Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rady osiedli z całego Grunwaldu spotkały się z ZDM, by porozmawiać o planowanych inwestycjach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rady osiedli z całego Grunwaldu spotkały się z ZDM, by porozmawiać o planowanych inwestycjach
12-04-2013 16:41   Janusz Ludwiczak
Rady Osiedla Św. Łazarz a także innych samorządów pomocniczych z Grunwaldu spotkały się z przedstawicielami Zarządu Dróg Miejskich by omówić współpracę pomiędzy jednostkami, a także porozmawiać o planowanych inwestycjach, wśród których są przede wszystkim remonty chodników.

W czwartek w Szkole Podstawowowej nr 26 przy ul. Berwińskiego odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu Dróg Miejskich z członkami rad osiedli z Grunwaldu (m.in. Rady Osiedla Grunwald Północ, Rady Osiedla Grunwald Południe, Rady Osiedla Górczyn, Rady Osiedla Stary Grunwald, Rady Osiedla Ławica, Rady Osiedla Kwiatowe czy Rady Osiedla Św. Łazarz).

Podczas spotkania pojawiały się głosy, że środki na remonty chodników są niewystarczające, a kwoty podawane w kosztorysie inwestycji są zawyżane.

"ZDM miał do tej pory 500 tys. zł, a były nawet lata, że mieliśmy milion złotych na remonty chodników. Po reformie wszystkie środki są teraz przekazywane do rad osiedli" - mówił w trakcie spotkania Kazimierz Skałecki, zastępca dyrektora ZDM ds. inwestycji.

Rady osiedli żaliły się również na zły przepływ informacji z ZDM.

Podjęliśmy uchwałę o przekazaniu 300 tys. zł na remonty trzech chodników. Ustataliśmy remont chodnika na ul. Chełmońskiego po jednej stronie. ZDM informuje nas o remoncie zupełnie innych chodników. Również nie zgadza się kolejność remontu ulic zaproponowana przez naszą radę. Naszym zdaniem środki są zawyżane. Z przetargu zostają pieniądze. Nie dostajemy informacji, że z przetargu na ul. Kolejową pozostało 40 tys. zł. Żadnej informacji nie otrzymaliśmy - żaliła się Maria Łazarz, Przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Dobrze, że odbyło się takie spotkanie. Przy przesyłaniu pism między ZDM a radą nie tylko naszą pojawiają się niedomówienia.
W najbliższym czasie największe inwestycje planujemy na osiedlu Skorupki, gdzie chcemy wszystkie uliczki doprowadzić do normalnego funkcjonowania. Wystąpiliśmy również do Remondisu o możliwość użytkowania działki z przeznaczeniem na chodnik na ul. Drużynowej. Tędy chodzi sporo mieszkańców z Górczyna do galerii handlowej Panorama. W przyszłości chcielibyśmy wybudować tam chodnik, na razie poprosiliśmy ZDM o tymczasowe utwardzenie drogi dla pieszych chociażby tłuczniem
- objaśnia Wiesław Banaś, Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Górczyn.

Bardzo dobrze, że to spotkanie się odbyło. Jest to pierwszy rok wdrażania nowego systemu dotyczącego finansowania zadań samorządów pomocniczych w obszarze remontów chodników. Pojawiły się pewne nieporozumienia, co innego zgłaszały rady osiedli, co innego zaproponował Zarząd Dróg Miejskich. Środki celowe, które zostały naliczone przez ZDM na rzecz samorządów pomocniczych są niewystarczające. Podobna sytuacja jest w Wydziale Oświaty, gdzie każda szkoła otrzymuje środki celowe do dyspozycji rady osiedli, ale one nie zaspokajają potrzeb w tym obszarze - wskazuje Wojciech Wośkowiak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz, członek Komisji Samorządowej Rady Miasta Poznania.

Wśród osiedlowych radnych pojawiały się również głosy, że przed reformą samorządów pomocniczych było lepiej.

Rady osiedli to są ludzie, którzy nie są wybierani pod kątem możliwości zawodowych. Są to mieszkańcy lokalnej społeczności, nie są przygotowani do działania typowo administracyjnych. Nadmierne sformalizowanie rady osiedla i nadmiar obowiązków obraca się przeciwko radom osiedli. Jest w tej chwili zbyt wiele zadań typowo urzędniczych, a to nie o to chodzi. Rady osiedli jak nazwa wskazuje powinny być radami, które podejmują opinie i uchwały we własnym zakresie, a zarządzeniem i realizowaniem powinni zająć się wykwalifikowani pracownicy, którzy są związani umową - uważa Grzegorz Steczkowski, przewodniczący Rady Osiedla Stary Grunwald.

Nie narzekamy na współpracę z radami osiedli, należy pewne sprawy uregulować i dopracować. O inwestycjach drogowych decyduje przede wszystkim rada osiedla i prezydent. Rady osiedli już teraz mają głos w sprawach mniejszych inwestycji i drobnych remontów, a także będą miały wpływ, żeby pewne propozycje podawać do wykonawstwa - powiedział Kazimierz Skałecki, zastępca dyrektora ZDM ds. inwestycji.

W najbliższych tygodniach przedstawiciele poszczególnych rad osiedli będą odrębnie spotykać się z pracownikami ZDM, by omawiać poszczególne zadania inwestycyjne.

W tym roku Rada Osiedla Św. Łazarz przeznaczyła 150 tys. zł. na przebudowę chodnika po wschodniej strony ul. Chełmońskiego, 120 tys. zł na remont chodnika na ul. Kasprzaka (na odcinku od Palacza do Hetmańskiej w przypadku niewystarczających środków tylko do ul. Winklera po obu stronach) oraz również 120 000 zł na przebudowę chodnika na ul. Jarochowskiego (od Palacza do Winklera, a jeśli starczy środków również do ul. Hetmańskiej). Łącznie Rada Osiedla Św. Łazarz planuje przeznaczyć na remonty 340 tys. zł., a dodatkowo 93 tys. zł. przeznaczy ZDM.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

lip

10:00
Palmiarnia Park Wilsona
Pokazy filmu "Był sobie las"

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Birdman" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

25

lip

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Kształt wody" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

26

lip

18:00
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Odpust parafialny

27

lip

10:00
Łazarz
"Szlakiem ornamentów Poznania" - wycieczka po Łazarzu
zbiórka pod kamienicą przy ul. Matejki 2 (przy dawnym kinie Olimpia)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: