Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Miniaturka" zniknie z Łazarza? Zamiast baru apteka - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Miniaturka" zniknie z Łazarza? Zamiast baru apteka
26-08-2008 00:14   Janusz Ludwiczak
Niewykluczone, że bar mleczny "Miniaturka", znajdujący się od prawie 60 lat na ulicy Matejki zostanie zlikwidowany. Wszystko za sprawą właściciela kamienicy, w której mieści się lokal gastronomiczny.

Jak podał "Głos Wielkopolski" na początku sierpnia właściciel kamienicy przy ulicy Matejki 2 wypowiedział umowę "Społem" Gastronomicznej Spółdzielni Spożywców. Czy oznacza to, że po ponad 60 latach najsłynniejszy bar mleczny zniknie z mapy Łazarza?

Bary mleczne powstały okresie międzywojennym. Ich nazwa pochodzi od przewagi dań mlecznych. Jadłodajnie miały być tanie i łatwo dostępne. W menu przeważały dania składające się z jajek, kasz, zup czy składających się głównie z drobiu. Dziś już nie znajdziemy przynajmniej w Poznaniu barów mlecznych pokazanych w filmie Stanisława Barei "Miś".

Dzisiaj z barów mlecznych korzystają nie tylko smakosze o chudszym portfelu, ale osoby starsze, emeryci, ale też biznesmeni i obcokrajowcy. W barach mlecznych można już za 3,50 zł zjeść posiłek dwudaniowy (tak przynajmniej jest w "Miniaturce". Największym zainteresowaniem cieszą się naleśniki, zupy, pierogi czy dania mięsne.

Spółdzielnia ma czas do 31 października na zlikwidowanie placówki z kamienicy przy ulicy Matejki 2. Na razie nie znany jest dalszy los "Miniaturki". Pojawiła się już propozycja przeniesienia lokalu do budynku "Głosu Wielkopolskiego" przy ulicy Grunwaldzkiej 19, jednak jest to niemożliwe z przyczyn technicznych i sanitarnych. Pomieszczenie jest też za małe według obowiązujących norma dla tego typu działalności.
Być może "Miniaturka" znajdzie się w budynku dawnego kina "Olimpia". Obecnie trwają rozmowy dyrekcji "Społem" Gastronomicznej Spółdzielni Spożywców z kierownictwem budynku. Wtedy przeprowadzka miałaby miejsce tylko na drugą stronę ulicy.

Niestety "Miniaturce" nie pomogą urzędnicy z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. ZKZL na obecną chwilę nie posiada lokalu w okolicy spełniającego wymogi lokalu gastronomicznego.

Bar mleczny "Miniaturka" znajduje się na Łazarzu przy ulicy Matejki od ponad półwiecza. Każdego dnia wydaje się tutaj prawie 300 posiłków. Miesięcznie zjada w "Miniaturce" ponad sześć tysięcy osób, z czego tysiąc obiadów wydawanych jest dla podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Najtańszy dwudaniowy obiad w "Miniaturce" kosztuje zaledwie 3,50 zł. Specjalnością zakładu jest kurczak z warzywami w sosie cytrynowo-maślanym oraz kopytka z boczkiem i zasmażaną cebulką. W barze na raz najeść się może 48 osób. Placówka otwarta jest też w soboty, niedziele i święta.

Na szczęście w pobliżu znajdują się jeszcze dwa bary – "Euruś" na ulicy Głogowskiej 18 przy Targach oraz "Przy Bałtyku" na ulicy Bukowskiej 12a (także przy MTP), którym nie grozi na razie likwidacja.

Wiadomo już, że w miejscu "Miniaturki" powstanie apteka. Miejmy nadzieję, że bar mleczny nie zniknie z Łazarza tak jak nie istniejące już kino o tej samej nazwie na początku lat 90.XX wieku, które mieściło się przy ulicy Chełmońskiego 21 (tuż obok dawnej stacji Pogotowia Ratunkowego).

Powspominajmy - słynny bar mleczny "Apis" z filmu "Miś" Stanisława Barei:


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (3)

17-09-2008 17:59:43
e tam...
i tak jedzenie w tym barze to chyba jest najgorsze ze wszystkich barow w Poznaniu...wiec wiekszej szkody nie bedzie uwazam...
10-09-2008 21:53:59
mola
No aptek to ci u nas dostatek a i aptekarze mają się dobrze. Niestety bary mleczne są w naszej pięknej rzeczywistości solą w oku. przecież one nie są dochodowe i wstyd,że w kraju mlekiem i miodem płynącym istnieją takie lokale ,teraz ważna jest mamona a nie ludzie
26-08-2008 17:59:26
lazarus
Oj szkoda. Nagłośnienie w mediach spowodowało spore kolejki w "Miniaturce".
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

gru

do 06-12-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych
ODWOŁANE

02

lut

do 05-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Budma

11

lut

do 14-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: