Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Brazylijski biskup z Łazarza {wywiad, foto} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Brazylijski biskup z Łazarza {wywiad, foto}
22-08-2008 00:10   Janusz Ludwiczak
W święto Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia w mieście Palmas w Brazylii odbyła się uroczystość wyświęcenia Ks.Prałata Romualda Kujawskiego wywodzącego się z Parafii Matki na Biskupa Koadiutora diecezji Porto Nacional w Brazylii.

2 lipca Ojciec Święty Benedykt XVI mianował Księdza Prałata Romualda Kujawskiego na Biskupa Koadiutora (czyli z prawem następstwa) w diecezji Porto Nacional w Brazylii. W piątek, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (tzw. "Matki Boskiej Zielnej") miało miejsce wyświęcenie nowego hierarchy brazylijskiej diecezji.

Uroczystości odbyły się w sobotę, 16 sierpnia o 1 czasu polskiego na głównym placu miasta Palmas - Praça dos Girassóis. Uczestniło w niej kilka tysięcy mieszkańców. Współkonsekratrem był Ks.Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki. We mszy konsekracyjnej uczestniczył także Ks.Arcybiskup Senior Juliusz Peatz.

Ksiądz Biskup Romuald Kujawski urodził się 24 stycznia 1947 roku. Pochodzi z parafii Matki Boskiej Bolesnej. Jest absolwentem poznańskiego "Marcinka", czyli I Liceum Ogólnokształcącego. Ksiądz Romuald maturę zdawał w 1965 roku. Osiem lat później, dokładnie 24 maja 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Nowy biskup brazylijski studiował teologię życia wewnętrznego na Pontificia Università Gregoriana w Rzymie, na którym zrobił doktorat. Ks. Kujawski jest kapłanem fidei donum archidiecezji poznańskiej, od 1988 roku przebywa w Brazylii, gdzie przez wiele lat był profesorem i rektorem seminarium duchownego w Diamantina.

Ksiądz Romuald przesłał nam swój herb biskupi, a na swoje hasło wybrał słowa Pierwszego Listu do Koryntian: "Trwajcie silni w wierze". Nowy biskup z Łazarza udzielił nam także wywiadu, prosto z Brazylii.

Ks.Biskup Romuald Kujawski zastąpi na stanowisku ordynariusza diecezji Porto Nacional, biskupa Geraldo Vieira Gusmão, który wkrótce przejdzie na emeryturę.
W niedzielę, 28 września o godz. 12:00 Ks.Biskup odprawi prymicyjną msze biskupią w swoim rodzinnym kościele Matki Boskiej Bolesnej.

Biskup Romuald Kujawski w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia kapłaństwa. 24 maja odprawił msze świętą w swojej rodzinnej parafii, kościele Matki Boskiej Bolesnej.


Fot:
Janusz Ludwiczak (00-04.jpg)
Mons.Romualdo Kujawski (00.png)
Telewizja Canção Nova (11-52.jpg)

WYWIAD z Ks.Biskupem Romualdem Kujawskim

Komentarze (1)

22-08-2008 15:28:21
parafianka MBB
Jestem parafianką kościoła na łazarzu pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej i bardzo się cieszę, że to właśnie z mojej parafii pochodzi biskup Kujawski, swego czasu nawet miałam okazję porozmawiać z "moim" biskupem
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

gru

do 06-12-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych
ODWOŁANE

02

lut

do 05-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Budma

11

lut

do 14-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: