Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W czerwcu zamknięty zostanie stary budynek dworca kolejowego i ruszy budowa kładki - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W czerwcu zamknięty zostanie stary budynek dworca kolejowego i ruszy budowa kładki
11-04-2013 01:22   Janusz Ludwiczak
Za dwa miesiące mają na dobre zamknąć się drzwi starego dworca kolejowego, a pasażerowie będą musieli korzystać z nowego dworca. Równocześnie ma rozpocząć się budowa kładki naziemnej, która połączy Dworzec Zachodni z peronami 4, 5 i 6 oraz nowym parkingiem, który powstaje pomiędzy nowym a starym dworcem i obok centrum handlowego Poznań City Center. Wiadomo, że na pewno nie zostanie zlikwidowany tunel podziemny, który łączy Dworzec Zachodni z peronami.

Stary dworzec kolejowy był jednym z tematów środowego posiedzenia Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania, w którym wzięli udział m.in. dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury oraz przedstawiciele PKP i inwestora, firmy Trigranit.

Wiadomo już, że w czerwcu zlikwidowane zostaną wszystkie kasy biletowe w budynku starego dworca kolejowego. Zamknięte zostanie również główne wejście, od strony ul. Dworcowej. Rozpocznie się wtedy budowa kładki, która połączy Dworzec Zachodni i perony 4, 5 i 6 z nowym dworcem i parkingiem, który powstaje przy budowanym centrum handlowym Poznań City Center.

Stary dworzec chcemy zamknąć w czerwcu, tak żeby nie miał on już tych funkcji kolejowych i nie odprawiał pasażerów - powiedział Piotr Kryszak, rzecznik Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Poznaniu.

Stary dworzec będziemy wyłączać z użytkowania w połowie roku. Wtedy będziemy likwidować funkcje dworcowe, czyli kasy i poczekalnie. Będziemy musieli odciąć główne wejście do starego gmachu dworca, wymusi to rozpoczęcie budowy kładki - dodaje Jarosław Bator, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości PKP S.A.

A co stanie się ze starym dworcem? Inwestor, firma TriGranit ogłosiła konkurs na projekt przebudowy tego obiektu. Plany zakładają przekształcenie nieruchomości w hotel i biura. Możliwe, że stary dworzec zostanie też zburzony.

PKP poprosiło nas o przygotowanie koncepcji zmian. Nie wiemy w jakim stanie jest stan techniczny starego dworca. W wielu archiwach szukano dokumentacji technicznej obiektu, jednak nie udało się znaleźć kompletu dokumentów. Aby dowiedzieć się co kryje się w tym budynku, trzeba go dokładnie sprawdzić. Musimy zbadać ściany, konstrukcję, a to skomplikowany proces. Ten budynek może się okazać jedną wielką niespodzianką w kwestii konstrukcyjnej. Rozważany może być scenariusz wyburzenia budynku i postawienia w jego miejscu nowego obiektu, a to zależy od stanu budynku - powiedział Przemysław Terlecki, rzecznik TriGranit.

PKP deklaruje umowę w kwestii zagospodarowania starego dworca. My, jako Trigranit nie mamy praw do tego obiektu, nie jesteśmy na razie żadnym dysponentem. Koncepcja zagospodarowania starego dworca zostanie wyłoniona w momencie kiedy PKP przychyli się do danego projektu. Wymaga to również uzgodnień z PKP i podpisania umowy - wskazuje Zbigniew Drzewiecki, dyrektor ds. rozwoju i inwestycji TriGranit.

Wiadomo, że po zamknięciu starego dworca na pewno będzie funkcjonować przejście podziemne łączące Dworzec Zachodni z nową stacją PeSTki, a także peronami 6, 5, 4, 1, 2 i 3.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

do 14-06-2022
Łazarz
32. DNI ŁAZARZA

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: