Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wędrująca Boja stanęła przy wejściu do Parku Wilsona i ratowała od zapomnienia historii Łazarza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wędrująca Boja stanęła przy wejściu do Parku Wilsona i ratowała od zapomnienia historii Łazarza
20-04-2013 01:27   Janusz Ludwiczak
W czwartek przed wejściem do Parku Wilsona od strony ul. Głogowskiej stanęła duża, metalowa konstrukcja zasilana energią słoneczną. Część przechodniów myślała, że jest to statek kosmiczny lub nietypowy znak drogowy. Była to Wędrująca Boja, która w ramach Festiwalu Inwazja Barbarzyńców miała na celu ratowanie od zapomnienia historii Łazarza.

Wędrująca Boja najpierw pojawiła się w poniedziałek na Rondzie Jeziorańskiego, następnego dnia stanęła na Wildzie, a w środę na Śródce. W czwartek można było ją spotkać na ul. Głogowskiej, przy wejściu do Parku Wilsona. Przechodnie byli bardzo zaciekawieni nietypową konstrukcją.

Celem Wędrującej Boi jest przypomnienie historii, która jest zapomniana, a nawet zanika. Chcemy odtworzyć ją na nowo. Pytamy poznaniaków co pamiętają, jakie mają wspomnienia, anegdoty i ciekawostki dotyczące danych miejsc. Zebrane informacje są nagrywane i umieszczane na boi - powiedział Monika Wróblewska.

"Wędrująca boja" została stworzona przez grupę artystyczną Urban Art, w składzie: Anne Peschken i Marek Pisarsky. Po raz pierwszy projekt realizowany był wzdłuż Muru Berlińskiego w 20. rocznicę jego upadku, ważnym elementem akcji było wykorzystanie wspomnień berlińczyków na instalacji. Również tym razem celem projektu jest ratowanie od zapomnienia historii poszczególnych dzielnic miasta Poznania oraz związanych z nimi historii, które były zbierane od przechodniów. Z zebranych wspomnień powstanie film, który 10 maja zostanie pokazany w Berlinie (o godz. 20:00 w Club der polnischen Versager / Ackerstr. 168).

Przechodnie, którzy pojawili się przed wejściem do Parku Wilsona otrzymywali gazetkę "NIE-codzienna", a z niej można było się dowiedzieć m.in. o kopii Piety Michała Anioła, która znajduje się w kościele Matki Boskiej Bolesnej i ma ponad 1,7 m wysokości i blisko dwa metry szerokości. Dla Czytelników przewidziano również konkurs, w którym do wygrania były nagrody ufundowane przez Wydawnictwo Miejskie Posnania.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

sty

do 19-01-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Polagra Premiery" - Międzynarodowe Targi Rolnicze

19

sty

10:00
Łazarz
Górny Łazarz - spacer z przewodnikiem Michałem Knapowskim
Zbiórka przed Palmiarnią
Organizatorzy: Łazęga poznańska

23

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan - modlitwa centralna

25

sty

18:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan - modlitwa prawosławno-rzymskokatolicka

01

lut

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Jubileusz 50-lecia Klubu Górskiego Grań

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: