecie Medycznym
ZOBACZ TAKŻE: W czasie okupacji Bukerstrasse, za komuny Świerczewskiego
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Wzrosną ceny biletów komunikacji miejskiej i opłaty za postój w strefie płatnego parkowania
(03-12-2024 13:49)
· Zmarł Lech Sadowski – były dyrektor SP33, wieloletni miejski i łazarski radny
(03-12-2024 08:34)
· Rosja opuściła Bukowską! Będzie tutaj konsulat ukraiński?
(03-12-2024 00:44)
· "Policja nie cieszy się takim uznaniem jak należy"
(27-11-2024 07:30)
· "Widzialność może miejscami wynosić poniżej 200 metrów" – IMGW ostrzega przed gęstą mgłą
(27-11-2024 01:32)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· "Szóstka" nie będzie kursować
(24-11-2024 02:14)
· Grób żydowskiego rabina Akivy Egera opodal Parku Wilsona
(04-11-2024 01:10)
Niezapominajka |
gru
do 08-12-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie
17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert zespołu "TON"
gru
11:00
Łazarz
"Ulice Poznania - Grunwaldzka"
- wycieczka z przewodnikami z Grupy PoPoznaniu
zbiórka pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki
14:00
Łazarz
"Ulice Poznania - Grunwaldzka"
- wycieczka z przewodnikami z Grupy PoPoznaniu
zbiórka pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki
gru
14:00
Łazarz
Łazarskie ślady PeWuKi
- wycieczka z przewodnikami z Grupy PoPoznaniu
zbiórka przy hali Arena (przy wejściu A)
Ogłoszenia |
· Jeżycace pozdrawiają kolegę Denysa.
Kontakt e-mail
(29-11-2024 21:53)
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: