Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarskie kalendarium - maj - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarskie kalendarium - maj
01-05-2013 15:27   Janusz Ludwiczak
W zabytkowym pawilonie MTP znajdowało się studio telewizyjne, skąd nadano pierwszą audycję. Obejrzano ją na stu zarejestrowanych odbiornikach. 16 maja 1929 prezydent RP Ignacy Mościcki otworzył Powszechną Wystawę Krajową. Ponad 4,5 miliona zwiedzających, 200 tysięcy gości z zagranicy, 65 hektarów powierzchni, 138 dni ekspozycji, 112 pawilonów wystawienniczych i 900 dni przygotowań - to w skrócie bilans "PeWuKi".
W 1987 r. po raz pierwszy przed wokół hali Arena odbyła się "Majówka z książką". Natomiast osiemnaście lat później na skwerze przed I LO przy ul. Bukowskiej odsłonięto pomnik patrona szkoły Karola Marcinkowskiego, ufundowany przez absolwentów i innych darczyńców - ŁAZARSKIE KALENDARIUM: maj.

1 maja 1957 - w zabytkowym pawilonie 101 Międzynarodowych Targów Poznańskich (dawniejszym Belwederze), znajdującym się od strony ulicy Głogowskiej znajdowało się studio telewizyjne. To właśnie stąd Telewizja Poznań nadała pierwszą audycję, którą obejrzano na stu zarejestrowanych odbiornikach, głównie w świetlicach i zakładach pracy.

2 maja 1927 - w cieniu wielkich wydarzeń związanych z otwarciem Targów Poznańskich i powołaniem Towarzystwa "Powszechna Wystawa Krajowa" położono kamień węgielny pod budowę "Domu Rzemieślniczego".

3 maja 1987 - pogoda się popsuła, a momentami kropił deszcz. Mimo to bawiono się i wypoczywano na świeżym powietrzu, uczestnicząc w bogatym programie festynów oraz innych imprezach przygotowanych na trzy pierwsze dni maja. Nowe miejsce kiermaszu książek – Park Kasprowicza – okazało się bardzo szczęśliwe. Przez wszystkie dni 33 stoiska ustawione przez "Dom Książki" wokół "Areny" oblegane były przez nabywców. Sprzedano ok. 120 tys. egz. książek, płyt i kaset. Czytelnicy mieli do wyboru ponad 3 tys. tytułów, w tym trzy najnowsze “Posnaniana” Władysława Czarneckiego "To był też mój Poznań", Aleksandra Rogalskiego "Wspomnienia i przypomnienia" i Tadeusza Switały "Poznań 1945. Kronika wydarzeń". Swoje książki dedykowało trzynastu pisarzy, a członkowie zespołu "Gedeon Jerubbaal" podpisywali najnowszą płytę.

4 maja 1910 - urodził się Jerzy Waldorff-Preyss, publicysta i krytyk muzyczny, działacz społeczny. Ukończył Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego przy ul. Bukowskiej. Mieszkał przy ul. Matejki.

14 maja 2005 - na skwerze przed I LO przy ul. Bukowskiej odsłonięto pomnik patrona szkoły Karola Marcinkowskiego, ufundowany przez absolwentów i innych darczyńców. Pomnik został zaprojektowany przez Wiesława Koronowskiego z poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Zamontowano go 8 maja 2005, a odsłonięto 14 maja tego samego roku o godz. 17:00. Inicjatorem powstania było Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego.
Rzeźba wykonana jest metodą traconego wosku i przedstawia Marcinkowskiego w pozie siedzącej, odpoczywającego na dużym głazie, jakby w drodze od jednego pacjenta do drugiego, o czym świadczą buty do jazdy konnej i lekarski neseser podróżny.

15 maja 1911 - rozpoczęła się Wystawa Wschodnioniemiecka, która trwała do 30 września.

16 maja 1929 - punktualnie o godzinie 10:00 do reprezentacyjnej hali targowej u zbiegu ulic Marszałka Focha (obecnie Roosevelta) i Bukowskiej przybył w asyście honorowego szwadronu 15. Pułku Ułanów Poznańskich prezydent Rzeczypospolitej, profesor Ignacy Mościcki. Kilka minut później przeciął nożyczkami biało-czerwoną wstęgę i wypuścił z dłoni białego pocztowego gołębia. W ten sposób, w obecności 1000 zaproszonych gości, otwarta została w Poznaniu "PeWuKa", czyli Powszechna Wystawa Krajowa. Była to największa wystawa jaką kiedykolwiek zorganizowano w Polsce, porównywalna do dzisiejszego Expo.
Przez 138 dni, od 16 maja do 30 września 1929 roku Poznań i Łazarz tętnił życiem od rana do wieczora. PeWuKa odbyła się na 65 hektarach, powierzchni trzy razy większej od dzisiejszych Targów. Ponad 4,5 miliona zwiedzających, 200 tysięcy gości z zagranicy, 112 pawilonów wystawienniczych i 900 dni przygotowań - to w skrócie bilans Powszechnej Wystawy Krajowej.

28 maja 1921 - rozpoczął się 1. Targ Poznański, który dał początek Międzynarodowym Targom Poznańskim. Pierwsze ogólnopolskie targi trwały do 6 czerwca 1921 r.

31 maja 2006 - po raz pierwszy ulicami dzielnicy przeszła Parada Łazarska, która odbywa się już co roku w ramach Dni Łazarza.

Zdarzyło się w Poznaniu - codzienne "Kalendarium Poznańskie" znajdziesz na portalu lepszypoznan.pl


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

03

lis

do 06-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje Technologie Maszyny
"3D Solutions" - Targi Druku i Skanu Trójwymiarowego
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
ODWOŁANE

08

lis

11:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
XX Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej - koncert festiwalowy: motyw Stabat Mater w kompozycjach Bacha, Pergolesiego i Koszewskiego
Ze względu na ograniczenia związane z „czerwoną strefą” w konc

17

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Stone" - targi kamieniarskie
"Glass" - targi szkła
ODWOŁANE

18

lis

do 20-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Instalacyjne
Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa
"Poznań Drone Expo"
ODWOŁANE

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: