Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Galeria Raczej od dwóch lat pokazuje performance - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Galeria Raczej od dwóch lat pokazuje performance
17-05-2013 21:32   Janusz Ludwiczak
Drugie urodziny obchodziła w czwartek Galeria Raczej, która działa w podwórzu kamienicy przy ul. Głogowskiej 53, w pobliżu Parku Wilsona. Przez dwa lata wystąpiło tutaj 40 artystów, a Galeria Raczej oprócz prezentacji sztuki performance organizuje m.in. warsztaty malarskie czy rzeźbienia w drewnie.

Znajdował się tutaj m.in. sklep z narzędziami, a później "ciuchland". Jednak przez kilka lat lokal ten stał pusty. Agnieszka Szablikowska i Łukasz Trusewicz, absolwenci Uniwersytetu Artystycznego (dawniej Akademii Sztuk Pięknych), skorzystali z programu wynajmu miejskich powierzchni "Lokal za złótówkę", ogłoszonego przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Warunkiem wynajmu lokalu, na preferencyjnych zasadach był jedynie jego remont, który zajął artystom osiem miesięcy.

Galeria Raczej została otwarta 14 maja 2011 roku. Jako pierwszy wystąpił Przemysław Kwiek, rzeźbiarz, autor instalacji, filmów, interwencji, performer, akcjoner i malarz. W sumie w ciągu dwóch lat wystąpiło w sumie 40 artystów. Oprócz performances odbyły się tutaj liczne wystawy, warsztaty malarskie czy rzeźbienia w drewnie.

Przez cały czas zajmowaliśmy się prezentacją sztuką performance. Na nasze drugie urodziny wystąpił artysta Victor Petrov z Białorusi. Cały czas prowadzimy Pracownię Łazarską, jest to zupełnie inna działalność. Organizujemy chociażby warsztaty rzeźby w drewnie. Chcemy dalej prezentować performance, ale również myślimy o rozszerzeniu formuły, nadal będziemy skupiać się nad obecnością artysty - mówią Agnieszka Szablikowska i Łukasz Trusewicz z Galerii Raczej.

A jak artystów odebrali pobliscy mieszkańcy?

Zawsze najbardziej widać tych, którzy są najbardziej negatywnie nastawieni. Nie mieliśmy żadnych przykrych incydentów z wyjątkiem połamanego lusterka i włożonej zapałki w zamek drzwi. Jest oczywiście również pozytywny odzew ze strony mieszkańców. Niektórzy cieszą się, że na Łazarzu działa kulturalne miejsce - twierdzi Łukasz Trusewicz.

Z okazji 2. urodzin Galerii Raczej wystąpił Victor Petrov. Białoruski artysta i performer ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku, uczestniczył w wielu wystawach i festiwalach. Od 1999 roku jest kuratorem i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Performance Navinki w Mińsku.

Performance miał na celu pokazanie wyjścia z ciemności do światła. Dla mnie najważniejsze jest przekazanie widzom pozytywnej energii i otwartość do ludzi.
W Białorusi do tej pory pokazywana była głównie sztuka radziecka. Dzięki współpracy z polskimi artystami udało mi się zorganizować Międzynarodowy Festiwal Performance Navinki, który co roku odbywa się w Mińsku
- objaśnia Victor Petrov.

Natomiast na piętrze galerii widzowie mogli oglądać wystawę, która jest dokumentacją wybranych działań z dwóch pierwszych lat funkcjonowania Galerii Raczej. Jednym z eksponatów jest ułożony napis "praca wre", złożony z pociętych szalików Lecha i Warty Poznań oraz reprezentacji narodowej.

Szalik pojawił się dlatego, że był to element projektu w ramach ubiegłorocznego festiwalu Malta - wskazuje Agnieszka Szablikowska.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: