Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Żądamy mieszkań dla ofiar czyścicieli kamienic!" - anarchiści pikietowali pod siedzibą ZKZL - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Żądamy mieszkań dla ofiar czyścicieli kamienic!" - anarchiści pikietowali pod siedzibą ZKZL
05-04-2013 14:18   Janusz Ludwiczak
Anarchiści i lokatorzy kamienic pikietowali w czwartek przed siedzibą ZKZL przy ul. Matejki. Protestujący uważali, że miasto nie pomaga mieszkańcom, którzy są w złej sytuacji i padają ofiarami "czyścicieli kamienic".

"Lokatorzy to nie towar", "Mieszkanie prawem nie towarem", "Dość łamania praw lokatorów" - skandowali w czwartek przed siedzibą Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) anarchiści i lokatorzy.

"W ostatnich dwóch latach „czyściciele kamienic” wysiedlili w Poznaniu mieszkańców przynajmniej kilkunastu budynków. Ofiarami czystek padły m.in. osoby, które miały orzeczony przez sąd przydział do lokali socjalnych. W niektórych przypadkach Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych uznał, że po wysiedleniu zmieniając adres zamieszkania, osoby te zdołały zapewnić sobie lokum we własnym zakresie. Prawo do lokalu socjalnego zostało im automatycznie odebrane. Tymczasem wiele ofiar brutalnej polityki wysiedleń, nie ma się gdzie podziać. W dużej części są to osoby starsze, schorowane i nisko uposażone. Niektóre z nich trafiły do ośrodków dla bezdomnych" - uważają członkowie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów oraz poznańskiej Federacji Anarchistycznej.

Lokatorzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Posiadają przydziały do mieszkań socjalnych, są schorowani, są nękani przez czyścicieli kamienic. Nie mają wody, gazu, a nie mogą się na chwile wyprowadzić z tych mieszkań bo grozi to im utratą przydziału do mieszkania socjalnego. Te osoby zwracały się często do ZKZL-u z prośbą o przyspieszenie sprawy, a on na te prośby odpowiada w sposób chaotyczny i nie wie jak ten problem rozwiązać. Chcielibyśmy, aby te osoby zwłaszcza starsze i z małymi dziećmi zostały przeniesione w inne miejsce. Ja wiem, że obroną miasta jest to, że tych lokali jest za mało, ale to jest efekt wieloletnich zaniedbań - powiedział Jarosław Urbański z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Od początku mówiliśmy, że problemu "czyścicieli kamienic" nie da się rozwiązać dając tym ludziom mieszkania. Może zawsze budzić to wątpliwości, czy aby nie ułatwiamy tego biznesu? Po drugie miasto nie ma możliwości zapewnienia lokali wszystkim tym osobom. Składanie pustych obietnic ludziom w tej sytuacji jest jeszcze gorsze niż takie biadolenie - uważa Jarosław Pucek, dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Podstawową sprawą jest to, aby wdrożyć przede wszystkim procedury, które zmienią tą sytuację. Został złożony już akt oskarżenia przeciwko panu Piotrowi Ś., grozi za to do trzech lat pozbawienia wolności i mam nadzieję, że sąd uwzględni ten aspekt społeczny sprawy, wobec bezsilnej grupy osób w stosunku do walca, który jedzie po nich bardzo nieprzyzwoicie. Czy rozwiązaniem tego sposobu jest dawanie mieszkań, czy raczej przyjrzenie się systemowi, który nie jest wstanie obronić tych ludzi przed tymi działaniami - wskazuje Jarosław Pucek z ZKZL.

W tych kamienicach również były wyroki eksmisyjne z prawem do lokalu socjalnego, ale właściciele nie zgłosili się do nas czy i na jakich zasadach możemy te wyroki przyspieszyć. Myśmy sami podjęli te działania w przypadku paru osób. Właściciele w ogóle nie są zainteresowani aby wypełniać procedury przepisane prawem. Problem jest tak naprawdę w postawie właściciela, który powinien wziąć na siebie moralną odpowiedzialność za to, co wyprawia - dodaje Jarosław Pucek.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

lip

do 31-07-2021
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni
w godz. 20:00-2:00 (kasa do 1:30)

01

sie

16:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - Ewa Demarczyk
- koncert

07

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

14

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie - ćwiczenia na świeżym powietrzu
(polana przy hali Arena)
wstęp wolny

15

sie

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert z cyklu "Poznańskie Muzykalia" - z utworami Elvisa Presleya

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: