Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ryszard Podlewski obchodził jubileusz 60-lecia debiutu twórczego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ryszard Podlewski obchodził jubileusz 60-lecia debiutu twórczego
27-04-2013 01:28   Janusz Ludwiczak
60-lecie swojego debiutu obchodził w czwartek w Klubie Osiedlowym "Krąg" Ryszard Podlewski - publicysta, felietonista, dziennikarz, satyryk, autor felietonów.

60 lat temu Ryszard Podlewski zadebiutował fraszkami, które ukazały się na łamach "Głosu Wielkopolskiego".

W czasie studiów na Wydziale Filologii Polskiej na Uniwersytecie Poznańskim, debiutowałem fraszkami w "Głosie Wielkopolskim" w Poznaniu. Był rok 1953 - mówi o sobie Ryszard Podlewski, publicysta, felietonista, dziennikarz, satyryk, autor felietonów.

Rok później Ryszard Podlewski założył Kabaret Studencki "Żółtodziób".

Stworzyliśmy Wydział Satyry Uniwersytetu Poznańskiego. Kabaret dał dwa programy. Do drugiego, całkowicie oryginalnego, gdzie byłem Kierownikiem Literackim, pisałem z dwoma kolegami wszystkie teksty: skeczy, piosenek i fraszek. Drugi program pt. "Otrzęsiny", zdobył na Ogólnopolskim Festiwalu Kabaretów Studenckich w Warszawie trzecie miejsce po gdańskim "Bim-Bomie" i warszawskim STS-ie. W roku 1954 jako student polonistyki, zawarłem związek małżeński ze studentką Wydziału Biologii - Danielą Hatala. Była Ona także jedną z aktorek kabaretu "Żółtodziób", potem jako magister Biologii pracowała, aż do emerytury w Wojewódzkich Stacjach San-Epid - w Kielcach i w Poznaniu. Po 50 latach małżeństwa otrzymaliśmy "medale za długoletnie pożycie" od Prezydenta R.P. Aleksandra Kwaśniewskiego, wręczone nam na Uroczystości Jubileuszowej przez Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego - mówi Ryszard Podlewski.

Ryszard Podlewski przez wiele lat związany był z Telewizją Poznań. Na antenie TVP emitowane były jego felietony "Gwóźdź w bucie". Po studiach wyjechał do Kielc, gdzie przez 20 lat pracował w świętokrzyskiej rozgłośni Polskiego Radia. Po powrocie do Poznania zabiegał o uratowanie niszczejącej Palmiarni. Jak mówi: "Udało się nie tylko Palmiarnię uratować, ale i powiększyć".

Spotkanie jubileuszowe było połączone z promocją książki "AFE-ryzmy", która została wydana w marcu.


Fot: Tomasz Nowak

Komentarze (1)

24-10-2013 10:54:33
pol
100 lat:)
Aktualności
Niezapominajka
16

sty

12:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
84. rocznica poświęcenia kościoła

13:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Koncert kolęd w wykonaniu Uniwersyteckiego Chóru Każdego Wieku "Pasjonaci" przy Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu

17

sty

11:00
Cmentarz żydowski ul. Głogowska 26a
Wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów przy grobie rabina Akivy Egera - XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

11:30
Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych ul. Głogowska 26 (MTP - paw. 103)
Otwarcie Izby Pamięci rabina Akivy Egera - XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

18

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Centralne nabożeństwo ekumeniczne z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: