Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Prawa do miasta" chcą byli "poznaniacy" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Prawa do miasta" chcą byli "poznaniacy"
09-05-2013 01:02   Janusz Ludwiczak
Byli liderzy Stowarzyszenia My-Poznaniacy, którzy nie zgadzali się z kierunkiem polityki prowadzącym przez obecny zarząd postanowili założyć nową organizację "Prawo do miasta", której siedziba będzie mieścić się w Klubie Osiedlowym "Krąg".

Stowarzyszenie pod nowym zarządem odchodzi od swoich źródeł i pierwotnych celów. Obserwujemy też silne oddziaływanie przedstawicieli niektórych partii politycznych na obecny zarząd. Stowarzyszenie stało się łakomym kąskiem w perspektywie nadchodzących wyborów samorządowych, a obecny zarząd sprzyja złamaniu apartyjnej tożsamości My-Poznaniacy. Nie chcemy być z tym wiązani - oświadczyła 22 kwietnia większość byłych już członków i założycieli Stowarzyszenia My-Poznaniacy.

W grupie tej znaleźli się m.in. Andrzej Białas (dotychczasowy przewodniczący), Jerzy Babiak, Aleksander Bucholski, dr Hanna Grzeszczuk-Brendel, Lech Megler, dr Kacper Pobłocki, Tomasz Wierzbicki czy Maciej Wudarski. Byli "My-Poznaniacy" postanowili założyć nowe stowarzyszenie, które nazywa się "Prawo do miasta". W organizacji działa póki co 35 osób.

Pierwszym ruchem miejskim w Polsce, który z powodzeniem próbował zmieniać miasto na lepsze, skupiając ponad podziałami mieszkańców z różnych środowisk, współpracujących w sprawach lokalnych i ogólnomiejskich było Porozumienie Społeczne My-Poznaniacy, ukonstytuowane 20 listopada 2007 r., potem sformalizowane jako stowarzyszenie. W ciągu tych lat wiele się zmieniło, i nasze miasto nie jest już takie samo - czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia "Prawo do miasta".

Dlatego wychodząc z dorobku i dotychczasowych doświadczeń, kontynuując je i rozszerzając, zawiązujemy nową, otwartą inicjatywę – ruch społeczny PRAWO do MIASTA. Jego celem jest jak najszersze upodmiotowienie mieszkańców Poznania i aglomeracji, z otwarciem na ruchy miejskie w całym kraju. W tym najważniejszym zadaniem wydaje się wypracowanie skutecznych sposobów oddziaływania na miasto i jego władze, ich decyzje i kierunki działania. Nie tylko prowadzenie debaty, ale efektywne dokonywanie zmiany. To wymaga, oprócz eksperymentowania i refleksji, powszechnego zaangażowania się mieszkańców Poznania. Nie mają oni politycznego przełożenia na władze. Jak to zrobić? Idee mamy te same co dotąd, choć warunki gorsze a nasza opowieść została przez władze zawłaszczona i przez to strywializowana: miasto dla ludzi, rozwijające się w sposób zrównoważony, sprawiedliwe i demokratycznie zarządzane przez mieszkańców. Nawiązujemy nie tylko nazwą, ale i ideami, do światowego ruchu Right to the City - twierdzą inicjatorzy ruchu społecznego "PRAWO do MIASTA".

Wiadomo już, że siedziba organizacji ma mieści się w Klubie Osiedlowym "Krąg", gdzie do tej pory spotykali się członkowie Stowarzyszenia "My-Poznaniacy".


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: