Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przemianują Kasprzaka? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przemianują Kasprzaka?
27-08-2008 23:21   Janusz Ludwiczak
Instytut Pamięci Narodowej apeluje do samorządów o zmianę nazw i symboli upamiętniających postacie związane z ustrojem komunistycznym. Czy oznacza to, że ulica Marcina Kasprzaka zmieni wkrótce nazwę? Powraca projekt dekomunizacji.

IPN apeluje u samorządów o przemianowanie nazw ulic i zlikwidowanie pomników kojarzących się z komunizmem. Kilkanaście wielkopolskich samorządów jak podało Radio Merkury otrzymało apel od Instytutu Pamięci Narodowej w tej sprawie. Według doktora Macieja Korkucia z IPN w Krakowie Wielkopolska nie wyróżnia się w tej sprawie na tle innych regionów Polski.

W zeszłym roku było już głośno o dekomunizacji. Były już premier Jarosław Kaczyński i politycy z Prawa i Sprawiedliwości zapowiadali stworzenie ustawy, na mocy której wojewodowie nakazywaliby samorządom usuwanie nazw i symboli komunistycznych.

Do dziś przy ulicy Grochowskiej stoi pomnik sowieckiego i hiszpańskiego działacza komunistycznego Karola Świerczewskiego. W przyszłym roku obelisk zostanie zastąpiony pomnikiem polskich żołnierzy walczących w II wojnie światowej.

Co więcej nadal w Poznaniu znajduje się ulica Czechosłowacka, mimo iż tego państwa nie ma już od 1 stycznia 1993 roku. Była już propozycja podzielenia ulicy na Czeską i Słowacką.

W 2004 roku ulicę radzieckiego poety i dramaturga – Włodzimierza Majakowskiego podzielono na ulicę imienia arcybiskupa Antoniego Baraniaka (od Jana Pawła II do Chartowa) oraz arcybiskupa Walentego Dymka (od Chartowa do Browarnej). Jednak ze względu na zamieszkałe tereny dalszego odcinka ulicy pozostawiono jako jej patrona właśnie Majakowskiego.

Jednak większość nazw komunistycznych zniknęła z mapy Poznania. Nie ma już osiedla Związku Młodzieży Socjalistycznej czy osiedla Kraju Rad.

Parę lat temu po kilku latach sporów mieszkańców z władzami miasta przemianowano na Świerczewie nazwy działaczy komunistycznych.

W latach 1951-1990 obecny Park Wilsona nosił nazwę Parku Kasprzaka. Zaś 12 lat później, w 1963 r. pomnik prezydenta Wilsona zastąpiono nowym pomnikiem rewolucjonisty Marcina Kasprzaka. W 1994 roku pomnik Kasprzaka rozebrano i przeniesiono do wsi Czołowo (pomiędzy Kórnikiem, a Rogalinem), rodzinną miejscowością rewolucjonisty. W jego miejscu odsłonięto popiersie prezydenta Wilsona.

O co więc całe zamieszanie? O ulicę Macieja Kasprzaka, która znajduje się na Łazarzu. Według twórców dekomunizacji ulica ta musiałaby zostać przemianowana, jednak może spotkać się to z protestami mieszkańców.

Za czasów pruskich ulica Kasprzaka aż do ówczesnego Ogrodu Botanicznego, a dzisiejszego Parku Wilsona nosiła nazwę Brunnenstrasse, czyli Studzienna. W wolnej Polsce ulicę podzielono, podobnie jak dzisiaj: od uskoku przy ul.Niegolewskich była to ul. Ludwika Rzepeckiego, zaś w kierunku północnym Matejki. W okresie okupacji ulica nosiła nazwę von der Goltzstrasse (od Palacza do Sczanieckiej) oraz Dr Wilurs-Strasse (do Sczanieckiej do Grunwaldzkiej). Po wojnie znów powrócono dawnego kształtu i patrona – Ludwika Rzepeckiego. Zaś po 1949 roku ulicę znów przemianowano na Marcina Kasprzaka i tak pozostało do dziś.

Czy powinny zniknąć ostatnie symbole komunizmu? Czy ulica Marcina Kasprzaka powinna zostać przemianowana? A może przywrócić dawną historyczną ulicy – Zbigniewa Rzepeckiego? Czy może jednak ulica Kasprzaka powinna otrzymać innego patrona słynnego podróżnika Kazimierza Nowaka? A może zmienić zupełnie nazwę? Czekamy na Państwa opinie i komentarze.


Fot: Janusz Ludwiczak
Pomnika Marcina Kasprzaka – fot. Wikipedia

Komentarze (6)

12-01-2015 23:09:03
Anna
Ostatni komentarz jest wpisany w roku 2008 ...dziś mamy rok 2015 i nazwa ulicy nadal jest taka sama Marcina Kasprzaka,no i dzięki Bogu ,jestem związana z tą nazwą od dziecka i nie wyobrażam sobie zmiany nazwy ulicy to tak jak by mi ktoś odebrał moją prywatna historię nie mówiąc już o kosztach i kłopotach związaną z zmianą nazwy ulicy.
19-10-2008 11:01:57
czytelnik
Zmienić należy ale w tym przypadku tak jak większość pytam o koszty. Powinna być ustawa która w takim przypadku zwalnia obywateli z kosztów nowych dokumentów. Wtedy całe społeczeństwo zapłaci za zmiany i odkomuszenie a nie tylko niewinni miesszkańcy "czerwonych uliczek". Proponuję nazwę międzywojenną.
29-08-2008 15:31:00
mola
Zmieniać, ale po co, bo IPN nie ma co robić?Szkoda pieniędzy podatników mamy ważniejsze sprawy do załatwienia
28-08-2008 13:59:24
mieszkaniec Kasprzaka
Jasne, niech przemianują, ale pod warunkiem, że IPN pokryje koszty wymiany mojego dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i załatwią za mnie obowiązek meldunkowy. Współczuje wtedy firmom.
28-08-2008 11:57:37
qqq
Kto zapłaci za zmiany? Jak zawsze podatnik. W tym przypadku mieszkańcy Kasprzaka.
28-08-2008 11:04:56
mieszkaniec
A może w końcu nazwać ulicę słynnym podróżnikiem Kazimierzem Nowakiem, bo jakoś nie można było do tej pory uczynić tego na Rynku Łazarskim.
Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: