
Co roku "Majówkę z książką", czyli Wielkopolskie Spotkanie z Książką, Prasą, Radiem i Telewizją odwiedzało ponad 100 tysięcy osób. Na trzy dni Park Kasprowicza zamieniał się w stoiska z książkami. Poznaniacy mogli co roku 1, 2 i 3 maja zdobyć autograf znanych pisarzy i piosenkarzy, często rozmawiając z nimi osobiście. Na "Majówce z książką" nie brakowało takich osobistości jak: ksiądz Jan Twardowski. Joanna Chmielewska, Hanna Bielicka, Eleni, Adrianna Biedrzycka, Krystyna Feldman czy Włodzimierz Łęcki.
"Majówka z książką" była także okazją do wysłuchania ciekawych koncertów. Lubiących adrenalinę cieszyło wesołe miasteczko, które pojawiało się przy Arenie już pod koniec kwietnia. Ponadto zgłodniali czytelnicy mogli skorzystać chociażby z punktów gastronomicznych.
Pierwsza "Majówka z książką" odbyła się ponad pół wieku temu na Starym Rynku. W 1987 roku przeniesiono ją do Parku Kasprowicza. Wtedy przez pierwsze trzy maja - 33 stoiska ustawione przez "Dom Książki" wokół "Areny" oblegane były przez nabywców. Sprzedano ok. 120 tysięcy egzemplarzy książek, płyt i kaset. Czytelnicy mieli do wyboru ponad 3 tys. tytułów, w tym trzy najnowsze "Posnaniana" Władysława Czarneckiego, "To był też mój Poznań" Aleksandra Rogalskiego, "Wspomnienia i przypomnienia" Tadeusza Switały czy publikacje "Poznań 1945. Kronika wydarzeń". Swoje książki dedykowało trzynastu pisarzy, a członkowie zespołu "Gedeon Jerubbaal" podpisywali najnowszą płytę.
Pierwsze kłopoty "Majówki z książki" pojawiły się równo dziesięć lat temu. Impreza nie odbyła się w 2003 roku z powodu problemów finansowych. Jednak rok później poznaniacy znów mogli wybrać się przed Arenę. Największym wydarzeniem była wtedy akcja "Poznań w kadrze Europy". 1 maja 2004 roku tysiące poznaniaków wraz z prezydentami miasta i wojewodą zrobiło sobie wspólne zdjęcie na znak wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Niestety w 2006 roku "Majówka z książką - Wielkopolskie Spotkania z Książką, Prasą, Radiem i Telewizją " z 51-letnią tradycją ostatecznie przeszła do historii. Z organizacji imprezy całkowicie wycofał się organizator - Dom Książki S.A. z ulicy Gwarnej. Powodem były finanse.
Jednak w kolejny weekend maja "Majówka z książką" powróci po latach.
Kto z Was jeszcze pamięta Majówkę z Książką, która przez ponad 50 lat odbywała się w Poznaniu? W 2006 roku ze względów finansowych zaprzestano tej chlubnej tradycji. W tym roku pragniemy przez dwa wyjątkowe dni przypomnieć Wam o tym co działo się w naszym mieście, a przede wszystkim zachęcić poznaniaków do czytania - wskazuje Sandra Grobelna, Stacja Poznań Główny.
11 i 12 maja Stacja Poznań Główny, Czytelnisko i Pro Arte zapraszają na "Majówkę z Książką". W sobotę będzie okazja przyTARGać KSIĄŻKI, czyli wziąć udział w cyklicznej akcji wymiany książek organizowanej przez Czytelnisko. Książkom będzie można dać drugie życie. Wydarzenie skierowane jest do osób, które mają w swoim domu książki, do których nie żywią już sentymentu.
Dajemy możliwość wymiany tych „niechcianych” na inne, które jeszcze nie były przez Was czytane. Jedynym warunkiem wzięcia udziału w wydarzeniu jest przyniesienie przynajmniej jednej książki na wymianę. Uczestnik rejestruje się na „liście obecności”, deklarując ilość przyniesionych książek. Następnie zostają one podzielone pomiędzy stoły tematyczne. Każdą książkę można wziąć do ręki, obejrzeć, przeczytać jej fragment. Każdy uczestnik może wynieść tyle książek, ile przyniósł. Akcja potrwa dwie godziny - informują organizatorzy.
Początek, w sobotę 11 maja o godz. 13:00 w Umberto Cafe&Ristorante przy ul. Armii Poznań w Parku Cytadela.
Natomiast wieczorem, o godz. 18:00 Pro Arte zaprasza na "Głośne czytanie na poddaszu Collegium Maius ". W trakcie literackiej podróży będzie można przemierzać Ukrainę z Sofiją Andruchowycz, posłuchać jak w pociągu Diadia Wania śpiewa o swojej miłości, a także zwiedzić rejon Beskidu Niskiego z Andrzejem Stasiukiem i poznać magię "Opowieści galicyjskich".
Ponadto w niedzielę, 12 maja o godz. 12:00 odbędzie się niezwykła wyprawa śladami bohaterów "Jeżycjady" (zbiórka przed kamienicą przy ul. Roosevelta 5).
Na spacer zapraszamy wszystkich miłośników serii. Mówić będziemy o pierwszej i ostatniej części dotyczącej rodzinny Borejków. Nie zabraknie dygresji o zmianach w naszym mieście na przestrzeni lat ani fragmentów książek. Stacja Poznań Główny liczy także na najmłodszych poznaniaków. Ponadto obiecujemy dodatkowe atrakcje m.in. uzupełnienie Miejskich Regałów oraz konkursy dla uczestników wydarzeń - zaprasza Sandra Grobelna, Stacja Poznań Główny.
Więcej informacji na stronie: facebook.com/StacjaPoznanGlowny.
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Park Wilsona obszarem zagrożonym wścieklizną – wprowadzono zakaz wyprowadzania niezaszczepionych psów
(22-04-2025 08:13)
· Seniorzy zasiedli do wspólnego śniadania wielkanocnego
(22-04-2025 07:20)
· Groby Pańskie w łazarskich kościołach {◎GALERIA ZDJĘĆ}
(22-04-2025 03:05)
· Zmarł Papież Franciszek
(22-04-2025 02:13)
· Informator wielkanocny
(18-04-2025 08:09)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
kwi
do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne
kwi
17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo
kwi
Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37
maj
do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact
maj
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Wiosenny Konkurs Młodych Instrumentalistów
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: